Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Zásoby podzemnej vody odolávajú klimatickej zmene

Nová štúdia vyvracia predpoklady, že vplyvom ľudskej činnosti dochádza k drastickému úbytku zdrojov podzemných vôd. V niektorých oblastiach sveta majú extrémne zrážky spojené so zmenou klímy pozitívny vplyv na zásoby podzemnej vody.

Zásoby podzemnej vody odolávajú klimatickej zmene

Depositphotos

Zásoby dopĺňajú extrémne zrážky

V novej štúdii vedcov z University of Sussex a University College London sa píše, že ľudskou činnosťou sa celosvetovo vyčerpáva menší objem zásob podzemnej vody, ako sa pôvodne predpokladalo. Podzemná voda predstavuje najväčšiu zásobu sladkej vody a zohráva významnú úlohu v zásobovaní pitnou vodou, vodou pre účely zavlažovania, priemyselné využitie a udržiavanie životne dôležitých ekosystémov.

Z predchádzajúcich celosvetových štúdií zmien v zásobách podzemnej vody, ktoré boli vykonané na základe údajov zo satelitnej misie GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment – pozn. red.) a celosvetových modelov, vedci dospeli k záveru, že odčerpávanie čoraz väčších objemov vody človekom z väčšiny veľkých systémov podzemnej vody na svete spôsobuje trvalé zmenšovanie zásob podzemnej vody a postupné vyčerpávanie zdrojov podzemnej vody.

Nová štúdia, ktorá vyšla vo vedeckom časopise Earth System Dynamics, však ukazuje, že vyčerpanie zásob podzemnej vody nie je také rozšírené, ako sa predpokladalo v predošlých štúdiách. Doplňovanie zásob podzemnej vody podľa odborníkov závisí od extrémnych zrážok, ku ktorým v dôsledku globálnych klimatických zmien dochádza čoraz častejšie.

Vedúci autor štúdie Dr. Mohammad Shamsudduha, ktorý vyučuje fyzikálnu geografiu na University of Sussex, uvádza: „Všetko zlé je na niečo dobré a klimatická zmena prospieva zdrojom podzemnej vody, keďže v niektorých vodonosných vrstvách po celom svete, najmä v suchom prostredí, dochádza k väčšiemu doplňovaniu zásob z epizodických extrémnych výkyvoch počasia vo forme zrážok.“

„Táto nová analýza predstavuje referenčnú hodnotu popri konvenčnom pozemnom monitorovaní hladín podzemnej vody, ktorého cieľom je zaznamenávať zmeny v zásobách vody vo vodonosných vrstvách v dlhšom časovom úseku. Tieto informácie sú nevyhnutné pre udržateľnú správu zdrojov podzemných vôd.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.