NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Plán obnovy by sa mal zamerať aj na systémovú ochranu povodí vodárenských nádrží

Ochranári navrhujú za pilotné územie zvoliť povodie vodnej nádrže Starina, ktorá je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe a svojou vodou zásobuje takmer celé východné Slovensko.

Plán obnovy by sa mal zamerať aj na systémovú ochranu povodí vodárenských nádrží

VN Starina / Foto: Jano Štovka, MQEP (severovychod.sk)

Ministerstvo financií SR predložilo začiatkom marca do medzirezortného pripomienkového konania Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Do roku 2026 sa má prostredníctvom plánu preinvestovať vyše 6 miliárd eur. Súčasťou obnovy slovenskej ekonomiky majú byť aj investície do zelenej ekonomiky vrátane adaptácie na zmenu klímy v objeme 150 miliónov eur.

Investície budú zamerané na renaturáciu vodných tokov, teda na obnovu meandrov, revitalizáciu mŕtvych ramien, záplavových území mimo intravilánov, obnovu lužných lesov, mokradí a iných vodných prvkov, ale aj ďalšie opatrenia. Súčasťou sú aj výkupy pôdy v inundačných územiach vodných tokov za účelom realizácie daných opatrení.

Ďalšou zložkou je zalesňovanie lesných pozemkov po kalamitách pôvodnými druhmi drevín, eliminácia odtoku z lesných ciest a inej dopravnej infraštruktúry v lesoch, prípadne jej sanácia. O pláne obnovy sme podrobnejšie informovali v tomto článku.

Začať chcú so Starinou

Podľa organizácie na ochranu životného prostredia Aevis Foundation a OZ Za našu vodu je však aktuálna ochrana povodí vodárenských nádrží a vodných zdrojov na Slovensku nedostatočná. Spoločne tak tak hromadnú pripomienku, ktorou chcú docieliť rozšírenie investičného zamerania v rámci plánu obnovy.

„Neustále dochádza k poškodzovaniu týchto území a znehodnocovaniu nielen zdrojov pitnej vody, ale aj ostatných vzácnych prírodných zdrojov vrátane lesov, ktoré sú pre ochranu kvalitnej pitnej vody kľúčové,“ zdôrazňujú v pripomienke.

Pripomínajú, že len v povodí vodnej nádrže Starina v Národnom parku Poloniny, ktorá je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe a svojou vodou zásobuje takmer celé východné Slovensko, je ročný úbytok pôdy len z ciest v tomto území až 82 400 metrov kubických, pričom značná časť tejto pôdy končí práve v nádrži.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X