INNOGY
INNOGY
BELIMO

Nové zariadenie produkuje vodu zo vzduchu vo dne aj v noci

V Zürichu vedci vyvinuli kondenzátor, ktorý dokáže nepretržite extrahovať vodu zo vzdušnej vlhkosti. Mohol by priniesť pitnú vodu do komunít, ktoré to najviac potrebujú.

Nové zariadenie produkuje vodu zo vzduchu vo dne aj v noci

Foto: ETH Zürich | Iwan Hächler

Kondenzácia celých 24 hodín

Vedci vyvinuli kondenzátor, ktorý by mohol pomáhať v oblastiach s nedostatkom vody. Nové zariadenie dokáže energeticky nenáročne zachytávať vodu z atmosféry počas celého dňa, dvadsaťštyri hodín vkuse. Funguje pomocou samochladiaceho povrchu a špeciálneho tienidla proti žiareniu.

Sladkej vody je v mnohých častiach sveta nedostatok a jej získavanie je veľmi nákladné. V oblastiach nachádzajúcich sa v blízkosti oceánu existuje možnosť odsoľovania morskej vody, čo však vyžaduje veľké množstvo energie.

Ďalej od pobrežia je často prakticky jedinou možnosťou kondenzácia vzdušnej vlhkosti ochladzovaním, a to buď prostredníctvom procesov, ktoré tiež spotrebujú veľké množstvo energie, alebo použitím takzvaných „pasívnych“ technológií, pri ktorých sa využíva teplotný rozdiel medzi dňom a nocou.

So súčasnými pasívnymi technológiami, akými sú napríklad fólie na zachytávanie rosy, je však možné vodu získavať iba v noci, keďže počas dňa fóliu zohrieva slnko a ku kondenzácii nedochádza.

Samochladenie a ochrana pred žiarením

Vedci zo Spolkovej vysokej technickej školy v Zürichu (ďalej ETH Zürich – pozn. red.) v novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Science Advances, predstavujú technológiu, ktorá po prvýkrát umožňuje zber vody dvadsaťštyri hodín nepretržite, nevyžaduje žiadny prísun energie a funguje aj na priamom slnku.

Podstatou nového zariadenia je sklenená tabuľa pokrytá špeciálnou vrstvou, ktorá odráža slnečné žiarenie a zároveň odvádza svoje teplo preč cez okolitý vzduch.

Zariadenie sa tak dokáže samo ochladiť až na teplotu o 15 °C nižšiu ako je teplota prostredia. Na spodnej strane tejto tabule dochádza ku kondenzácii vodnej pary zo vzduchu na vodu. Ide o rovnaký proces, ako je možné v zime pozorovať na zle odizolovaných oknách.

Vedci sklo pokryli špeciálne vyvinutou polymérnou a striebornou vrstvou, vďaka čomu tabuľa pri určitých vlnových dĺžkach vyžaruje infračervené žiarenie do vonkajšieho priestoru bez toho, že by ho absorboval okolitý vzduch alebo že by sa odrazilo späť na tabuľu.

Ďalším kľúčovým prvkom zariadenia je inovatívne kužeľovité tienidlo proti žiareniu, ktoré vo veľkej miere odchyľuje tepelné žiarenie z atmosféry a chráni tabuľu pred prichádzajúcim slnečným žiarením, pričom zároveň umožňuje zariadeniu vyžarovať teplo smerom von a tým sa úplne pasívne ochladiť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.