MŽP tento týždeň vydalo dokument, ktorý dopĺňa nové ročné údaje do štatistík vývoja stavu životného prostredia v SR. Pozrite si, aké zistenia priniesol v oblasti vodárenstva, vodných zdrojov a ochrany vody.
Podľa správy MŽP o stave životného prostredia za rok 2018 sme na tom s celkovým množstvom vody relatívne dobre.
Zásoby vody v nádržiach začiatkom roka boli naplnené na 90% (1 032,66 mil. m3), no na konci roka tento objem klesol na 63 %.
Zrážkový úhrn dosiahol 88 % normálu. Sucho pocítili v povodí Dunaja, Váhu, Nitry, Ipľa a Bodvy. V povodí Moravy a Slanej bol rok 2018 vyhodnotený ako veľmi suchý.
Pritom však celkové odbery povrchových vôd oproti predchádzajúcemu roku klesli o 4,0 % a v prípade závlah to bolo dokonca až o 26,5 %.
Foto: Pixabay
Povrchové vody v dobrom stave
Veľmi dobrý a dobrý ekologický stav, resp. potenciál bol zaznamenaný vo väčšej polovici povrchových vodných útvarov. Najlepšie sú na tom povodia Popradu a Dunajca, Bodrog, Hornád, Slaná, Hron a Váh.
Priemerný ekologický stav bol skonštatovaný vo viac ako tretine povrchových vôd, zle je na tom len cca 9 %. Ohľadom chemického stavu je na tom dobre až 97,6 % útvarov - najmä Morava, Dunaj, Poprad a Dunajec.
V prípade zisteného chemického znečistenia už tradične dominoval dusitanový dusík, ktorý bol zistený vo všetkých čiastkových povodiach. Ďalej boli zistené As, Zn, Cu, Cr, kyanidy, 4-metyl-2,6-di-terc butylfenol, PCB a jeho kongenéry.
Rieka Váh zo Strečna. Foto: Wikimedia Commons
Ďalšie nadlimitné látky predstavovali Cd, Ni, Pb, di(2-etylhexyl)ftalát (DEHP), fluorantén, pentachlórfenol, 4-terc-oktylfenol. Syntetické látky zistené v 24 vodných útvaroch zahŕňali najmä priemyselné znečisťujúce látky a pesticídy.
Z hydrobiologických a mikrobiologických ukazovateľov znečistenia bol zistený sapróbny index biosestónu, abundancia fytoplanktónu, chlorofyl-a, fekálne baktérie a kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 °C.
Podzemných vôd je dosť, no osmina z nich má stále zlé výsledky chemických analýz
Množstvo podzemných vôd zaznamenalo v roku 2018 opäť mierny nárast o 0,76 %. Avšak kvôli súčasnému nárastu odberov o 1,31 % jeho pomer k odberným množstvám ostal približne na úrovni roku 2017. Vo veľkej väčšine hydrogeologických rajónov bol opäť dobrý bilančný stav.
Priemerné ročné hladiny podzemnej vody sa v porovnaní s rokom 2017 pohybovali od -40 cm do +35 cm. V povodí Dunaja, Ipľa a Slanej hladiny podzemnej vody jednoznačne vzrástli do +25 cm.
Foto: Max Pixel
V niektorých povodiach (stredný Váh, Orava) poklesla výdatnosť prameňov prevažne na úroveň 90 % – 95 %, avšak napríklad v povodí Hrona a Bodrogu stúpla oproti minulému roku na 101 – 125 %. Vo zvyšných povodiach kolísala okolo 85 – 150 %.
Zo skúmaných 75 útvarov podzemných vôd bolo 14,7 % v zlom chemickom stave, čo predstavuje mierne zhoršenie oproti roku 2017. Zvyšných 85,3 % útvarov podzemných vôd bolo v dobrom chemickom stave.
Mierne zvýšená spotreba pitnej vody a málo chlóru
Počet obyvateľov zásobovaných vodou z verejných vodovodov v roku 2018 zaznamenal mierny nárast na 89,25 %. Počet zásobovaných obcí dosiahol 83,60 %., pričom množstvo vyrobenej pitnej vody ostalo na približne rovnakej úrovni z roku 2017.
Straty v potrubnej sieti predstavovali 24,1 %. Špecifická spotreba vody v domácnostiach narástla o 1,3 dl na obyvateľa denne, čím dosiahla hodnotu 77,97 l denne.
Z 18 942 analyzovaných vzoriek pitnej vody vyhovovalo hygienickým limitom 99,75 %. Vo všetkých ukazovateľoch vyhovelo požiadavkám na kvalitu pitnej vody 95,45 % vzoriek.
Foto: Pexels
V niekoľkých prípadoch prekročených mikrobiologických limitov bolo zistené najmä fekálne znečistenie, prípadne všeobecná kontaminácia. Pitná voda nemusí byť dezinfikovaná, ak nehrozí jej kontaminácia vo vodárenskom zdroji, či v rozvodnej sieti a dlhodobo spĺňa limity.
V opačnom prípade sa upravuje chloráciou. Minimálny obsah voľného chlóru však nedosiahlo až 12,42 % vzoriek pitnej vody, ktorá mala byť týmto spôsobom ošetrená. Jeho maximálna hodnota 0,3 mg.l-1 bola prekročená len v 1,85 % analýz.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.