Macro Components
INISOFT
BELIMO

EEA: V adaptačných opatreniach má Európa ešte čo doháňať. Ako je na tom Slovensko?

Nová správa Európskej environmentálnej agentúry si posvietila na pokrok aj slabšie stránky rozvoja adaptačných stratégií v Európe.

EEA: V adaptačných opatreniach má Európa ešte čo doháňať. Ako je na tom Slovensko?

Foto: Depositphotos

V článku sa dozviete:

  • v čom vidí EEA priestor na zlepšenie,
  • ako je na tom Európa so súkromným financovaním,
  • aké sú medzery v európskom hodnotení úspechov adaptačnej politiky,
  • aké príklady zo Slovenska spomína EEA,
  • aký bratislavský projekt hodnotí EEA pozitívne,
  • v akom slovenskom meste bude do konca storočia žiť veľká miera obyvateľov na mestskom záplavovom území.

Európska environmentálna agentúra (EEA) poukazuje na to, že napriek nárastu povedomia o vplyvoch klimatickej zmeny a potrebe adaptácie stále veľa európskych miest bojuje so zvládaním vplyvov vĺn horúčav, silných súch a ničivých povodní.

Správa EEA s názvom „Mestská adaptácia v Európe: ako mestá a obce reagujú na klimatickú zmenu“ (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) poukazuje na urgentnú potrebu aktivít, ktoré by viedli k zlepšenej adaptácii a odolnosti na lokálnej úrovni, ale aj na úrovni národných vlád.

Podľa agentúry je riešenie adaptácie na zmenu klímy v mestách čoraz urgentnejšie, keďže takmer 75 % Európanov žije v mestských oblastiach.

Okrem toho spôsob, akým plánujeme a budujeme naše mestá, zostáva neudržateľný. Predovšetkým pokračujúca výstavba v záplavových oblastiach, narastajúce pokrývanie pôdnych povrchov betónom či asfaltom, ale aj malé množstvo zelených priestorov celú situáciu komplikujú.

Progres je nepostačujúci

Napriek tomu, že veľa lokálnych autorít si začalo uvedomovať dôležitosť budovania odolnosti voči klimatickej zmene, progres v plánovaní adaptácie zostáva len veľmi pomalý.

Implementácia adaptačných opatrení a monitoring úspechu týchto opatrení sú ešte pomalšie. Podľa správy sú súčasné opatrenia zamerané najmä na rozvoj znalostí, povedomia alebo vývoja v oblasti politík.

Avšak riešenia fyzickej adaptácie – ako je rozvoj väčšieho počtu zelených miest na zníženie vĺn horúčav alebo úprava kanalizačných sústav tak, aby si vedeli poradiť s prudkými záplavami, ešte neboli rovnomerne implementované naprieč Európou.

Potrebná je integrovaná spolupráca

Adaptácia miest je taktiež nevyhnutná z ekonomického hľadiska. Mestské oblasti sú kľúčovými hospodárskymi uzlami priemyslu a služieb.

Na podporu adaptácie miest je potrebný spoločný postup na všetkých úrovniach riadenia – od EÚ cez národnú až po miestnu úroveň.

Má sa to docieliť prostredníctvom lepšieho prístupu k znalostiam a financovaniu, politického záväzku a zapojenia spoločnosti, ako aj začleňovania adaptácie do všetkých oblastí politiky.

Ďalšia správa EEA s názvom „Monitorovanie a hodnotenie národných adaptačných politík počas celého politického cyklu“, ktorá bola tiež zverejnená, zdôrazňuje dôležitosť monitorovania, podávania správ a hodnotenia a sústreďuje skúsenosti, ktoré sa získali v súvislosti s vylepšením národných adaptačných stratégií a plánov v budúcnosti.

V správe sa uvádzajú aj príklady toho, ako môžu ukazovatele hrať dôležitú úlohu pri sledovaní pokroku pri implementácii a pri porozumení účinnosti rôznych prístupov a opatrení.

Na čo prišla EEA?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.