Morské živočíchy sa dokážu prispôsobiť klimatickej zmene. Má to však háčik | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Morské živočíchy sa dokážu prispôsobiť klimatickej zmene. Má to však háčik

Vedci skúmali, ako drobné kôrovce reagujú na otepľovanie a zvyšovanie koncentrácie CO2 vo vodnom prostredí. Zistenia sú nádejné, no s otáznikom.

Morské živočíchy sa dokážu prispôsobiť klimatickej zmene. Má to však háčik

Foto: Depositphotos

Na sledovanie adaptácie sú potrebné početné generácie

Pre vedcov, ktorí skúmajú klimatickú zmenu, by bolo veľmi užitočné môcť sledovať živočíšne druhy v priebehu desiatok generácií. Z pozorovaní vývoja morských živočíchov a ich postupného prispôsobovania sa otepľovaniu prostredia a stúpajúcim hladinám oxidu uhličitého by totiž dokázali vyvodiť závery o odolnosti týchto druhov, no v závislosti od dĺžky životných cyklov by takýto výskum mohol trvať stovky rokov.

Celkom jednoduché je však sledovať veslonôžky, drobné kôrovce, ktoré sa nachádzajú na začiatku potravinového reťazca. Rozmnožujú sa, dospievajú a vytvárajú nové generácie približne v priebehu dvadsiatich dní a dvadsať generácií veslonôžok sa teda vystrieda približne za rok.

Dve desiatky generácií týchto drobných živočíchov pozoroval v prvom laboratórnom experimente svojho druhu tím šiestich vedcov pod vedením biologičky z Vermontskej univerzity Melissy Pespeni a doktoranda Reida Brennana. Tisíce veslonôžok vystavili vysokým teplotám a vysokým hladinám oxidu uhličitého, ktoré podľa odhadov oceány v budúcnosti dosiahnu.

Niekoľko veselonôžok z dvadsiatej generácie potom vzali a vrátili do základných podmienok s teplotou a hladinou CO2, v ktorých začala prvá generácia a ktoré kopírujú dnešné oceánske prostredie. Tieto jedince sledovali po dobu troch generácií. Z výsledkov štúdie, ktoré boli publikované v časopise Nature Communications, podľa vedcov vyplýva, že existuje nádej, že sa živočíchy novým podmienkam prispôsobia, no ide o veľmi zložitý proces.

Živočíchy sa prispôsobili na úkor iných schopností

Vedci z Univerzity vo Vermonte, Univerzity v Connecticute, Univerzity v Colorade a nemeckého Helmholtzovho centra pre výskum oceánu pozorovali, že veslonôžky v podmienkach simulujúcich klimatickú zmenu nezahynuli, no naopak sa im darilo. U veslonôžok zaznamenali mnohé genetické zmeny súvisiace s tým, ako jedince zvládali vysoké teploty, ako im rástli kostry v kyslejších vodách, ako vyrábali energiu a ako u nich prebiehali ďalšie bunkové procesy ovplyvnené zmenou klímy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na juhu Slovenska plánujú intenzifikáciu ČOV. Projekt má priniesť viaceré výhody

Na juhu Slovenska plánujú intenzifikáciu ČOV. Projekt má priniesť viaceré výhody

Pôvodná ČOV má viac ako 20 rokov a napriek úpravám z minulosti nemôže efektívne čistiť odpadové vody v príslušnej kvalite. Intenzifikácia to má zmeniť.

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Vedci preskúmali koncentrácie plastových častíc vo vzorkách vody z Indického oceánu.

Pri Trnave chystajú revitalizačné opatrenia. Pomôžu s adaptáciou na zmenu klímy

Pri Trnave chystajú revitalizačné opatrenia. Pomôžu s adaptáciou na zmenu klímy

Hlavným cieľom opatrení je zaistiť a posilniť ekologické a vodohospodárske funkcie krajiny.