Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Nárastu potravinového odpadu má zabrániť nová technológia založená na senzoroch

Inteligentný systém úpravy vody využíva nový chemický senzor a strojové učenie na zníženie spotreby vody pri zachovaní vysokej úrovne hygieny.

Nárastu potravinového odpadu má zabrániť nová technológia založená na senzoroch

Foto: Depositphotos

Potravinársky priemysel je notoricky známy tým, že spotrebúva obrovské množstvá vody. Napríklad umývanie v sektore ovocia a zeleniny predstavuje približne 50 % spotreby vody.

Hoci je optimalizácia spotreby vody rozhodujúca, zabezpečenie kvality vody použitej na umývanie a spracovanie potravinárskych výrobkov je rovnako dôležité.

Bilióny litrov vody

V Európe sa ročne v potravinárskom priemysle spotrebuje 3,6 bilióna litrov čerstvej vody na odstránenie špiny a kontaminantov z čerstvých potravín pred ich predajom v supermarketoch, reštauráciách a na veľkoobchodných trhoch.

„Som Holanďan a nikdy som si neuvedomil, že v Holandsku môžeme čeliť nedostatku vody, až kým som na vlastné oči nevidel, ako sa hladina jazera v blízkosti mojej kancelárie stále znižuje a znižuje,“ hovorí Hans Blaak, koordinátor projektu FOODWATERH2020.

Informačná služba spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS), ktorá poskytuje služby rôznym generálnym riaditeľstvám Európskej komisie, výkonným agentúram a spoločným podnikom vykonávajúcim program EÚ v oblasti výskumu a inovácie (Horizont 2020), informovala o tomto projekte v nedávnej správe.

Plytvanie potravinami

Z dôvodu úspory vody mnoho spracovateľských centier recykluje rovnakú vodu po dlhšiu dobu. Tento proces však umožňuje hromadenie spór plesní a baktérií vo vode.

Okrem toho, že predstavujú riziko pre ľudské zdravie, takýto proces vedie aj k skráteniu životnosti skladovania potravín a prispieva k tomu, že ročne sa v Únii vyhodí až 88 miliónov ton potravín.

S tým súvisiace náklady sa odhadujú na 143 miliárd eur a uhlíková stopa predstavuje 170 Mt CO2. Súčasné riešenia recyklácie vody využívajú buď starú techniku, ako sú napríklad usadzovacie nádrže (80 % trhu), alebo priemyselné systémy recyklácie (20 % trhu).

Vykazujú však niekoľko dôležitých nedostatkov, ako je veľký záber pôdy, nízka miera spätného získavania vody, nízka miera odstraňovania kontaminantov, vysoká spotreba energie, neautomatizovaný systém a podobne.

Napríklad samotné usadzovacie nádrže sú schopné oddeliť nečistoty a ílovité častice pred opätovným použitím vody, tie však neodstraňujú mikróby a vyžadujú veľkú plochu pôdy.

Odstránia aj škodlivé baktérie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.