Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Pitná voda dosahuje výbornú kvalitu, zlepšujeme sa aj v odkanalizovaní

Takmer sto percent analýz vody vyhovuje hygienickým limitom. Každoročne tiež vypúšťame menej a menej odpadových vôd do povrchových tokov. Problémom je stále nízke napojenie na verejnú kanalizáciu.

Pitná voda dosahuje výbornú kvalitu, zlepšujeme sa aj v odkanalizovaní

Foto: Pixabay

Vo sfére odpadových vôd a odkanalizovania zaznamenalo ministerstvo pozitívnejšie výsledky ako v prípade kvality povrchových vôd, ktorej sa denník Voda-portal.sk venoval v predchádzajúcom článku.

Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2017, ktorú pred niekoľkými dňami envirorezort zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Zdôrazňuje, že od roku 2000 pokračuje pokles objemu vypúšťaných odpadových vôd, pričom zníženie zaznamenala aj produkcia organického znečistenia.

Obzvlášť pozitívne hodnotí ministerstvo skutočnosť, že došlo k zvýšeniu počtu obyvateľov napojených na verejné kanalizácie.

„Medziročne došlo k miernemu poklesu objemu odpadových vôd, počet obyvateľov napojených na verejné kanalizácie tiež mierne narástol,“ hodnotí stav za rok 2017 envirorezort.

Európsky podpriemer v oblasti odkanalizovania

Zároveň však ministerstvo životného prostredia zdôrazňuje, že problémom zostáva nízke napojenie obyvateľstva na kanalizáciu. To vlani nedosahovalo ani 68 percent.

Napojenie obyvateľstva na verejné kanalizácie výrazne zaostáva za verejnými vodovodmi. Napriek tomu, že každý rok dochádza k určitému nárastu, celkové zvýšenie za 24 rokov nie je až také markantné.

Zatiaľ čo v roku 1993 bolo napojených na verejné kanalizácie 51,5 % obyvateľov, vlani bola táto hodnota vo výške 67,72 %.

Foto: Správa o stave životného prostredia v SR v roku 2017

Úplne najslabšia napojenosť je v okrese Trebišov, Krupina, Komárno a Bytča, kde dosahuje hodnotu od 30 do 40 %. Najvyššia miera napojenosti je zase v Bratislave a v Košiciach.

V porovnaní s celoeurópskym priemerom je tak Slovensko takmer na úplnom chvoste. Štatistiky z roku 2015 jasne ukazujú, že nižšiu napojenosť dosahuje len Slovinsko a Rumunsko. V susednom Česku sa môžu chváliť aj o dvadsať percent vyššími číslami.

Slováci vypúšťajú čoraz menej odpadových vôd

Pozitívnym zistením je však skutočnosť, že od roku 1994 klesá objem vypúšťaných odpadových vôd do povrchových vôd.

Samozrejme, určité ročné výkyvy pretrvávajú aj v tejto sfére. Čísla však hovoria jasne – vlani klesla produkcia odpadových vôd oproti roku 1997 o 44,8 %.

Foto: Správa o stave životného prostredia v SR v roku 2017

Potešujúcou správou je aj fakt, že podiel vypúšťaných čistených odpadových vôd k celkovému množstvu odpadových vôd vypúšťaných do tokov vlani predstavoval viac ako 93 percent.

Oproti roku 2016 poklesla chemická spotreba kyslíka dichrómanom (o 1 351 t.rok-1), prítomnosť nerozpustných látok (o 1 112 t.rok-1), biochemická spotreba kyslíka (o 284 t.rok-1) a celkový dusík (o 216 t.rok-1).

Celkový fosfor zostal približne na úrovni roku 2016 a nárast bol len v ukazovateli nepolárne extrahovateľné látky NELUV o 1,2 t.rok-1.

Foto: Správa o stave životného prostredia v SR v roku 2017

Vlani v správe vodárenských spoločností, obecných úradov a iných subjektov bolo celkovo 697 čistiarní odpadových vôd, z ktorých najväčší podiel predstavovali mechanicko-biologické ČOV.

Zásobovanosť pitnou vodou je solídna

Počet obyvateľov zásobovaných vodou z verejných vodovodov vlani dosiahol takmer 89 percent. V porovnaní s napojenosťou na verejné kanalizácie je to viac ako dvadsaťpercentný rozdiel.

Najvyššia miera zásobovanosti pitnou vodou je v Bratislave, v okolí Martina, Banskej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Prievidze, kde je takmer stopercentná.

Foto: Správa o stave životného prostredia v SR v roku 2017

Napriek tomu, že miera zásobovanosti pitnou vodou stabilne rastie, oproti zvyšným európskym krajinám sme stále pod priemerom.

Väčšina z nich má totiž takmer plnú mieru zásobovania. Predbehlo nás aj susedné Česko, kde je takmer 95 % obyvateľstva zásobovaných pitnou vodou.

Problémom sú straty vody

Množstvo vyrobenej pitnej vody vlani dosiahlo hodnotu 292,55 milióna metrov kubických, čo oproti roku 2016 predstavuje nárast o 7,45 mil.

Celkové množstvo vyrobenej vody však v značnej miere znižujú výrazné straty v potrubnej sieti, ktoré vlani dosahovali až 25,1 %.

Foto: Správa o stave životného prostredia v SR v roku 2017

Špecifická spotreba vody v domácnostiach mierne poklesla na hodnotu 77,84 litra na obyvateľa za deň, čo znamená, že aj naďalej patríme k tým európskym krajinám, ktorých spotreba je pod odporúčaným hygienickým minimom.

Kvalita pitnej vody je výborná

V oblasti kvality pitnej vody je však podľa envirorezortu situácia najpozitívnejšia. Od začiatku milénia sledujeme jej pozitívny vývoj aj stav.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X