Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Na monitorovanie podzemnej vody v horách používajú vedci seizmické vybavenie

Nemeckí výskumníci zistili, že na kontrolovanie dynamiky vody v podloží v ťažko dostupných terénoch sa dajú zužitkovať rovnaké merania, aké sa používajú na sledovanie seizmickej aktivity.

Na monitorovanie podzemnej vody v horách používajú vedci seizmické vybavenie

Foto: Pexels

Monitorovanie vody v horách

Vo vysokohorských oblastiach sa voda vyskytuje v rôznych podobách. Zamrznutá v zemi je základom stability svahov, ľadovce a sneh zase zásobujú počas obdobia topenia vodou rieky a tým aj úpätia pohorí pitnou vodou a vodou na poľnohospodárske účely.

Intenzívne lejaky sprevádzané prívalovými povodňami a zosuvmi pôdy však predstavujú život ohrozujúce riziko pre ľudí v údoliach, preto podložie so svojou schopnosťou zadržiavať vodu zohráva v horských oblastiach veľmi dôležitú úlohu.

Kľúčovým je zistiť, do akej miery je pôda v ťažko prístupných oblastiach nasýtená vodou. Vedci z Nemeckého výskumného centra pre geovedy spolu s kolegami z Nepálu v novej štúdii, ktorú publikoval vedecký časopis AGU Advances, opisujú elegantnú metódu sledovania dynamiky podzemných vôd vo vysokohorských oblastiach.

Seizmický šum

Metóda je založená na seizmických vlnách, ktoré vznikajú napríklad vibráciami zeme a ktoré zaznamenávajú vysoko citlivé prístroje. Podobne ako pri ultrazvuku v medicíne sa aj v tomto prípade využíva skutočnosť, že vlny sa šíria rozdielne v rôznych podpovrchových podmienkach.

Seizmické vlny sú známe zo zemetrasení, po vzniku praskliny pod povrchom zeme sa rýchlo šíria a môžu mať ničivú silu. Existujú však aj oveľa menšie vlny, ktoré spôsobujú napríklad vozidlá pri prejazde alebo v horskom teréne padajúce skaly. Zem v skutočnosti vibruje neustále, čo geológovia označujú pojmom „seizmický šum“.

Ukázalo sa, že výsledky, ktoré sa pri detekcii zemetrasenia získavajú z nameraných údajov seizmometrov, môžu slúžiť ako cenný zdroj informácií o geologickom podloží, keďže seizmické vlny sa šíria inak v zóne nasýtenej vodou ako v nenasýtenej zóne, ktorá sa nazýva tiež vadózna.

Hydrologické a seizmické merania

Luc Illien a jeho kolegovia z Nemeckého výskumného centra pre geovedy výskum realizovali na dvoch nepálskych seizmologických staniciach vo výške 1200 a 2300 metrov nad morom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.