INNOGY
INNOGY
INECS

Znečistenie vodných tokov a nádrží plastami stojí ročne státisíce eur

Vodohospodári našli vo vodných tokoch už všeličo. Takmer polovicu znečistenia však tvorí práve plastový odpad. Najviac zasiahnutou nádržou je VS Ružín.

Znečistenie vodných tokov a nádrží plastami stojí ročne státisíce eur

Foto: Slovenský vodohospodársky podnik

Slovenský vodohospodársky podnik nachádza deň čo deň v korytách riek najrôznejšie predmety – plastové fľašky, tašky, hračky, stoličky a mnoho iných odpadkov. To, čo sa však postupom času nahromadí v nádržiach, je podľa vodohospodárov alarmujúce a neúnosné.

„Plastové fľaše sa pomaly, ale iste vstrebávajú do zeme, podzemných vôd, vidíme ich množstvo v riekach, jazerách, ale úplne najviac na vodných stavbách. Tento plast sa nám v podobe vody a potravy pomaly dostáva do tela, je to v poriadku? To teda vôbec nie, pretože ničí a otravuje celý náš ekosystém,“ konštatuje SVP.

Zber a likvidácia odpadu z vodných hladín nádrží a vodných tokov predstavuje aktuálny problém. Napriek tomu, že v médiách mu je venovaný stále väčší priestor, jeho objem neklesá. Ročne stojí štát státisíce eur.

Náklady za takmer 400-tisíc eur

V minulom roku Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi či dobrovoľníkmi vyzbieral viac ako 700 ton odpadu. Takmer polovicu tvoril plastový odpad, a to najmä PET fľaše.

Náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu z vodných hladín nádrží aj tokov po celom Slovensku pritom predstavovali takmer 400-tisíc eur.

„Všetky tieto prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,“ zdôrazňuje Slovenský vodohospodársky podnik.

Znečistená je najmä VS Ružín

Ukážkovým príkladom ľahostajnosti alebo nízkej environmentálnej informovanosti v rámci boja s plastovým odpadom je podľa SVP Vodná stavba Ružín. Tá slúži prioritne pre zásobovanie vodou pre priemysel a protipovodňovú ochranu.

Trvanie pilotného projektu čistenia vodnej stavby a jej okolia prebiehalo v rokoch 2013 až 2015. Slovenský vodohospodársky podnik a ďalší dobrovoľníci tak z vodnej hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3 000 ton odpadu.

VS Ružín je pritom znečistená dvojakým druhom odpadov – odpadom, ktorého producentmi sú predovšetkým ľudia, ale aj ekologickým odpadom, pod ktorý spadajú rôzne spadnuté stromy či iné porasty.

Plastový odpad aj v tomto prípade tvoril takmer polovicu z celkového množstva. Celý projekt stál viac ako 520-tisíc eur.

„Tieto náklady boli čiastočne financované z environmentálneho fondu. Po skončení projektu čistenie vykonávame svojpomocne z vlastných zdrojov,“ vysvetľuje SVP.

Využívajú aj norné steny

Pracovníci po ukončení projektu zabezpečujú čistotu vodnej stavby Ružín aj pomocou špeciálnych norných stien.

Tie zabezpečujú, že sa zachytené odpady približujú k brehu. Tam pracovníci vykonávajú čistenie priebežne, a preto SVP nemá stanovený termín plošného čistenia VS Ružín.

„Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku pohybujú medzi 50 až 80-tisíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie,“ zdôrazňuje Slovenský vodohospodársky podnik.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.