Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Novela regulačného zákona? Poslanci budú rokovať o týchto zmenách

Zmeny zasiahnu regulované subjekty vodného hospodárstva aj tepelnej energetiky.

Novela regulačného zákona? Poslanci budú rokovať o týchto zmenách

Foto: Depositphotos

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach možno čakajú zmeny. Tie sa budú týkať subjektov vo vodnom hospodárstve aj v tepelnej energetike (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

Poslanci Peter Cmorej (SaS), Gábor Grendel (OĽaNO), Marek Antal (Za ľudí) a Ľuboš Krajčír (Sme rodina) totiž predložili novelu zákona, ktorá má stransparentniť celý postup uzatvárania zmlúv o poskytovaní služieb.

Reagujú tak na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu SR v rámci kontroly hospodárenia vodárenských spoločností z novembra 2019.

Počas kontrol prišiel úrad na závažné nedostatky pri zadávaní zákaziek na poskytovanie služieb súvisiacich s prevádzkou, údržbou a opravami verejnej vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry. Denník Voda-portal.sk písal o zisteniach NKÚ SR v tomto článku.

Impulzom bola zmluva medzi BVS a Infra Services

Najvyšší kontrolný úrad osobitne upozornil na zjavnú nevýhodnosť zmluvy o poskytovaní služieb, ktorú uzavrela jedna z najväčších vodárenských spoločností na Slovensku – Bratislavská vodárenská spoločnosť – s jej dcérskou spoločnosťou Infra Services.

Zmluva spôsobuje odčerpávanie nemalého objemu finančných prostriedkov v prospech súkromného akcionára spoločnosti Infra Services, a to napriek pretrvávajúcemu investičnému dlhu na infraštruktúre BVS, ktorý predstavuje viac ako 574 miliónov eur.

Táto zmluva nebola výsledkom verejného obstarávania z dôvodu uplatnenia výnimky, ktorá umožňuje obísť postupy tohto procesu za predpokladu, že minimálne 80 % priemerného ročného obratu dosiahnutého prepojeným podnikom za predchádzajúce tri roky tvorí poskytovanie služieb podnikom, s ktorým je prepojený a ktoré zadáva regulovaný subjekt ako obstarávateľ prepojenému podniku.

„Verejné obstarávanie je pritom proces, ktorý z povahy veci umožňuje riadnu hospodársku súťaž a dojednanie férových cien,“ zdôrazňujú predkladatelia.

Cieľom zákona je vyššia kontrola pri uzatváraní zmlúv

Keďže vodárenské spoločnosti sú podniky, ktoré by mali pracovať vo verejnom záujme, podľa poslancov je novelizácia regulačného zákona nutná.

Zároveň pripomínajú, že z praxe sú známe aj prípady uzavretia zmlúv o poskytovaní služieb medzi prepojenými podnikmi v tepelnej energetike.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.