Podľa agentúry za posledných desať rokov nedošlo k výraznejšiemu zlepšeniu. Napríklad Slovensko patrí k európskym krajinám s najvyšším nárastom spotreby pesticídov.
V článku sa dozviete:
- akými spôsobmi vyvíja poľnohospodárstvo hlavné tlaky na vodné zdroje,
- aký výrazný progres nastal v danej oblasti za posledné roky a čo stále spôsobuje veľké problémy,
- aké zastúpenie má ekologické poľnohospodárstvo v Európe a na Slovensku,
- aká je spotreba hnojív v Európe,
- ako je na tom Európa so spotrebou pesticídov,
- v akých častiach Európy sú zaznamenané najväčšie koncentrácie dusičnanov v podzemných a povrchových vodách,
- do akej miery sú ohrozené záplavové územia,
- čo navrhuje EEA s cieľom riešiť túto výzvu.
Poľnohospodárske postupy by mali byť založené na agroekologických princípoch, ekologickom poľnohospodárstve a prírodných riešeniach, konštatuje Európska environmentálna agentúra (EEA) v najnovšej správe „Voda a poľnohospodárstvo: smerom k udržateľným riešeniam“ (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
Na dosiahnutie tohto cieľa sú v nadchádzajúcej spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ na roky 2021 až 2027 podľa agentúry potrebné ambicióznejšie opatrenia na podporu udržateľného poľnohospodárstva.
Posledné štúdie EEA ukázali, že mnoho európskych povrchových a podzemných vôd nie je v dobrom stave, pričom stav európskych regionálnych morí je alarmujúci.
Dôležitý sektor s veľkými vplyvmi na životné prostredie
Poľnohospodárska činnosť zaberá viac ako 40 % európskej pôdnej oblasti a je dôležitým odvetvím v únijnom hospodárstve. Približne 44 miliónov pracovných miest v poľnohospodárstve a spracovaní potravín závisí od poľnohospodárskej výroby.
Európa je tiež významným prispievateľom na svetovom trhu s potravinami. Asi 25 % hodnoty jej poľnohospodárskej výroby sa vyváža do zahraničia. V období 2014 až 2020 sa približne 38 % celkového rozpočtu EÚ využilo na spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ (408 miliárd eur).
Poľnohospodárstvo však zároveň významne prispieva k tlakom na európske vody. Tento tlak súvisí s konkrétnymi poľnohospodárskymi postupmi.
Hnojivá (živiny), pesticídy a voda sa využívajú na podporu rastu, ako aj na prevenciu proti škodcom alebo chorobám, ktoré poškodzujú plodiny. Intenzívny chov hospodárskych zvierat zase produkuje nadbytočné živiny a emisie amoniaku.
Na kvalitu biotopov riek okrem toho vplýva široká škála hydromorfologických zmien v dôsledku odvodnenia, štruktúr na zadržiavanie vody, protipovodňovej ochrany alebo nadmerného spásania pastvín dobytkom. V súvislosti so zmenou klímy EEA očakáva zvýšenie mnohých z týchto tlakov v reakcii na zvýšenie teploty a nedostatok vody.
Hlavné tlaky z poľnohospodárstva súvisia s difúznym znečistením živinami a chemikáliami, odberom vody a hydromorfologickými zmenami.
Často pôsobí niekoľko tlakov súčasne, čo potenciálne zvyšuje rozsah ekologických vplyvov. Podľa informácií uvedených v rámcovej smernici približne jedna tretina útvarov povrchovej vody nedosahuje dobrý stav z dôvodu jedného alebo viacerých spomínaných tlakov.
Kombinovaná intenzita poľnohospodárskych tlakov / Foto: EEA
Existujú aj výpočty kombinovanej intenzity poľnohospodárskych tlakov na vodné zdroje v Európe. Výsledky ukazujú jasný rozdiel medzi východnou a západnou časťou kontinentu s nižšími intenzitami vo východnej Európe a oveľa vyššími intenzitami v západnej Európe. Oblasti s najvyššou intenzitou sa nachádzajú v okolí Stredozemného mora.
Progres nastal, podľa EEA však nie je dostatočný
Zostáva vám 68% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.