NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

EEA definovala hlavné výzvy pre Európu. Ako veľmi sa dotýkajú aj nás?

Najväčšou výzvou bude podľa Európskej environmentálnej agentúry narastajúci vodný stres. Patrí Slovensko k ohrozeným krajinám? Využívame vodu efektívne? Budete prekvapení.

EEA definovala hlavné výzvy pre Európu. Ako veľmi sa dotýkajú aj nás?

Foto: Pixabay

Nový projekt v rámci Európskej environmentálnej agentúry (EEA) pod názvom Signals 2018 – Water is life zhromažďuje najnovšie hodnotenia a údaje o vodných zdrojoch po celej Únii (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku).

Jeho cieľom je preskúmať, aký je stav a budúcnosť európskych vôd. EEA tvrdí, že na zabezpečenie čistých a zdravých jazier, riek a morí musíme zásadne zmeniť spôsob, akým používame vodu a zaobchádzame s ňou.

Na podporu tejto zmeny Európska únia zaviedla niekoľko politík na zlepšenie kvality vody a zníženie tlakov na vodné útvary v Európe.

Vodný stres trápi južné krajiny

Obavy z nedostatku vody už nie sú prítomné len vo vyprahnutých krajinách afrického či ázijského kontinentu, ale aj v samotnej Európe.

Približne 80 percent využívanej sladkej vody pochádza z riek a podzemných zásob. Práve z tohto dôvodu sú tieto zdroje extrémne citlivé na hrozby spojené s nadmerným využívaním, znečistením či so samotnou klimatickou zmenou.

EEA varuje, že napriek relatívnej hojnosti sladkovodných zdrojov po Európe sú dostupnosť vody a socioekonomická aktivita ľudí nerovnomerne rozložené.

Dôsledkom toho vznikajú obrovské rozdiely v úrovni vodného stresu počas ročných období, ale aj v rámci samotných regiónov. Ako postupne narastá dopyt po vode, klesajú aj jej zásoby. Za posledných 50 rokov tak došlo k poklesu o 24 % na jednu osobu.

Toto zníženie množstva zdrojov je evidentné predovšetkým v južnej Európe. Dostupné údaje poukazujú, že južná Európa vykonáva odbery vody najmä pre poľnohospodárske účely, západná aj východná predovšetkým na chladiace procesy v energetike.

Slovensko vodný stres netrápi

Najnižšiu mieru odberov pravidelne dosahuje severná Európa, ale východná časť kontinentu, a teda aj Slovensko, svoj podiel taktiež výrazne znižuje.

Slovensko tak zaraďujú medzi krajiny s najnižšou hodnotou indexu využitia vody, ktorého výška je niekde na úrovni jedného percenta. Krajiny s najvyššími hodnotami vodného stresu, ako je Španielsko, Grécko či Malta, majú výšku indexu až nad 30 %.

EEA zároveň odhaduje, že až jedna tretina územia Únie je vystavená kritickému stavu v oblasti vodného stresu.

Problémom je efektivita

Všetky ekonomické sektory využívajú vodu, a to aj napriek tomu, že existujú rozdiely v spôsobe využitia, ale aj v samotnom množstve. Otázkou zostáva – využívame vodu v ekonomike udržateľným spôsobom?

Produktivita vody vyjadruje podiel hrubého domáceho produktu v stálych cenách a celkových odberov povrchových a podzemných vôd. Indikátor produktivity vody tak hovorí nejednoznačne.

Ako šetriť vodu / Foto: EEA

Na základe analýzy Európskej komisie totiž vyplýva, že krajiny trpiace vodným stresom dokážu efektívnejšie využívať vodu v porovnaní s krajinami, ktoré majú dostatočné vodné zdroje.

Vodný stres ovplyvňuje najmä poľnohospodárstvo

Vo všeobecnosti ekonomické aktivity v Európe spotrebúvajú v priemere 243-tisíc kubických hektometrov vody ročne (jeden hektometer kubický predstavuje milión metrov kubických, pozn. redakcie).

Napriek tomu, že väčšina vody je navrátená späť do životného prostredia, často obsahuje rôzne druhy znečistenia, dokonca aj nebezpečné chemikálie.

Najväčším pohlcovačom vody je práve poľnohospodárstvo (40 %). Problémom je však aj voda využívaná na chladenie reaktorov. Tá je totiž väčšinou teplejšia ako voda v riekach či jazerám, kde je spätne vypúšťaná. Môže tak slúžiť ako určitá tepelná bariéra, ktorá bráni migrácii rýb.

EEA zároveň predpokladá, že aj do budúcnosti bude v Európe vyvíjať najväčší tlak na zásoby vody práve poľnohospodárstvo.

Okrem neho však poukazuje na narastajúcu rolu energetiky, ale aj bežnej ľudskej spotreby doma. Vodný stres tiež môže zvýšiť migrácia do miest a výraznejšie demografické zmeny. V niektorých oblastiach bude zohrávať kľúčovú úlohu v zhoršení situácie aj masový turizmus.

Zvýšiť prístup k vode

EEA sa vo svojej štúdii venuje aj správnemu manažmentu vody v mestách. V súčasnosti je význam prístupu k čistej vode a sanitácii zakotvený aj v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja OSN.

Európske krajiny si vedú v tejto oblasti relatívne dobre. Celkovo je na verejnú vodovodnú sieť pripojených až 80 % obyvateľov.

Slovensko je v tomto smere nadpriemerné, keďže už v roku 2015 bolo na verejné vodovody napojených viac ako 88 % obyvateľov.

Podľa EEA je však napriek investíciám do infraštruktúry a zlepšeniam v oblasti technológií nevyhnutné lepšie riadenie mestských vôd.

Musíme znížiť straty vody

Moderné vodovodné siete obsahujú nekonečné potrubia a čerpacie systémy. Samozrejme, časom rúrky praskajú a voda vyteká preč.

WHO dokonca udáva, že odberatelia tak môžu stratiť až 60 % distribuovanej vody kvôli netesnostiam v distribučnej sieti.

Len jediná trojmilimetrová dierka v potrubí môže viesť k strate 340 litrov vody za jeden deň, čo je takmer rovnaké množstvo ako priemerná spotreba jednej domácnosti.

Napriek tomu, že zverejnené údaje o stratách vody pre celé Slovensko nie sú najaktuálnejšie, je vidieť, že straty vody v potrubnej sieti predstavujú približne 27 % z vody určenej na realizáciu.

Ani samotná EEA neposkytuje aktualizované údaje, ale staršie informácie poukazujú, že Slovensko bolo v tejto oblasti niekde na úrovni európskeho priemeru. Najlepšie si viedlo Nemecko, kde straty nepredstavovali ani 5 % z celkového množstva vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X