Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Globálni predajcovia najrozličnejších produktov ponúkajú výrobky, ktoré len pred niekoľkými mesiacmi tvorili plastový odpad v oceánoch.

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Foto: WWF

Každý rok až 8 miliónov metrických ton plastov vstúpi do oceánov. Existujú odhady, že v roku 2025 bude ročný prírastok približne dvakrát väčší (približne 10 vrecúšok plných plastov na stopu pobrežia).

Takže kumulatívny vstup pre rok 2025 by bol takmer 20-násobok odhadovaných 8 miliónov metrických ton, teda až 100 vrecúšok naplnených plastom na stopu pobrežia.

Ide o obrovské množstvo plastového odpadu. Mnohé známe spoločnosti a výrobcovia po celom svete však ponúkajú produkty, ktoré sú vytvorené presne z tohto odpadu nájdeného v oceánoch. Chcú tak aspoň čiastočne minimalizovať vplyv na znečisťovanie životného prostredia.

IKEA čistí oceány

Jedným z týchto príkladov je IKEA, ktorá chce mať pozitívny vplyv na oceány a zapája sa do projektov zameraných na ich odstraňovanie z oceánskeho prostredia.

Pripravovaná kolekcia MUSSELBLOMMA bude totiž využívať oceánsky plast vo výrobkoch a premení ho tak na surovinu na budúce využitie.

Polyesterová tkanina použitá v kolekcii je vyrobená z recyklovaného plastu, vrátane PET plastového odpadu zachyteného v sieťach v Stredozemnom mori a zozbieraných španielskymi rybármi.

Kolekcia MUSSELBLOMMA / Foto: IKEA

Po zbere sa plast zhromažďuje v kontajneroch na pevnine v prístavoch a potom sa čistí, triedi, mechanicky recykluje. Spolu s recyklovanými PET fľašami ho následne premieňajú na materiál do priadzí a tkanín.

Produkty predstaví už tento rok

Pre každý kilogram plastového odpadu z PET, ktorý sa môže použiť na výrobu polyesterovej tkaniny, sa z oceánu odoberie ďalších 9 kilogramov odpadu, ako sú iné plasty, kov, guma, sklo a ďalšie materiály. Na vybraných trhoch má byť pritom táto kolekcia dostupná už v priebehu roku 2019.

„Je to prvý krok na ceste využívania oceánskych plastov vo výrobkoch a IKEA v súčasnosti skúma rôzne projekty na celom svete, aby rozšírila túto prácu v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, partnermi a dodávateľmi. Znečistenie oceánov z plastov je obrovský environmentálny problém a IKEA je odhodlaná prispieť k jeho riešeniu pozitívnym a proaktívnym spôsobom,“ konštatuje  na svojej webovej stránke.

Tenisky z plastu

IKEA však zďaleka nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa odhodlala k takémuto kroku. Ďalším príkladom je svetoznámy výrobca športového náčinia Adidas.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.