Ide o súbor 790 čerpacích a monitorovacích vrtov rafinérie Slovnaft. Podnik na ochranu vôd Žitného ostrova ročne vynaloží takmer tri milióny eur.
Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe, ktorý by mohla poskytovať dostatok vody pre celé Slovensko. Ohrozovaný je však viacerými zdrojmi znečistenia.
Kvalitu podzemnej vody v širšom okolí rafinérie Slovnaft chráni pred znečistením unikátny systém hydraulickej ochrany podzemných vôd – HOPV, ktorý je súborom 790 čerpacích a monitorovacích vrtov. Tie slúžia na zmenu prúdenia podzemných vôd a sledovanie kvality podzemnej vody.
Informoval o tom Ladislav Procházka z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft s tým, že ochrana vôd patrí dlhodobo medzi priority jej udržateľného podnikania. Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca, spoločnosť darovala testy na rozbor vody obyvateľom obce Rovinka.
Problémy sa objavili už v polovici minulého storočia
Pred 50 rokmi zostala časť Bratislavy bez pitnej vody, pričom viac ako pol roka bolo 160-tisíc ľudí odkázaných na vodu z cisterien.
Dôvodom bolo znečistenie zdroja pitnej vody, ktorý bol vzdialený približne tri kilometre od rafinérie, ropnými látkami. Úniky ropných látok, ktoré v tom čase nikto nesanoval, postupne znečistil podzemné vody aj vo vnútri Žitného ostrova.
V roku 1965 bol tri kilometre východne od Slovnaftu v smere prúdenia podzemných vôd vybudovaný druhý vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach s kapacitou až 1 200 litrov za sekundu. Takéto čerpanie výrazne urýchlilo prirodzené prúdenie podzemnej vody z rafinérie, ktorá bola znečistená ropnými látkami, a kontaminované územie sa dramaticky rozrástlo.
Autori hydraulickej ochrany chceli vrátiť ropné znečistenie na to isté miesto, odkiaľ sa prúdením podzemnej vody dostalo do druhého vodné zdroja v Podunajských Biskupiciach. Dnes spoločnosť Slovnaft vynaloží ročne 2,8 milióna eur na to, aby sa podobná situácia nezopakovala.
„Cieľom HOPV je monitoring kvality podzemných vôd pod rafinériou a v jej okolí, no najmä vytvorenie veľkoplošnej hydraulickej depresie, ktorá usmerňuje prirodzené prúdenie podzemnej vody pod areál rafinérie a zabraňuje úniku znečisťujúcich látok spod areálu Slovnaftu do okolia. Bratislavská rafinéria bola totiž rozhodnutím zo začiatku 50. rokov minulého storočia postavená v mieste, kde vsakujú vody Dunaja do podložia Žitného ostrova,“ vysvetľuje Milan Fillo, riaditeľ spoločnosti VÚRUP, ktorá systém HOPV prevádzkuje.
Ako funguje hydraulická ochrana?
Čerpaním vody sa v okolí vrtu na hladine podzemnej vody vytvára depresia, ktorá sa podobá lieviku, pričom do vrtu prúdi voda z jeho širokého okolia.
Hydraulický vrt / Foto: Slovnaft
Súčasne po šikmej hladine podzemnej vody stekajú do vrtu ropné látky, ktoré sú odčerpávané samostatným čerpadlom.
„Prakticky to isté sa deje vo veľkom, keď vodu čerpá sústava vrtov, pričom depresie v okolí jednotlivých vrtov sa prekrývajú. Tým vzniká rozsiahla veľkoplošná depresia, ktorá zabraňuje úniku ropných látok a zároveň už rozšírenú kontamináciu vťahuje späť pod rafinériu,“ vysvetľuje Slovnaft.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.