Macro Components
INNOGY
INECS

Mladí Slováci opäť predstavili inovatívne vodné riešenia

Prinášame vám príklady toho, ako sa dá zlepšiť okolité životné prostredie. Súťažiaci prišli s viacerými nápadmi hospodárneho nakladania s naším vzácnym zdrojom – vodou.

Mladí Slováci opäť predstavili inovatívne vodné riešenia

Revitalizácia studničky v Revúcej / Foto: Ekopolis (autor projektu Michal Tomlain)

Nadácia Ekopolis, ktorá sa zaoberá grantovými programami v oblasti demokratizácie občianskej spoločnosti a podpory environmentálnej udržateľnosti, vyhlásila ďalší ročník súťaže PRE VODU pre študentov a ľudí do 30 rokov.

Tá sa aj v tomto roku venovala riešeniu problémov s hospodárením s vodou. Záštitu nad štvrtým ročníkom súťaže prebral minister životného prostredia László Sólymos.

Súťaž si kladie za cieľ prepájať nadaných mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú inšpirácie a riešenia konkrétnych problémov s vodou vo svojich mestách a obciach.

S inovatívnymi myšlienkami sa akoby roztrhlo vrece. My vám ponúkame prierez tých najzaujímavejších nápadov, ktorých realizácia by určite pomohla zlepšiť stav vodného hospodárstva – minimálne na regionálnej či miestnej úrovni.

Ako využiť zrážkovú vodu?

Do celoslovenskej súťaže sa tak v dvoch kategóriách zapojili mladí odborníci aj školské tímy, pričom 6 návrhov efektívneho hospodárenia s vodou súperilo v snahe získať Cenu Nestlé v hodnote 1000 eur.

Samosprávy, mimovládne organizácie, školy či iné subjekty mohli prihlásiť svoje zadanie problémovej situácie s vodou zo svojho okolia, z ktorých sa stali modelové situácie pre tohtoročnú súťaž.

Podľa nadácie Ekopolis sa väčšina nominovaných reálnych problémov týkala zadržania alebo využitia zrážkovej vody ako jedného z opatrení, ktorým sa dá predchádzať suchu či povodniam.

„V kategórii študentských školských tímov, ktoré vedie pedagóg z univerzity alebo vysokej školy, tento rok súťažili tri tímy. Podmienkou pre túto kategóriu bolo riešiť pridelenú modelovú situáciu priamo v teréne spolu s miestnou komunitou, respektíve predkladateľmi modelových situácií. V druhej, otvorenej kategórii, si rovnako traja súťažiaci mohli vybrať, či budú riešiť jednu z piatich modelových situácií, alebo či predložia vlastný návrh riešenia,“ približuje Martina Paulíková, programová manažérka súťaže Pre vodu.

Prvé miesto v otvorenej kategórii získalo architektonické riešenie nábrežia Malej Nitry s historickým vodným mlynom od Miroslava Čibika.

Druhé miesto obsadil návrh revitalizácie studničky v Revúcej od Michala Tomlaina. na treťom mieste skončila koncepcia renaturácie toku Trnávka od Tomáša Pozdecha.

V kategórii školských tímov sa víťazom stal Park v átriu v Poprade z dielne Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Voda, tradície a energetický potenciál

Cieľom víťaznej práce M. Čibika bolo dosiahnutie kvalitného architektonického návrhu dobovej budovy vodného mlyna a krajinného návrhu nábrežia rieky.

Autor sa tak snažil sprístupniť vodu ľudom v súlade s tradíciami, charakterom vidieckeho prostredia a citlivosťou jednotlivých revitalizácií.

Historický vodný mlyn / Foto: Ekopolis (autor projektu: Miroslav Čibik)

Druhá etapa projektu je zameraná na využitie kinetickej energie vodného toku. Podľa autora malo mať vodné koleso pôvodne len dekoračný charakter pre zatraktívnenie terasovej plochy.

„Moderné technológie dnešnej doby nám umožňujú účelne využiť energetický potenciál vodného toku pod terasou. Lopatkové koleso poháňané spodným prúdom vody bude otáčať malý trojfázový generátor s výkonom 600 wattov,“ vysvetľuj M. Čibik.

Zároveň dodáva, že počas dňa bude napájať elektrické čerpadlá vody pre fontánu. Lopatkové koleso má priemer 2,2 metra a podľa rýchlosti prúdenia vody sa bude otáčať rýchlosťou 20 otáčok za minútu.

Zadržiavanie vody v krajine

Michal Tomlain zase predstavil návrh revitalizácie spustnutého objektu studničky a jej blízkeho okolia v Revúcej.

Hlavným cieľom návrhu je zatraktívnenie tejto lokality pre občanov mesta, a to najmä využitím vodného prvku.

Podľa autora návrh prostredníctvom vybudovaného jazierka vytvára hodnotný životný priestor pre obojživelníky a vodný hmyz a zároveň zväčšuje množstvo zadržanej vody v krajine.

Revitalizácia studničky v Revúcej / Foto Ekopolis (autor: Michal Tomlain)

„Prínos pre zodpovedné hospodárenie s vodou spočíva v zastavení znečisťovania pitného vodného zdroja a jeho okolia,“ zdôrazňuje M. Tomlain.

Sám si je však vedomý toho, že najväčšie riziko pre realizovateľnosť projektu predstavuje práve nedostatok finančných prostriedkov zo strany mesta, a to najmä na vysporiadanie pozemkov, realizáciu stavby a úpravy okolia a následné pravidelné udržiavanie. Ide pritom o problém, ktorý v slovenských podmienkach nie je ojedinelý.

Dažďové záhrady v pivovare

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.