Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Špeciálne vybavené drony zisťujú úniky vody v potrubiach

Okrem vody má technológia šetriť financie, energie a zjednodušiť detekcie únikov aj v ťažko prístupných oblastiach.

Špeciálne vybavené drony zisťujú úniky vody v potrubí

Foto: Waditech.eu

Vedci využívajú bezpilotné lietadlá vybavené multispektrálnymi a infračervenými kamerami na zisťovanie strát vody v potrubiach vo vidieckych oblastiach.

Dáta výskumníci analyzujú priekopníckou metódou, ktorá kombinuje údaje o miere teploty povrchu a frakcii vegetačného pokrytia.

V tomto roku Európa zaznamenala svoj druhý najteplejší jún. Zatiaľ čo globálna prudko stúpajúca teplota výrazne ovplyvňuje vodné zdroje, je nevyhnutné riešiť úniky v potrubiach a distribučných sieťach.

V niektorých európskych krajinách sa takmer polovica distribuovanej vody stratí skôr, ako dosiahne vodovodný kohútik. Slovensko pritom patrí ku krajinám s najvyšším podielom strát.

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Najhoršie na tom je pritom Írsko, kde sa straty dostávajú na úroveň takmer 50 %. Podobne vysoké čísla sú na Malte, ale aj v Rumunsku či Taliansku.

Priekopnícka technológia

Vysoký podiel strát sa vyskytuje vo veľkých sieťach, ktoré prechádzajú cez vidiecke oblasti. V takomto teréne majú spoločnosti problémy s ich monitorovaním, ktoré je tu nákladné a časovo náročné.

Európski vedci preto vyvinuli monitorovaciu službu využívajúcu bezpilotné lietadlá na prieskum rozsiahlych oblastí, ktoré sú ťažko dostupné.

Tieto zariadenia sú vybavené multispektrálnymi a infračervenými kamerami. Na analýzu údajov využívajú takzvanú trojuholníkovú metódu. Ide o priekopnícky prístup k zisťovaniu únikov vody, ktorý kombinuje mieru povrchovej teploty a index vegetácie.

Je založený na predpoklade, že úniky vedú k nižším povrchovým teplotám, ktoré je možné zistiť pomocou termovíznej kamery.

Tepelná odozva pôd pokrytých vegetáciou sa však líši od holých plôch, čo sťažuje získanie jednoznačnej odpovede, pokiaľ ide o obsah vlhkosti a možnú stratu vody.

Vedci preto pridali parameter na meranie podielu vegetačného pokryvu, ktorý sa odvodzuje z hyperspektrálnych kamier, aby sa získala stupnica vlhkosti závislá od teploty, ktorá sa mení v závislosti od vegetácie.

Technológia šetrí energiu, vodu aj investície

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Metódu chcú využiť aj na čistenie vody od pesticídov, psychofarmák, ale aj vírusov v priemyselnom meradle.

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

Pokuta sa týka mimoriadneho zhoršenia vôd na Slatine. Mliekareň sa bráni a hovorí o úradníckej svojvôli zo strany inšpekcie. Vedenie spoločnosti považuje pokutu za drakonickú.

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Pomôcť má nový útvar správy mestských podnikov.