Eversheds Sutherland
INNOGY
BELIMO

Smart riešenia či monitoring farmaceutík a pesticídov. VÚVH vlani realizoval 23 projektov

Na akých projektoch vlani pracoval Výskumný ústav vodného hospodárstva? Ponúkame výber tých najzaujímavejších.

Smart riešenia či monitoring farmaceutík a pesticídov. VÚVH vlani realizoval 23 projektov

Foto: Depositphotos

Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) je jedinou organizáciou vodného hospodárstva v krajine, ktorej hlavným poslaním je zabezpečovať komplexný vodohospodársky výskum.

V rámci neho uskutočňuje viacero aktivít a projektov, často s medzinárodným presahom, ktoré majú prispieť k lepšej kvalite vôd a efektívnejšiemu vodnému manažmentu.

Výnimkou nebol ani vlaňajší rok, počas ktorého VÚVH realizoval 23 projektov, pričom päť projektov bolo nových a štyri projekty boli v priebehu roka ukončené. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2019, ktorú ústav zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Medzi projektmi sa nachádza široká škála zameraní – od monitoringu povrchových a podzemných vôd a sledovania prítomnosti farmaceutík či pesticídov v chránených vodohospodárskych oblastiach cez zvyšovanie protipovodňovej ochrany a zabezpečenie dodávok bezpečnej pitnej vody v súvislosti s klimatickou zmenou až po „smart“ riešenia.

VÚVH vlani realizoval projekty v rámci viacerých programov, ako sú Operačný program Kvalita životného prostredia (OP KŽP), LIFE a LIFE +, INTERREG –Dunajský nadnárodný program, Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) a Slovak Aid.

Monitoring povrchových a podzemných vôd

Od roku 2015 pokračuje tretia etapa projektu monitorovania a hodnotenia stavu vôd, ktorý by mal byť ukončený v decembri tohto roka. Projekt je financovaný z OP KŽP.

Cieľom projektu je zabezpečenie výkonu monitorovania povrchových a podzemných vôd v súlade so schváleným Programom monitorovania vôd Slovenska na rok 2015 a Rámcovým programom monitorovania vôd Slovenska na obdobie rokov 2016 – 2021.

V roku 2019 tak VÚVH pokračoval v odberoch vzoriek, v terénnych meraniach a analýzach vybraných ukazovateľov podzemných vôd v zraniteľných oblastiach Slovenska, ako aj v odberoch a meraniach rôznych ukazovateľov (fyzikálno-chemických, mikrobiologických, rádiochemických, chemických, hydrobiologických) v povrchových vodách.

Išlo jednak o hraničné vody s Maďarskom a Rakúskom, ale aj o analýzy špeciálnych organických látok z celého územia Slovenska, najmä však z Dunaja.

Ústav si posvietil aj na farmaceutiká a pesticídy na Žitnom ostrove

Vlani takisto odštartoval projekt „Optimalizácia technickej infraštruktúry na podporu sledovania znečistenia území prirodzenej akumulácie povrchových a podzemných vôd“.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.