Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Oxid uhličitý bude možné uskladňovať na dne oceánu, potvrdil výskum

Vedci dokázali, že emisie CO2 by sa dali sekvestrovať v podobe hydrátov do sedimentov v hĺbkach oceánu, kde by ich udržiaval masívny tlak vody.

Oxid uhličitý bude možné uskladňovať na dne oceánu, potvrdil výskum

Foto: Depositphotos

Pri sekvestrácii uhlíka je otázna jeho stabilita

Z nových technológií, ktoré by mohli pomôcť svetu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, sa čoraz viac pozornosti sústreďuje na zachytávanie a ukladanie emisií oxidu uhličitého v podobe hydrátov pod sedimenty na dne oceánov, kde ich fixuje prirodzený tlak obrovského objemu vody. Vedecká obec však má pochybnosti o tom, do akej miery je takto uložený CO2 stabilný a či ho možno týmto spôsobom skladovať aj dlhšiu dobu.

Otázkou sa zaoberali aj výskumníci z fakulty chemického a biomolekulárneho inžinierstva Národnej univerzity v Singapure a v novej štúdii, ktorá bola uverejnená vo vedeckom časopise Chemical Engineering Journal, po prvýkrát experimentálne preukázali, že hydráty CO2 sú v oceánskych sedimentoch stabilné.

Ide o významné zistenie, ktoré naznačuje, že táto technológia ukladania uhlíka môže skutočne byť užitočným riešením. „Je to prvý experimentálny dôkaz tohto druhu a my dúfame, že podnieti ďalší vývoj tejto technológie,“ uvádza profesor Praveen Linga, ktorý štúdiu viedol.

Pomocou laboratórneho reaktora špeciálne vyrobeného pre účely štúdie singapurský tím ukázal, že hydráty CO2 zostávajú stabilné v oceánskych sedimentoch po dobu minimálne tridsiatich dní. V budúcnosti bude podľa vedcov možné rovnaký proces použiť na overenie stability hydrátov CO2 na oveľa dlhšie obdobia.

Uskladnený CO2 sa podobá ľadu

Technológie zachytávania uhlíka fungujú na princípe, že CO2 sa najprv extrahuje z atmosféry, stlačí sa do kvapalnej podoby a vstrekuje sa do zeme. Oxid uhličitý sa v súčasnosti uskladňuje napríklad vo vyčerpaných zásobárňach ropy a plynu a v podzemných zásobárňach slanej vody.

Pri nízkej teplote a vysokom tlaku, ktorý vytvára oceán, môže byť oxid uhličitý zachytený v molekulách vody, čím vzniká látka podobná ľadu, ktorá sa nazýva hydrát. Hydráty CO2 vznikajú pri teplote tesne nad bodom mrazu vody a do jedného metra kubického hydrátov sa zmestí až 184 metrov kubických CO2.

Na podobných miestach po celom svete sú prítomné obrovské množstvá hydrátov metánu, ktoré sú preukázateľne bezpečne uložené, na základe čoho vedci predpokladajú, že ak sa do sedimentov v hĺbkach oceánu uložia hydráty CO2, budú rovnako stabilné a bezpečné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X