Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Napojenosť obyvateľstva na verejnú kanalizáciu smerom na východ klesá

Na západe Slovenska je miera napojenosti na verejnú kanalizáciu pomerne vysoká. Podobne si vedie aj Liptov a Turiec. Horšie je však na tom podtatranská oblasť a východ.

Napojenosť obyvateľstva na verejnú kanalizáciu smerom na východ klesá

Foto: Pixabay

Rozvoj verejných kanalizácií výrazne zaostáva za rozširovaním vodovodnej siete. Na mieru zásobovanosti pitnou vodou na Slovensku sa denník Voda-portal.sk podrobnejšie pozrel v tomto článku. Ako sme však na tom s kanalizačnou sieťou?

Keďže všetky vodárenské spoločnosti ešte nezverejnili svoje výročné správy za rok 2017, primárne budeme vychádzať zo zverejňovaných dokumentov z predchádzajúceho roku.

Enviroportál poskytuje súhrnné charakteristiky pre celé Slovensko. Udáva, že v roku 2016 bolo napojených na verejnú kanalizáciu 3 603 000 obyvateľov, čo predstavuje 66,4 % z celkového počtu obyvateľov Slovenska.

Napojenosť narastá veľmi pomaly

Oproti roku 2000 to predstavuje nárast o 10,1 %, čo je pomerne chvályhodné číslo, medziročný nárast je však len 1,2 %.

V roku 2016 z celkového počtu 2 890 samostatných obcí malo vybudovanú verejnú kanalizáciu 1 081 obcí, čo predstavuje len 37,4 % z celkového počtu obcí u nás.

Za celoslovenským priemerom zaostávajú najmä Trenčiansky, Nitriansky, Banskobystrický a Košický kraj. A ako sú na tom údaje jednotlivých vodárenských spoločností?

Bratislava vedie

Bratislavská vodárenská spoločnosť neposkytuje presné percento napojenosti na verejnú kanalizáciu, len na vodovody. Podľa údajov enviroportálu je však v okolí Bratislavy napojenosť takmer stopercentná, pre okresy Malacky, Pezinok a Senec je hodnota medzi 51 až 70 %.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť vo svojej výročnej správe uvádza mieru odkanalizovania pre každý odštepný závod zvlášť. Pre OZ Dunajská Streda v roku 2016 tak toto číslo dosiahlo 73,1 %, čo je nadpriemerný výkon v porovnaní so zvyškom Slovenska. Odštepný závod Galanta je na tom ešte lepšie – miera odkanalizovania je vo výške 84,4 %.

Odštepný závod Komárno zase eviduje 20,7 % napojenosť na kanalizácie. Vodárne a kanalizácie mesta Komárna však vo svojej výročnej správe udávajú, že miera odkanalizovania dosiahla približne 79 %.

Odštepný závod Topoľčany dokonca dosahuje najvyššie percento odkanalizovania, a to konkrétne 93,8 %. Spolu s Levicami (85 %) predbehol dokonca aj OZ Nitra, kde je hodnota na 83,2 %.

Celý západ je nadpriemerný

OZ Nové Zámky stále dosahuje nadpriemerné hodnoty – úroveň odkanalizovania za rok 2016 tu dosiahla 76,5 %.

Celkovo však môžeme povedať, že Západoslovenská vodárenská spoločnosť eviduje najvyššiu mieru napojenosti na kanalizácie na Slovensku (okrem samotného hlavného mesta).

Trnavská vodárenská spoločnosť neudáva počet napojených obyvateľov a ani percentuálny pomer. Podľa údajov z enviroportálu však môžeme vidieť, že najvyššia miera odkanalizovania je v samotnom okrese Trnava (71 % až 90 %).

Okresy Piešťany aj Hlohovec sú na tom približne rovnako – v roku 2016 tu bolo približne 51 až 70 percent ľudí napojených na kanalizáciu. Je to však stále nadpriemerná hodnota v rámci Slovenska.

Stredoslováci sú na tom horšie

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť taktiež neudáva presné percento napojenosti, ale len počet obyvateľov napojených na kanalizáciu, ktorý je vo výške 410 000.

Z mapy je však vidno, že stredné Slovensko výraznejšie zaostáva za viacerými časťami krajinami. Vysokú mieru odkanalizovania dosahuje len okres Banská Bystrica, Zvolen a Žiar nad Hronom (71 až 90 %).

O niečo horšie sú na tom Detva, Brezno, Lučenec, Banská Štiavnica, Žarnovica a Prievidza (51 až 70 %). Úplne najhoršie si vedú okresy Krupina, Veľký Krtíš, Poltár a Rimavská Sobota, kde je napojenosť niekde na úrovni 31 až 50 %, čo je hlboko pod celoslovenským priemerom.

Napriek tomu, že Severoslovenské vodárne a kanalizácie každoročne zaznamenávajú nárast percenta obyvateľov napojených na kanalizáciu, tiež za slovenským priemerom značne zaostávajú. V roku 2016 tu bola miera odkanalizovania na úrovni 59 %.

Sever zaostáva

Napriek tomu, že okres Žilina dosahuje takmer 90 % napojenosť, horšie si vedú okresy Čadca (31 až 50 %) a Kysucké Nové Mesto (51 až 70 %). Okres Bytča patrí medzi najhoršie okresy v oblasti odkanalizovania (25 až 30 %).

Oravská vodárenská spoločnosť vo svojej výročnej správe za rok 2016 uvádza, že miera napojenosti na verejnú kanalizáciu dosahovala 49,5 %.

Jej investičný projekt má však za cieľ zvýšiť túto hodnotu na 63,1 %, čo sa už blíži k slovenskému priemeru. Za rok 2017 sa jej však podarilo toto číslo navýšiť len na 59,4 %.

Čo sa týka samotných okresov, najlepšie je na tom Tvrdošín, kde je miera napojenosti medzi 71 až 90 %. Nasleduje Dolný Kubín (51 % až 70 %) a Námestovo (31 % až 50 %).

Považie si vedie dobre

Považská vodárenská spoločnosť zase uvádza, že v roku 2016 bolo z celkového počtu 167 176 obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu 109 322 obyvateľov, čo predstavuje 64 % a aj približne slovenský priemer.

V tomto prípade najvyššie čísla dosahuje okres Považská Bystrica, kde je takmer 90 % napojenosť. V okrese Ilava je v priemere napojených 51 až 70 % obyvateľov a v okrese Púchov len niečo pod 50 %.

Trenčianske vodárne a kanalizácie neudávajú percento napojenosti, ale podľa údajov enviroportálu by sa mali pohybovať niekde medzi 51 až 70 %.

Liptáci dobiehajú západ

Liptovská vodárenská spoločnosť v roku 2016 odkanalizovala celkom 56 602 obyvateľov okresu, čo predstavovalo 78,1 % z celkového počtu.

Ide teda o výrazný nadpriemer v rámci Slovenska. Podobne dobre si viedla aj Vodárenská spoločnosť Ružomberok, kde je približne 80 % napojenosť.

Turčianska vodárenská spoločnosť taktiež neposkytuje informácie o počte napojených obyvateľov, ale údaje z enviroportálu poukazujú, že v okrese Martin je nadpriemerná napojenosť (71 až 90%). Okres Turčianske Teplice však výrazne zaostáva – napojenosť tu dosahuje menej ako 50 %.

Tatry aj východ tiež zaostávajú

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Otvorili zmodernizovanú plaváreň Pasienky. Rekonštrukcia trvala od roku 2023

Otvorili zmodernizovanú plaváreň Pasienky. Rekonštrukcia trvala od roku 2023

Hlavnou časťou rekonštrukcie bola výmena technológií. Mesto očakáva efektívnejšiu prevádzku aj menšiu spotrebu chémie pri výrobe bazénovej vody.

Nové cenové rozhodnutie od ÚRSO dostala ďalšia z veľkých vodárenských spoločností

Nové cenové rozhodnutie od ÚRSO dostala ďalšia z veľkých vodárenských spoločností

Sadzby za vodné a stočné museli prepočítať na dvojzložkové ceny.

Vyhrali rybníky. Grantový program Zelené oázy podporí ich revitalizáciu

Vyhrali rybníky. Grantový program Zelené oázy podporí ich revitalizáciu

V grantovom programe spojili sily spoločnosť Slovnaft a Nadácia Ekopolis.

X
X
X
X