Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Peter Cmorej: Kmotrík získal za predaj podielu v Infra Services príliš štedrú sumu

Išlo o 10,5 milióna eur. Podľa poslanca by však Kmotrík mohol byť rád, keby za predaj podielu dostal maximálne pozemok v hodnote 2,5 milióna eur. Matúš Vallo sa však bráni.

Peter Cmorej: Kmotrík získal za predaj podielu v Infra Services príliš štedrú sumu

Foto: BVS, a. s.

Akcionári Bratislavskej vodárenskej spoločnosti koncom júna rozhodli, že podnik kúpi 49 percent akcií Infra Services a stane sa tak jediným akcionárom vodární. Tento krok podporilo 94,5 % akcionárov spoločnosti.

BVS mala totiž na základe nevýhodných zmlúv z minulosti povinnosť všetky investičné akcie ponúknuť najprv Infra Services.

Dcérska spoločnosť si na základe nevypovedateľných zmlúv vždy prihodila desaťpercentnú maržu, ak ich robila cez subdodávky.

Takýto mechanizmus, samozrejme, predražoval opravu infraštruktúry a takisto znemožňoval BVS rokovať priamo so subdodávateľmi o získaní najlepšej hodnoty za peniaze.

BVS ako stopercentný akcionár

BVS tak zaplatila za akcie Infra Services súkromnej spoločnosti GGD šesť miliónov eur. Súčasťou transakcie bolo podľa BVS aj rozdelenie zostatku na účtoch spoločnosti podľa pomeru akcií, čo pre súkromníka aj samotné vodárne predstavuje asi dva milióny eur.

Podľa dohody takisto predávajúci získa pozemok na Hraničnej ulici v Ružinove, ktorého hodnotu znalecké posudky odhadujú na sumu približne 2,5 milióna eur.

Podľa poslanca Petra Cmoreja (SaS) je však výška kúpnej ceny neodôvodnená, transakcia skrýva podstatné riziká a nevýhodná zmluva by začiatkom roka možno aj sama zanikla. Upozornil na to vo svojom blogu na webe Denníka N.

Foto: BVS, a. s.

„Bola táto kúpa vôbec potrebná? Prečo tak rýchlo, s chabými argumentmi a bez snahy vyjednať čo najlepšiu cenu?“ pýta sa P. Cmorej.

Na SLA zmluvy reagujú aj v novele zákona

Medzi BVS a Infra Services je totiž už desať rokov uzatvorená takzvaná SLA zmluva. V praxi to vyzerá tak, že na jej základe bola BVS zaviazaná odoberať všetko, čo je súčasťou zmluvy, výhradne od Infra Services, inak musí zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške 60 % z objemu zákazky.

„A súčasťou zmluvy je skoro všetko, čo BVS vykonáva. Vypovedať zmluvu je možné iba pod hrozbou pokuty 5 miliónov eur a ak BVS neobjedná taký objem, ako je v schválenom investičnom pláne, zvyšok je zmluvná pokuta,“ vysvetľuje poslanec s tým, že ide o zlodejčinu.

Aj z tohto dôvodu pripravil s kolegami z ostatných koaličných klubov novelu zákona, o ktorej denník Voda-portal.sk písal podrobnejšie v tomto článku.

Zmeny majú zasiahnuť regulované subjekty vodného hospodárstva aj tepelnej energetiky a jej cieľom je zabezpečenie vyššej miery kontroly hospodárenia vodárenských a teplárenských spoločností pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní služieb na účely zabezpečovania regulovanej činnosti vo vodnom hospodárstve a tepelnej energetike (SLA zmluvy), ktoré sú uzatvárané mimo proces verejného obstarávania.

Malo by tak ísť o zavedenie povinnosti schválenia každej takejto zmluvy Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v riadnom správnom konaní ako podmienky platnosti zmluvy.

Povinnosť schválenia zmluvy sa však týka len tých zmlúv, ktoré neboli uzavreté v procese verejného obstarávania a ktorých hodnota presahuje 100-tisíc eur.

Foto: BVS, a. s.

„Dôvod je ten, že napríklad táto zmluva bola uzatvorená v roku 2010 medzi Bratislavskou vodárenskou a Infra Services a dlho sa o nej nevedelo, lebo bola považovaná za obchodné tajomstvo a nevzťahoval sa na ňu zákon o slobodnom prístupe k informáciám a nebola povinne zverejňovaná. Toto považujem za prvý krok transparentnejšiemu nakladaniu s verejnými zdrojmi v komunálnych, štátnych či pološtátnych podnikoch,“ uviedol poslanec v pléne.

Predaj prebehol bleskovo rýchlo

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Extrémne suchá v strednej Európe. Výskumníci prišli s viacerými scenármi

Extrémne suchá v strednej Európe. Výskumníci prišli s viacerými scenármi

Podľa nemeckých výskumníkov môže ísť až o sedemnásobne vyššiu frekvenciu výskytov sucha v prípade, že dôjde k výraznému zvýšeniu emisií.

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.