Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Potravinárska výroba z rybolovu aj akvakultúry je ohrozená environmentálnymi zmenami, vyplýva zo štúdie

Z analýzy stresových faktorov vyplýva, že mnohé krajiny, ktoré sa v produkcii potravín spoliehajú na vodné prostredie, predovšetkým v Ázii, Latinskej Amerike a Afrike, sú výrazne ohrozené zmenou klímy.

Potravinárska výroba z rybolovu aj akvakultúry je ohrozená environmentálnymi zmenami, vyplýva zo štúdie

Foto: Pexels

Systémy potravinovej produkcie sú zraniteľné

Vedci z University of California - Santa Barbara konštatujú, že viac ako 90 % celosvetovej produkcie potravín pochádzajúcej z vodného prostredia, ako z rybolovu, tak aj z akvakultúry, čelí rizikám v dôsledku environmentálnych zmien.

Autori výskumu ako prví vykonali globálnu analýzu environmentálnych stresorov, ktoré vplývajú na objem a bezpečnosť potravinovej produkcie pochádzajúcej z mora aj sladkovodných zdrojov a zostavili rebríček krajín, ktoré sú stresormi najviac ohrozené.

Celkove zohľadnili sedemnásť stresových faktorov, medzi ktoré patrilo napríklad premnoženie rias, zvyšovanie hladiny mora, zmena teploty či vystavenie pesticídom.

Profesor Ben Halpern, ktorý sa na štúdii podieľal, podotýka, že niektoré skúmané stresory sa môžu šíriť vzduchom, pohybom vody, ľudskou činnosťou aj pohybom živočíchov, čím môže dochádzať k ich presunu naprieč ekosystémami, či už na súši alebo vo vode.

V štúdii sa tiež píše, že veľmi zraniteľné systémy potravinárskej výroby z vodného prostredia sa nachádzajú na všetkých kontinentoch, dokonca aj v krajinách ako Nórsko, Čína či USA, ktoré sú obrovskými producentmi týchto potravín.

Analyzovali viac ako dvesto krajín

Potraviny získavané z vodného prostredia sú kľúčovým zdrojom živočíšnych bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a dôležitých mikroživín pre obrovský počet ľudí, ktorým by bez nich hrozila podvýživa, predovšetkým v malých ostrovných rozvojových štátoch. 

Na potravinách z vodného prostredia závisí viac ako 3,2 miliárd ľudí. Pod týmito potravinami sa rozumejú ryby, mäkkýše, rastliny a riasy získavané rybolovom a farmárčením v morských aj sladkovodných ekosystémoch. Celkovo ide o 540 druhov, ktoré sa pestujú, chovajú alebo lovia v sladkej vode a viac ako 2190 druhov z mora.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.