Eversheds Sutherland
INNOGY
BELIMO

Odpadová voda nepredstavuje riziko nákazy, ubezpečuje AVS

Podľa asociácie dostupné zistenia poukazujú na to, že riziko priameho prenosu choroby COVID-19 prostredníctvom splaškov infikovaných osôb je veľmi nízke.

Odpadová voda nepredstavuje riziko nákazy, ubezpečuje AVS

Foto: Pixabay

Asociácia vodárenských spoločností (AVS) pred niekoľkými dňami vydala stanovisko k bezpečnosti služieb prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Na svojej webovej stránke ho zverejnila Liptovská vodárenská spoločnosť.

„Asociácia vodárenských spoločností zaznamenala, že od vypuknutia pandémie spôsobenej vírusom SARS-CoV-2 sa šíria obavy týkajúce sa kvality vody,“ konštatuje v úvode.

Zároveň pripomína, že mnohé z týchto obáv pramenia v zlej interpretácii výsledkov výskumu zo strany mnohých médií.

Podľa najnovších informácií zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a OSN voda z verejného vodovodu neprenáša vírus SARS-CoV-2.

Kontaminácia pitnej vody je vylúčená

AVS vysvetľuje, že voda zo zdroja podzemnej vody pochádza zo zvodnenej vrstvy, ktorá je pokrytá vrstvami hornín a pôdy. Práve z tohto dôvodu je jej kontaminácia vylúčená.

Okrem toho voda odobratá z povrchových zdrojov prechádza spravidla viacstupňovou úpravou. Tá zahŕňa viaceré procesy, ako je koagulácia, filtrácia a dezinfekcia.

„Naše skúsenosti a výsledky výskumu naznačujú, že akékoľvek potenciálne vírusy sú účinne a efektívne eliminované týmto multibariérovým systémom,“ zdôrazňuje asociácia vo svojom stanovisku.

Existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečujú, že voda dodávaná verejným vodovodom je absolútne bezpečná.

Okrem týchto opatrení je totiž takáto voda aj dezinfikovaná, a to buď chlórom, alebo UV žiarením. Na tieto dezinfekčné činidlá reaguje vírus veľmi citlivo. Dodávatelia pitnej vody navyše zabezpečujú pravidelný monitoring jej kvality v súlade s platnou legislatívou.

Riziko priameho prenosu odpadovými vodami je nízke

Asociácia takisto ubezpečuje, že ani odpadová voda odvádzaná verejnou kanalizáciou nepredstavuje riziko nákazy.

„Podľa najnovších vedeckých výskumov je riziko priameho prenosu choroby COVID-19 prostredníctvom splaškov infikovaných osôb veľmi nízke. K dnešnému dňu nie je známy žiadny prípad prenosu vírusu fekálno-orálnou cestou,“ konštatuje AVS.

Ako uvádza Európska asociácia prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií (EurEau), v súčasnosti vo svete prebieha mnoho štúdií, ktoré súvisia s výskytom nového koronavírusu.

Stopy RNA nesúvisia s infekčným vírusom

Holandské inštitúty koncom marca oznámili, že zistili stopy RNA vírusu v splaškovej odpadovej vode. Potvrdila to analýza na prítoku do deviatich ČOV naprieč Flámskom.

„V tej istej analýze sa ukázalo, že odtok je úplne bez vírusovej RNA. Je potrebné jasne zdôrazniť, že prítomnosť stôp RNA nesúvisí so „živým“ alebo infekčným vírusom,“ dodáva asociácia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.