Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Európska iniciatíva volá po ochrane vôd v Únii. Pomáha si pivnou kampaňou

Online kampaň s názvom #ProtectWater vyzýva európskych občanov, aby podporili súčasné znenie Rámcovej smernice o vode. Ak dôjde k oslabeniu jej ustanovení, následky pocítia aj milovníci piva.

Európska iniciatíva volá po ochrane vôd v Únii. Pomáha si pivnou kampaňou

Foto: Pixabay

Príprava kvalitného piva nie je jednoduchá. Vyžaduje si správnu kombináciu viacerých prísad. Všetko však začína kvalitnou pitnou vodou.

Predstavte si však svet, v ktorom vaše obľúbené pivo vyzerá, vonia a chutí ako znečistená voda. Alebo si skúste predstaviť, že namiesto zvyčajného krígľa vám čašník naservíruje misku suchého a chrumkavého chmeľu.

Práve toto je scenár, ktorému sa chce stovka mimovládnych organizácií po celej Európskej únii aj mimo nej vyhnúť.

Z tohto dôvodu spustili novú kampaň, ktorá vyzýva Európsku komisiu, aby aj naďalej obhajovala únijný zákon o ochrane európskych vôd, akými sú rieky, potoky, jazerá, mokrade, ale aj podzemné vody počas prebiehajúceho procesu prehodnocovania (takzvaný proces „Fitness Check“).

Zapojiť sa môže každý

Online kampaň s názvom #ProtectWater (Ochráňme vodu) vedú organizácie ako WWF, Európska environmentálna kancelária, European Anglers Alliance, Európska riečna sieťWetlands International, ktoré spoločne vytvárajú koalíciu s názvom Living Rivers Europe.

Každý, kto sa chce do iniciatívy zapojiť, musí vypísať kontaktný formulár, do ktorého je potrebné uviesť meno, priezvisko, e-mail a krajinu, odkiaľ človek pochádza.

Iniciatíva sa postará o to, aby bol názor každého jednotlivca Únie vypočutý aj zo strany samotnej Európskej komisie.

„Zapojte sa do našej kampane #ProtectWater, aby ste pripomenuli Európskej komisii, že má obhajovať dodržiavanie Rámcovej smernice EÚ o vode, a tým chrániť európske rieky, jazerá, podzemné vody, mokrade a voľne žijúce živočíchy, ktoré v nich žijú, a to po celé nasledujúce generácie,“ vyzývajú všetkých občanov členovia iniciatívy.

Do marca prebiehajú verejné konzultácie

Kampaň využíva provokatívne scenáre a obrazy o budúcnosti piva, aby povzbudila občanov v Európe aj mimo nej k účasti na verejných konzultáciách Európskej komisie o Rámcovej smernici EÚ o vode (WFD), ktorá trvá do 4. marca 2019.

Táto konzultácia ponúka jedinečnú príležitosť pre širokú verejnosť, aby sa vyjadrila počas procesu hodnotenia zákona, pričom samotná kampaň poskytuje občanom jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojej podpory pre posilnenie a zefektívnenie implementácie tejto legislatívy.

Obavy prejavili aj slovenské pivovary

Napriek tomu, že scenáre vykreslené v kampani môžu vyzerať extrémne, pivné spoločnosti sa skutočne obávajú budúcej kvality vody v Európe.

Tie dokonca vydali spoločné vyhlásenie, ktoré podpísali jednotlivé pivovary vrátane maďarského pivovaru Csupor, slovinského pivovaru Pivovarna Trot a rumunského pivovaru Ground Zero. Do výzvy sa však zapojilo napríklad aj Rumunské pivovarské združenie či Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska.

Všetky tieto spoločnosti si totiž jasne uvedomujú, že ich možnosť vyrábať kvalitné pivo závisí od ochrany a trvalo udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi Európy, a preto podporujú smernicu v jej súčasnej podobe.

Podporiť či oslabiť smernicu?

„EÚ má popredné svetové zákony o ochrane vôd, ktoré sú zodpovedné za ochranu sladkovodných ekosystémov pred tlakmi, akými sú napríklad vplyvy vodnej energie či znečistenie a nadmerné odbery zo strany poľnohospodárstva a priemyslu. Ale, šokujúco, chýba politická vôľa vlád EÚ na ich dodržiavanie. Je neprijateľné, že namiesto úsilia o zlepšenie zdravia našich riek a jazier vlády EÚ diskutujú o tom, ako oslabiť životne dôležitú ochranu našich vôd,“ zdôrazňuje člen Európskej environmentálnej kancelárie Sergiy Moroz.

Prostredníctvom Rámcovej smernice o vode sa členské štáty dohodli, že dosiahnu "dobrý stav" svojich vôd najneskôr do roku 2027. Pôvodná lehota bola stanovená na rok 2015, nepodarilo sa ju však ani zďaleka splniť.

Rok 2027 je tiež obdobím, ktoré kampaň #ProtectWater hravou formou vykresľuje ako fiktívny dátum, kedy už nebude dostatok kvalitného piva.

Národné vlády presadzujú oslabenie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.