Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Nárastu potravinového odpadu má zabrániť nová technológia založená na senzoroch

Inteligentný systém úpravy vody využíva nový chemický senzor a strojové učenie na zníženie spotreby vody pri zachovaní vysokej úrovne hygieny.

Nárastu potravinového odpadu má zabrániť nová technológia založená na senzoroch

Foto: Depositphotos

Potravinársky priemysel je notoricky známy tým, že spotrebúva obrovské množstvá vody. Napríklad umývanie v sektore ovocia a zeleniny predstavuje približne 50 % spotreby vody.

Hoci je optimalizácia spotreby vody rozhodujúca, zabezpečenie kvality vody použitej na umývanie a spracovanie potravinárskych výrobkov je rovnako dôležité.

Bilióny litrov vody

V Európe sa ročne v potravinárskom priemysle spotrebuje 3,6 bilióna litrov čerstvej vody na odstránenie špiny a kontaminantov z čerstvých potravín pred ich predajom v supermarketoch, reštauráciách a na veľkoobchodných trhoch.

„Som Holanďan a nikdy som si neuvedomil, že v Holandsku môžeme čeliť nedostatku vody, až kým som na vlastné oči nevidel, ako sa hladina jazera v blízkosti mojej kancelárie stále znižuje a znižuje,“ hovorí Hans Blaak, koordinátor projektu FOODWATERH2020.

Informačná služba spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS), ktorá poskytuje služby rôznym generálnym riaditeľstvám Európskej komisie, výkonným agentúram a spoločným podnikom vykonávajúcim program EÚ v oblasti výskumu a inovácie (Horizont 2020), informovala o tomto projekte v nedávnej správe.

Plytvanie potravinami

Z dôvodu úspory vody mnoho spracovateľských centier recykluje rovnakú vodu po dlhšiu dobu. Tento proces však umožňuje hromadenie spór plesní a baktérií vo vode.

Okrem toho, že predstavujú riziko pre ľudské zdravie, takýto proces vedie aj k skráteniu životnosti skladovania potravín a prispieva k tomu, že ročne sa v Únii vyhodí až 88 miliónov ton potravín.

S tým súvisiace náklady sa odhadujú na 143 miliárd eur a uhlíková stopa predstavuje 170 Mt CO2. Súčasné riešenia recyklácie vody využívajú buď starú techniku, ako sú napríklad usadzovacie nádrže (80 % trhu), alebo priemyselné systémy recyklácie (20 % trhu).

Vykazujú však niekoľko dôležitých nedostatkov, ako je veľký záber pôdy, nízka miera spätného získavania vody, nízka miera odstraňovania kontaminantov, vysoká spotreba energie, neautomatizovaný systém a podobne.

Napríklad samotné usadzovacie nádrže sú schopné oddeliť nečistoty a ílovité častice pred opätovným použitím vody, tie však neodstraňujú mikróby a vyžadujú veľkú plochu pôdy.

Odstránia aj škodlivé baktérie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.