Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.
Dôraz treba klásť na zabezpečenie priechodnosti migračných bariér na Dunaji či na udržateľný manažment sedimentov na VD Gabčíkovo. Vodohospodári a ďalšie rezortné organizácie majú do pár rokov pripraviť viaceré plány a štúdie, ktoré povedú k dosiahnutiu týchto cieľov.
Vyplýva to z návrhu Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorú nedávno predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP)
Problémom Dunaja je, že v relatívne malom priestore má nároky a potreby množstvo subjektov, a preto je podľa envirorezortu dlhodobou výzvou dosiahnuť vzájomné rešpektovanie a zosúlaďovanie rôznych oblastí.
„Potrebné je zastaviť degradáciu prírodného prostredia v okolí Dunaja, znížiť množstvo živín pritekajúcich do Čierneho mora, zabezpečiť kompromisný, viacúčelový rozvoj a obnovu povodia Dunaja a jeho dôležitých funkcií odborne podloženými postupmi,“ konštatuje MŽP.
Kľúčové je dosiahnuť dobrý ekologický stav
Zostáva vám 83% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.