INNOGY
INNOGY
INECS

PET fľaše znečisťujú vodné toky, zálohovanie je dobrý nápad, tvrdia rybári

Slovenský rybársky zväz podporuje zálohovanie PET fliaš. Zatiaľ čo mnohí odborníci poukazujú na ekonomickú neúčinnosť tohto kroku, ochranári vyzdvihujú najmä environmentálne benefity.

PET fľaše znečisťujú vodné toky, zálohovanie je dobrý nápad, tvrdia rybári

Foto: Slovenský vodohospodársky podnik

Envirorezort pripravuje zákon o zálohovaní PET fliaš. Tento zámer oznámil už v novembri minulého roka.

Krok zo strany ministerstva privítali najmä ochranári, ktorí poukazujú na to, že nová legislatíva bude viesť k znižovaniu množstva plastov v prírode.

Naopak, Zväz obchodu SR je iného názoru. Hovorí najmä o zvýšených nákladoch, ktoré oslabujú celkovú efektivitu zákona. Domnieva sa tiež, že zavedenie systému bude v skutočnosti drahšie ako ministerstvom deklarovaná suma 80 miliónov eur.

Rybári krok podporujú

Zavedenie zálohovania plastových nápojových obalov však jednoznačne podporujú organizácie Slovenského rybárskeho zväzu.

Poukazujú pritom na skutočnosť, že riečne biotopy na Slovensku sú neustále zaťažované rozpadávajúcim sa plastovým materiálom. Tento stav je podľa nich teda nevyhnutné riešiť.

„Úsilie Ministerstva životného prostredia SR znižovať množstvo plastov v prírode je krok správnym smerom. Nakoniec, všetky kroky, ktoré smerujú k znižovaniu prítomnosti plastov v prírode sú očakávané a vítané,“ vyhlásil Emanuel Seemann, prezident Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ).

Zároveň dodáva, že plánované zavedenie zálohovania PET fliaš prezentované na schôdzach základných organizácií zväzu sa stretlo s veľkou podporou členskej základne.

„Určite odporúčame prijať vhodné opatrenia na zamedzenie znečisťovania povrchových vôd plastovým odpadom, ako aj brehových častí rybárskych revírov. Množstvo plastov má negatívny vplyv na kvalitu vôd vo vzťahu k rybám, ktoré v nej žijú,“ doplnil tajomník SRZ Ľuboš Javor.

Plasty prenikajú do životného prostredia

Podľa Slovenského rybárskeho zväzu problematiku plastového odpadu v potokoch, riekach a vodných nádržiach nemožno v žiadnom prípade podceňovať.

Problém spočíva v tom, že plastový odpad sa v riekach mechanicky odiera o štrk a kamene na dne, pričom dochádza k rozpadu plastu na menšie časti. Tie následne prenikajú do životného prostredia.

Zdôrazňuje, že práve PET fľaše si v rámci plastového odpadu zaslúžia špeciálnu pozornosť, keďže obsahujú aj látky, ktoré sa využívajú pri zatraktívňovaní povrchov fliaš.

Dodáva, že členovia rybárskych organizácií každoročne vynakladajú množstvo brigádnických hodín na čistenie vodných plôch a ich okolia od plastov.

„Boj proti plastom v prírode berieme na ministerstve veľmi vážne. A teší nás rastúca podpora zavedenia zálohovania PET fliaš a plechoviek. Ako od odbornej, tak i širokej verejnosti,“ konštatuje minister životného prostredia László Sólymos.

Plastové rieky a nádrže

Okrem Slovenského rybárskeho zväzu podporu zavedeniu zálohovania už vyjadril aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Ten v spolupráci s dobrovoľníkmi len za rok 2017 vyzbieral z hladín vodných tokov približne 700 ton odpadu. Takmer polovicu z neho tvoril plastový odpad, predovšetkým práve PET fľaše.

Dlhodobo najznámejším príkladom je pravdepodobne vodná nádrž Ružín, z ktorej sú každý rok vylovené stovky kubických metrov odpadu, čo so sebou nesie náklady v hodnote desiatok tisíc eur.

„Plastové fľaše sa pomaly, ale iste vstrebávajú do zeme, podzemných vôd, vidíme ich množstvo v riekach, jazerách, ale úplne najviac na vodných stavbách. Tento plast sa nám v podobe vody a potravy pomaly dostáva do tela, je to v poriadku? To teda vôbec nie, pretože ničí a otravuje celý náš ekosystém,“ konštatuje SVP.

Minulý rok predstavovali celkové náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu z vodných hladín nádrží aj tokov po celom Slovensku takmer 400-tisíc eur.

Aj Slovenský rybársky zväz dodáva, že pokiaľ sa nezmení správanie a myslenie obyvateľov, v boji proti plastovému odpadu v nádržiach nepomôžu ani norné steny, ktoré SVP využíva.

Environmentálne benefity sa líšia prípad od prípadu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.