Macro Components
INNOGY
INECS

Prečo pri vodnom manažmente nemôžeme zabúdať na pôdu

EEA vo svojej správe pripomína, že medzi správnym vodným manažmentom a kvalitou pôdy existuje vzájomná závislosť. K udržateľnosti je možné dospieť len naplnením oboch podmienok.

Prečo pri vodnom manažmente nemôžeme zabúdať na pôdu

Foto: Pixabay

Najnovšia správa Európskej environmentálnej agentúry (EEA) 2019 sa zameriava na celý rad problémov spojených s pôdou vrátane prepojení na zmenu klímy, poľnohospodárstvo, biodiverzitu pôdy, kontamináciu a správu vecí verejných (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Poukazuje na to, že správne nastaveným vodným a odpadovým manažmentom môžeme prispieť ku kvalitnejším pôdam po celej Európe. Kvalitné a odolné pôdy zase zaisťujú, že v oblasti vodného hospodárstva nastáva výrazný progres.

Pôdy ako zásobník vody

Zdravé a odolné pôdne ekosystémy sú nevyhnutné na zmiernenie zmeny klímy a efektívnu adaptáciu. V európskych pôdach a na pevnine sa ukladá obrovské množstvo uhlíka.

Na jednej strane môžu vyššie teploty topiť permafrost a uvoľňovať časť tohto uhlíka do atmosféry, čo prispieva k zmene klímy.

Podľa EEA však udržateľné využívanie našich pôd môže pomôcť udržať uhlík v zemi. Prírodné oblasti alebo pôdy, ktoré nie sú pokryté umelými povrchmi alebo ktoré nie sú zhutnené ťažkými strojmi, môžu pomôcť absorbovať nadmerné zrážky v prípade intenzívnych dažďov alebo pôsobiť ako zásobník vody v období sucha.

EÚ vyvíja programy

Správa tiež zdôrazňuje dôležitosť nových nástrojov, ako je napríklad program Európskej únie na pozorovanie a monitorovanie Zeme, Copernicus, ktorý revolucionizuje spôsob, ako chápeme a plánujeme udržateľnejšie využívanie našich pôdnych zdrojov.

V súčasnosti dva zo siedmich satelitov Copernicus na obežnej dráhe, Sentinel 2A a 2B, sú osobitne poverené monitorovaním povrchu krajiny.

Foto: Copernicus

Poskytujú snímky s vysokým priestorovým a časovým rozlíšením každých 15 dní a podporujú monitorovanie poľnohospodárstva, lesníctva, ale aj využívania pôd, zmeny pokrytia či pobrežné a vnútrozemské vody. Poskytujú dokonca aj biofyzikálne údaje, napríklad o obsahu chlorofylu a obsahu vody v listoch.


Konferencia vodohospodárov


Betón bráni filtračným funkciám

„Mestské oblasti Európy rastú, často na úkor úrodnej poľnohospodárskej pôdy. Betónové a asfaltové povrchy izolujú pôdu a bránia jej v plnení jej funkcií, ako je ukladanie vody, produkcia potravín a biomasy, regulácia klímy, tlmenie škodlivých chemikálií a zabezpečovanie biotopov,“ zdôrazňuje EEA.

Dážď na utesnených povrchoch odteká preč namiesto toho, aby presakoval do pôdy. V tej by mohlo dôjsť k jeho filtrácii a následnému doplneniu zdrojov podzemnej vody. Betón tomu však podľa EEA zabraňuje.

Foto: EEA

Európska agentúra je tiež presvedčená, že na problém sa musíme pozerať aj z druhej strany. Mnohé odvetvia ako priemysel, poľnohospodárstvo, domácnosti a dokonca aj čistenie odpadových vôd tiež uvoľňujú znečisťujúce látky do pôdy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.