Na akých projektoch vlani pracoval Výskumný ústav vodného hospodárstva? Ponúkame výber tých najzaujímavejších.
Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) je jedinou organizáciou vodného hospodárstva v krajine, ktorej hlavným poslaním je zabezpečovať komplexný vodohospodársky výskum.
V rámci neho uskutočňuje viacero aktivít a projektov, často s medzinárodným presahom, ktoré majú prispieť k lepšej kvalite vôd a efektívnejšiemu vodnému manažmentu.
Výnimkou nebol ani vlaňajší rok, počas ktorého VÚVH realizoval 23 projektov, pričom päť projektov bolo nových a štyri projekty boli v priebehu roka ukončené. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2019, ktorú ústav zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
Medzi projektmi sa nachádza široká škála zameraní – od monitoringu povrchových a podzemných vôd a sledovania prítomnosti farmaceutík či pesticídov v chránených vodohospodárskych oblastiach cez zvyšovanie protipovodňovej ochrany a zabezpečenie dodávok bezpečnej pitnej vody v súvislosti s klimatickou zmenou až po „smart“ riešenia.
VÚVH vlani realizoval projekty v rámci viacerých programov, ako sú Operačný program Kvalita životného prostredia (OP KŽP), LIFE a LIFE +, INTERREG –Dunajský nadnárodný program, Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) a Slovak Aid.
Monitoring povrchových a podzemných vôd
Od roku 2015 pokračuje tretia etapa projektu monitorovania a hodnotenia stavu vôd, ktorý by mal byť ukončený v decembri tohto roka. Projekt je financovaný z OP KŽP.
Cieľom projektu je zabezpečenie výkonu monitorovania povrchových a podzemných vôd v súlade so schváleným Programom monitorovania vôd Slovenska na rok 2015 a Rámcovým programom monitorovania vôd Slovenska na obdobie rokov 2016 – 2021.
V roku 2019 tak VÚVH pokračoval v odberoch vzoriek, v terénnych meraniach a analýzach vybraných ukazovateľov podzemných vôd v zraniteľných oblastiach Slovenska, ako aj v odberoch a meraniach rôznych ukazovateľov (fyzikálno-chemických, mikrobiologických, rádiochemických, chemických, hydrobiologických) v povrchových vodách.
Išlo jednak o hraničné vody s Maďarskom a Rakúskom, ale aj o analýzy špeciálnych organických látok z celého územia Slovenska, najmä však z Dunaja.
Ústav si posvietil aj na farmaceutiká a pesticídy na Žitnom ostrove
Vlani takisto odštartoval projekt „Optimalizácia technickej infraštruktúry na podporu sledovania znečistenia území prirodzenej akumulácie povrchových a podzemných vôd“.
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.