Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Zvyšky z čistiarní odpadových vôd sa dajú využiť na opravu ciest

Vedci predstavujú nový materiál založený na štrkovej zmesi, ktorá zostáva po vyčistení odpadových vôd. Doteraz nemala žiadne využitie a končila na skládke, no podľa Americkej chemickej spoločnosti môže slúžiť ako ekologická výplň výmoľov na cestách.

Zvyšky z čistiarní odpadových vôd sa dajú využiť na opravu ciest

Depositphotos

Recyklácia zdanlivo nevyužiteľného

Výmole na cestách predstavujú riziko pre vodičov a celosvetovo ročne spôsobujú miliardové škody na kolesách, pneumatikách a prívesoch automobilov. V súčasnosti sa na ich vyplnenie používa asfalt obsahujúci uhľovodíky, no tento materiál sa môže vymyť, čím dochádza k znečisťovaniu životného prostredia.

Vedci teraz predstavujú nový spôsob opravy ciest, ktorý je zároveň šetrný k životnému prostrediu. Na vypĺňanie dier navrhujú použiť zvyšky, ktoré zostávajú po čistení odpadových vôd a ktoré zvyčajne končia na skládke.

„Dostali sme nápad ako odkloniť zvyšky po čistení odpadových vôd zo skládok a premeniť ich na speňažiteľný produkt,“ hovorí Zhongzhe Liu, Ph.D., ktorý prácu prezentoval pred Americkou chemickou spoločnosťou (American Chemical Society – pozn. red.).

Štrk z čistiarní odpadových vôd vedci pretvorili na maltu, ktorá sa dá použiť na opravu výmoľov. Hoci ide o ťažkú a nerozložiteľnú pevnú látku, ktorá si vyžaduje spracovanie, aby sa dala použiť na opravu ciest, tento materiál je značne bezpečnejší pre životné prostredie ako asfalt na báze uhľovodíkov.

V čistiarňach odpadových vôd sa spracováva voda, ktorá obsahuje splašky, zvyšky potravín a iný odpad. Na konci procesu čistenia je jednak čistá voda, ktorá sa uvoľňuje do vodných tokov, ale aj tuhé látky z úvodnej úpravy, ktorými sú predovšetkým piesok a štrk.

Keďže táto zmes obsahuje patogény a nečistoty, priama recyklácia nie je možná a tak sa obvykle vynáša na skládku, kde sa zakopáva. Práve pre tento štrk hľadal Zhongzhe Liu z California State University-Bakersfield so svojimi spolupracovníkmi využitie.

Ekologickejšie riešenie

Vedci sa nakoniec rozhodli zmes začleniť ho do chemicky viazanej fosfátovej keramiky (CBPC - pozn. red.), ktorá sa bežne používa na spracovanie nebezpečného alebo rádioaktívneho odpadu, no zatiaľ ju nikto nepoužil na zvyšky po čistení odpadových vôd.

Keďže CBPC obsahuje zložky, ktoré inaktivujú mikróby, vedci si mysleli, že by to mohol byť dobrý spôsob zabíjania patogénov a vznikol by takto materiál, ktorý by sa dal bezpečne aplikovať na cesty.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.