Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Globálni predajcovia najrozličnejších produktov ponúkajú výrobky, ktoré len pred niekoľkými mesiacmi tvorili plastový odpad v oceánoch.

Obnovte si šatník a vyčistite oceán. Svetoznáme značky ponúkajú riešenie

Foto: WWF

Každý rok až 8 miliónov metrických ton plastov vstúpi do oceánov. Existujú odhady, že v roku 2025 bude ročný prírastok približne dvakrát väčší (približne 10 vrecúšok plných plastov na stopu pobrežia).

Takže kumulatívny vstup pre rok 2025 by bol takmer 20-násobok odhadovaných 8 miliónov metrických ton, teda až 100 vrecúšok naplnených plastom na stopu pobrežia.

Ide o obrovské množstvo plastového odpadu. Mnohé známe spoločnosti a výrobcovia po celom svete však ponúkajú produkty, ktoré sú vytvorené presne z tohto odpadu nájdeného v oceánoch. Chcú tak aspoň čiastočne minimalizovať vplyv na znečisťovanie životného prostredia.

IKEA čistí oceány

Jedným z týchto príkladov je IKEA, ktorá chce mať pozitívny vplyv na oceány a zapája sa do projektov zameraných na ich odstraňovanie z oceánskeho prostredia.

Pripravovaná kolekcia MUSSELBLOMMA bude totiž využívať oceánsky plast vo výrobkoch a premení ho tak na surovinu na budúce využitie.

Polyesterová tkanina použitá v kolekcii je vyrobená z recyklovaného plastu, vrátane PET plastového odpadu zachyteného v sieťach v Stredozemnom mori a zozbieraných španielskymi rybármi.

Kolekcia MUSSELBLOMMA / Foto: IKEA

Po zbere sa plast zhromažďuje v kontajneroch na pevnine v prístavoch a potom sa čistí, triedi, mechanicky recykluje. Spolu s recyklovanými PET fľašami ho následne premieňajú na materiál do priadzí a tkanín.

Produkty predstaví už tento rok

Pre každý kilogram plastového odpadu z PET, ktorý sa môže použiť na výrobu polyesterovej tkaniny, sa z oceánu odoberie ďalších 9 kilogramov odpadu, ako sú iné plasty, kov, guma, sklo a ďalšie materiály. Na vybraných trhoch má byť pritom táto kolekcia dostupná už v priebehu roku 2019.

„Je to prvý krok na ceste využívania oceánskych plastov vo výrobkoch a IKEA v súčasnosti skúma rôzne projekty na celom svete, aby rozšírila túto prácu v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, partnermi a dodávateľmi. Znečistenie oceánov z plastov je obrovský environmentálny problém a IKEA je odhodlaná prispieť k jeho riešeniu pozitívnym a proaktívnym spôsobom,“ konštatuje  na svojej webovej stránke.

Tenisky z plastu

IKEA však zďaleka nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa odhodlala k takémuto kroku. Ďalším príkladom je svetoznámy výrobca športového náčinia Adidas.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Umelá inteligencia sa začína čoraz viac využívať aj vo vodárenstve a vodnom hospodárstve. Jej plnohodnotnému zavedeniu však bráni hneď niekoľko prekážok.

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Najnovšia štúdia si posvietila na to, s akými problémami sa môže stretnúť nedávny návrh EÚ. Výskumníci poukazujú na takzvaný „yuck factor“, teda situáciu, keď ľudské preferencie môžu zvíťaziť nad environmentálnym povedomím.

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Najnovšia správa celoeurópskej vodnej platformy poukazuje na dôležitosť moderných technológií, prepojenia biznisu, vlády a občianskej spoločnosti v snahe zabezpečiť trvalo udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi.