Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Eurofondy na kanalizácie obce vítajú, mnohým však bránia rôzne prekážky

Obce na Žitnom ostrove prejavili o eurofondy na kanalizácie a ČOV veľký záujem. Niektoré však nemajú financie na vypracovanie projektovej dokumentácie, iné si zase o príspevok zažiadať ani nemôžu.

Eurofondy na kanalizácie obce vítajú, mnohým však bránia rôzne prekážky

Foto: Pixabay

  • Aktuality |  22.06.2018 |  Diana Motúzová

Nedávno sme informovali o vyhlásenej výzve v rámci OP KŽP, v rámci ktorej môžu obce pod dvetisíc ekvivalentných obyvateľov (EO) čerpať z eurofondov na budovanie kanalizácií a ČOV.

Boli sme zvedaví, či jednotlivé obce na Žitnom ostrove prejavujú záujem o takéto projekty. Zistili sme, že niektoré z nich už majú úspešne dobudované kanalizácie, ale väčšina malých obcí jednoducho nemá dostatočné zdroje.

Novú výzvu starostovia obcí vítajú, avšak zároveň upozornili, že existujú určité prekážky, ktoré im celý proces podávania žiadostí komplikujú. Pozrite si hlavné dôvody.

Výzve sa potešili

Záujem je výrazný. Prejavil ho aj starosta obce Lúč na Ostrove, keďže tu zatiaľ vybudovaná kanalizácia chýba.

V obci už majú vypracovaný projekt a platné stavebné povolenie, takže, samozrejme, výzvu využijú a podajú žiadosť na realizáciu. Podobný záujem prejavila aj obec Jahodná, Trstená na Ostrove, Hrubý Šúr či Jurová.

Niektoré obce majú kanalizáciu už dlhšiu dobu dobudovanú. To je ale predovšetkým prípad väčších obcí. Príkladom je obec Rohovce v okrese Dunajská Streda. Starosta Eugen Horváth pre Voda-portal.sk uviedol, že kanalizácia bola dobudovaná už v roku 2010 v rámci Aglomerácie Šamorín. Kompletnú kanalizáciu a vodovod majú tiež v obci Janíky.

Nákladná projektová dokumentácia

Príkladom obce, ktorá nemá dobudovanú vlastnú kanalizáciu, je Blahová. Nachádza sa v okrese Dunajská Streda a nemá ani 400 obyvateľov. Nevlastní ani čističku odpadových vôd.

„Obec nemá ani vypracovaný projekt potrebný na realizáciu takej stavby, respektíve vybudovanie takého diela. V priebehu tohto týždňa absolvujem sedenie s jednou agentúrou ohľadne čerpania eurofondov na tento typ projektu,“ vysvetľuje pre denník Voda-portal.sk starosta obce Alfréd Kuczman.

Starosta Blahovej zároveň zdôraznil, že by tiež v blízkej budúcnosti rád uvítal vybudovanie čističky odpadových vôd.

Najväčší problém však vidí v tom, že malé obce, ako je napríklad aj samotná obec Blahová, nemajú dostatok financií na to, aby si mohli dovoliť vypracovanie projektovej dokumentácie.

„Máloktorá obec si môže dovoliť, aby dala vypracovať 2 - 3 projekty a potom čakala, či bude úspešná vo výberovom konaní, či jej dotácia bude priznaná a vrátia sa jej náklady. Do budúcnosti je to najväčší problém obcí najmä tu na Žitnom ostrove, ktorú by bolo potrebné celoplošne riešiť,“ upozorňuje Kuczman.

Nie všetky obce sa môžu zúčastniť

Záujem o tieto projekty by prejavili aj iné obce z okresu, ktoré majú pod dvetisíc obyvateľov, avšak nie sú zaradené do zoznamu obcí oprávnených čerpať finančné prostriedky. Príkladom je aj obec Orechová Potôň.

Podľa výzvy OP KŽP budú oprávnené na poskytnutie nenávratného finančného príspevku výlučne aglomerácie, menovite uvedené v Prílohe 8.5 Opatrenia v aglomeráciách pod 2000 ekvivalentných obyvateľov situovaných v CHVO Žitný ostrov - Príloha Správneho územia povodia Dunaja Vodného plánu Slovenska (aktualizácia 2015), vrátane obcí Veľké Dvorníky a Jahodná.

„Máme čiastočne vybudovanú kanalizáciu, ČOV je za hranicou životnosti, SIŽP ku nám chodí ako na klavír, ale žiadať nemôžeme,“ predstavuje našej redakcii situáciu v obci starosta Szilárd Gálffy.

Kanalizáciu treba dobudovať všade

„Kto konkrétne spracoval ten zoznam? Prečo tam nie sú niektoré obce? Prečo sú tam obce nad 2000 EO (menovite obce Trhová Hradská, Nová Dedinka, Horná Potôň, pozn. redakcie)?“ pýta sa starosta Orechovej Potône.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí vodné a stočné v roku 2024? A čo sa zmení v roku 2025? Tu je prehľad

Koľko stojí vodné a stočné v roku 2024? A čo sa zmení v roku 2025? Tu je prehľad

Prinášame veľký sumár aktuálnych cien za vodné a stočné jednotlivých vodárenských spoločností. Novinkou od roku 2025 bude zavedenie dvojzložkovej ceny.

Vodné a stočné porastie aj kvôli vyššej DPH. Vodárne aktualizujú cenníky na rok 2025

Vodné a stočné porastie aj kvôli vyššej DPH. Vodárne aktualizujú cenníky na rok 2025

Zvýšenie základnej sadzby DPH sa od Nového roka dotkne aj vodárenstva.

Envirofond mení pravidlá úverov a dotácií, vodovody a kanalizácie podporí aj v roku 2025

Envirofond mení pravidlá úverov a dotácií, vodovody a kanalizácie podporí aj v roku 2025

Projekt jednej obce môže získať podporu do výšky troch miliónov eur.

X
X
X
X