Pozrite si niekoľko príkladov toho, ako sa dá zlepšiť okolité životné prostredie. Súťažiaci prišli s viacerými nápadmi hospodárneho nakladania s naším vzácnym zdrojom – vodou.
Nadácia Ekopolis, ktorá sa zaoberá grantovými programami v oblasti demokratizácie občianskej spoločnosti a podpory environmentálnej udržateľnosti, vyhlásila ešte koncom minulého roku zaujímavú súťaž.
Jej hlavným cieľom bolo navrhnúť projekt, ktorý by hospodárne zaobchádzal s vodou a prišiel by s nejakým inovatívnym nápadom.
So záujemcami aj so skvelými myšlienkami sa akoby roztrhlo vrece. My vám ponúkame prierez tých najzaujímavejších nápadov, ktorých realizácia by určite pomohla zlepšiť stav vodného hospodárstva – minimálne na regionálnej či miestnej úrovni.
Celkovo sa súťažilo v dvoch kategóriách. Do tej prvej sa mohli zapojiť študentské školské tímy z univerzít, ktoré riešili rôzne modelové úlohy priamo v teréne.
Druhá kategória bola otvorená a mohol sa do nej prihlásiť ktokoľvek s veľkou dávkou predstavivosti a environmentálneho presvedčenia.
Finále súťaže sa uskutočnilo 4. mája 2018, kde jednotliví súťažiaci prostredníctvom prezentácií osobne predstavili svoje návrhy. Poďme sa pozrieť na to, aké nápady vznikajú v hlavách šikovných Slovákov.
Revitalizácia verejného priestoru
V otvorenej kategórii prišiel Attila Tóth s nápadom revitalizácie verejného priestoru s rybníčkom v obci Maňa. Toto miesto pôvodne stálo na mŕtvom ramene rieky, kde bol kedysi aj vodný mlyn. Filozofia jeho riešenia spočívala v štylizácii mŕtveho ramena Žitavy, ktorá tečie územím.
Práve z tohto dôvodu zohráva voda v priestore hlavnú úlohu, pričom projekt priamo nadväzuje na historický odkaz dôležitosti vody, meandrujúcej rieky a vodného mlyna v oblasti.
„Sadovnícke riešenie na túto skutočnosť nadväzuje vodnou záhradou, mokraďami, ekologickými brehmi a ostrovčekom v rybníku,“ dodáva autor návrhu.
Foto: Ekopolis / Víťazný návrh, autor: Attila Tóth
Tento projekt je pomerne inovatívny, keďže spája prvky modrej aj zelenej infraštruktúry, ale aj biodiverzity a krajinnej architektúry. Voda tak slúži ako priestor pre ľudskú činnosť, ale aj ako vzácny biotop pre faunu a flóru.
„Návrh zapája do priestoru mokrade a využíva ich ako prírodné úpravy brehových priestorov a ako postupný a prirodzený prechod medzi otvorenou vodnou plochou a vodnou záhradou s výsadbou hygrofytných (vlhkomilných) a hydrofytných (vodných) rastlín,“ vysvetlil víťaz kategórie.
Vodozádržné opatrenia
Zo študentských tímov si najlepšie poradili súťažiaci z STU v Bratislave. Ich návrh vodozádržných opatrení na toku Trnávka prišiel s niekoľkými zaujímavými nápadmi.
V tomto prípade majú vodozádržné opatrenia zohrávať viacero úloh. Jednak má dôjsť k zmierneniu vplyvov letných horúčav v prehriatych mestských štvrtiach Trnavy, a tým k zlepšeniu kvality ovzdušia, ale aj k samotnému zadržiavaniu vody v intraviláne mesta a k zatraktívneniu verejných priestorov.
Foto: Ekopolis / projekt študentov STU
V projekte autori navrhli na Trnávke tri vzdúvacie stavby, ktoré majú, logicky, vzduť hladinu rieky. Išlo by o vybudovanie dvoch vakových hatí, keďže ich konštrukcia si nevyžaduje také prostriedky ako v prípade tradičných typov haťových uzáverov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.