INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Nový materiál produkuje čistú vodu nepretržite: cez deň z pary, v noci z hmly

Inovatívny materiál, ktorý vyvinuli kalifornskí vedci, zachytáva vodu zo vzduchu dvoma spôsobmi počas celého dňa. Za svetla kondenzuje vodnú paru, za tmy zase zhromažďuje kvapôčky vody z hmly.

Nový materiál produkuje čistú vodu nepretržite: cez deň z pary, v noci z hmly

Foto: Pexels

Kombinácia dvoch technológií

Nový materiál, ktorý funguje na báze štruktúry inšpirovanej tvarom kaktusových tŕňov, dokáže vo dne aj v noci zhromažďovať pitnú vodu zo vzduchu, pričom kombinuje dve technológie zberu vody.

Hydrogélová membrána s mikroštruktúrou dokáže produkovať vodu prostredníctvom výroby slnečnej pary a zachytávaním hmly, teda dvoma nezávislými procesmi, ktoré si zvyčajne vyžadujú dve samostatné zariadenia.

Zachytávanie hmly stavia na skutočnosti, že počas noci sú nízko položené mraky pozdĺž morského pobrežia plné kvapôčok vody. Zariadenia, ktoré vedia zlučovať a zhromažďovať tieto kvapôčky, dokážu zmeniť hmlu na pitnú vodu.

Iná metóda získavania vody sa zakladá na pare generovanej slnkom. Obzvlášť dobre je uplatniteľná v pobrežných oblastiach, pretože môže zároveň vodu čistiť. Nevýhodou je len to, že pracuje iba cez deň, nie v noci. V skratke proces funguje tak, že teplo zo slnka premieňa vodu na paru, ktorá sa dá kondenzovať na pitnú vodu.

Keďže tieto dve technológie fungujú za tak odlišných podmienok, zvyčajne sa na ich prevádzkovanie používajú odlišné materiály a dve od seba nezávislé zariadenia. Materiál, ktorý vyvinuli vedci z Kalifornského technologického inštitútu, by teraz tieto dve metódy mohol zlúčiť do jedného zariadenia, ktoré produkuje čistú vodu dvadsaťštyri hodín vkuse.

Mikroštruktúra inšpirovaná kaktusom

„Nedostatok vody je obrovský problém, ktorý bude musieť ľudstvo prekonať, keďže svetová populácia neustále rastie. Voda pokrýva tri štvrtiny našej planéty, no iba približne pol percenta z toho tvorí sladká voda,“ hovorí Julia R. Greer, profesorka materiálových vied, mechaniky a medicínskeho inžinierstva.

Julia R. Greer zasvätila svoju kariéru vývoju materiálov s mikro a nano štruktúrami, ktoré sa vyznačujú tým, že ich tvar na úrovni mikroskopických a nanoskopických dĺžok im dáva neobvyklé a potenciálne užitočné vlastnosti.

V tomto prípade s vedkyňou spolupracoval absolvent doktorandského štúdia Ye Shi, ktorý v súčasnosti pôsobí na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Spoločne vytvorili membránu s drobnými ostňami, ktoré sú inšpirované tvarom pichliačov kaktusov.

Štruktúra "mikrostromčekov", foto: California Institute of Technology

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.