Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Rokovania o európskej smernici pokračujú, iniciatíva Right2Water spokojná nie je

Nové navrhované pravidlá v oblasti revízie smernice o pitnej vode podporuje aj európska asociácia vodárenských spoločností. Iniciatíva Right2Water tvrdí, že stanovisko Rady oslabuje návrhy Komisie.

Rokovania o európskej smernici pokračujú, iniciatíva Right2Water spokojná nie je

Foto: Pixabay

Európska únia sa snaží zabezpečiť, aby pitie vody z vodovodu v celej Únii bolo plne bezpečné. Rada pre životné prostredie tento týždeň prijala svoju pozíciu k návrhu na revíziu smernice o pitnej vode.

Nové navrhované pravidlá aktualizujú normy kvality pitnej vody, ktoré musí spĺňať, a zavádzajú nákladovo efektívny prístup založený na riziku na monitorovanie kvality vody.

Obsahujú tiež nové ustanovenia, ktoré sa týkajú materiálov v kontakte s pitnou vodou a zlepšenia prístupu k vode. Revízia je priamym výsledkom prvej úspešnej iniciatívy európskych občanov Right2Water.

„Viem, že bezpečná pitná voda je otázka, ktorá je pre nás všetkých dôležitá, ako aj ukázala samotná iniciatíva európskych občanov Right2Water. Preto som veľmi potešený, že dnes sme dosiahli dohodu o stanovisku Rady k smernici o pitnej vode. Správa je jasná – kdekoľvek v Európe sa nachádzate, môžete piť vodu bez obáv o svoje zdravie,“ konštatuje Ioan Deneş, minister pre vody a lesy Rumunska.

Lepšia informovanosť

Jedným z hlavných prvkov prepracovaného návrhu je aktualizovať v súčasnosti platné normy kvality vody, ktoré boli stanovené pred viac ako 20 rokmi.

Návrh tiež zavádza prístup k monitorovaniu kvality vody založený na riziku. Takáto metóda by mala z dlhodobého hľadiska znížiť náklady na monitorovanie a súčasne zaručiť najvyššiu kvalitu pitnej vody.

Okrem toho navrhovaná revidovaná smernica zavádza nové povinnosti na zlepšenie prístupu k vode. Členské štáty budú tiež musieť zabezpečiť, aby mali spotrebitelia prístup k informáciám o vlastnostiach ich pitnej vody, ako aj ďalšie užitočné informácie.

Rada tiež navrhuje nový postup na stanovenie hygienických požiadaviek na materiály, ktoré sú v kontakte s vodou určenou na ľudskú spotrebu.

Cieľom je tak zlepšiť kvalitu takýchto materiálov a zabezpečiť, že ľudské zdravie je chránené a nedochádza k žiadnej kontaminácii.

Rokovania prebehnú v lete

Komisia prijala na začiatku februára 2018 svoj prepracovaný návrh smernice o pitnej vode. Rada pre životné prostredie z 25. júna 2018 uskutočnila politickú rozpravu o návrhu.

Európsky parlament zase navrhol zmeny a doplnenia návrhu Komisie na svojom plenárnom zasadnutí v októbri minulého roku.

Parlament pravdepodobne vyjadrí svoju pozíciu v prvom čítaní na druhom plenárnom zasadnutí v marci.

Medziinštitucionálne rokovania sa pravdepodobne uskutočnia počas fínskeho predsedníctva, ktoré začne v júli tohto roku.

V dokumente sú medzery, tvrdí Right2Water

Naopak, samotná iniciatíva Right2Water krok zo strany EÚ neuvítala. „Takzvaný všeobecný prístup Rady nezvýšil právo na vodu pre zraniteľné osoby v EÚ, ako to navrhuje Európska komisia. Obsahuje len zmienku o takmer 2 miliónoch ľudí, ktorí podporili prvú úspešnú európsku iniciatívu občanov Right2Water,“ uvádza iniciatíva v stanovisku.

Zároveň dodáva, že neexistujú jasné a jednoznačné právne povinnosti členských štátov, ktoré by zabezpečili prístup ľudí k bezpečnej a čistej pitnej vode v súlade s právom na vodu a hygienu, ktoré prijala OSN. Dokument podľa nich obsahuje príliš veľa medzier.

Foto: Right2Water

Iniciatíva konštatuje, že správa Európskeho parlamentu o smernici z novembra 2018 sa snažila posilniť návrh Komisie. Toto právo uznáva aj OSN a nachádza sa aj v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja.

EUREAU postup podporuje

Krok však podporila EUREAU, asociácia poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody. Podľa európskej asociácie rokovania vedené rumunským predsedníctvom zabezpečujú ľudské právo na vodu prostredníctvom ochrany verejného zdravia a cenovej dostupnosti vodohospodárskych služieb.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.