Česi odobrali vzorky pôdy v piatich lokalitách, kde sa dlhodobo aplikovali čistiarenské kaly.
Kaly z čistiarní odpadových vôd (ČOV) sú surovinou, ktorá nachádza rôzne využitie. Hoci v slovenských štatistikách sú aj biele miesta, dáta ukazujú, že najviac kalov sa na Slovensku kompostuje alebo zhodnocuje, menšia časť smeruje na energetické využitie a na skládky.
Príležitostne sa však čistiarenské kaly aj priamo aplikujú do poľnohospodárskej pôdy. „Čistiarenské kaly veľkým zdrojom živín, ktoré už v malej miere nahrádzajú syntetické hnojivá v našom poľnohospodárstve, pričom je tam potenciál mieru zhodnocovania v poľnohospodárstve zvyšovať,“ vysvetľoval v rozhovore pre Voda-portal.sk Michael Matis, hlavný autor vlaňajšej štúdie Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Limitujúcim faktorom takéhoto používania kalov je však ich znečistenie, napríklad farmaceutikami, mikroplastmi či ťažkými kovmi. „Pri aplikácii znečistených kalov na pôdu, či už priamo alebo nepriamo napríklad kompostovaným kalom, môžeme toto znečistenie preniesť jednak do pôdy a následne aj do rastlín, ktoré produkujeme, ale aj do vodných tokov,“ povedal M. Matis.
Novým posunom v tejto téme je iniciatíva ministerstva pôdohospodárstva, ktoré začiatkom roka avizovalo, že pravidlá pre aplikáciu čistiarenských kalov do pôdy chce uvoľniť. Umožniť to má pripravovaná novela vyhlášky.
Na druhej strane najnovší výskum, ktorého výsledky tento týždeň prezentovala Česká zemědělská univerzita (ČZU). Vedci si v rámci výskumu posvietili nielen na zloženie odpadových vôd, ale aj na lokality, kde sa čistiarenskými kalmi dlhodobo hnojilo. Skúmali tiež, ako pri využívaní kalov pomáha kompostovanie.
Rozhoduje aj pH pôdy
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.