Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Odborníci odpovedajú: Ako udržať vodu v krajine?

Podľa odborníčok je jednou z hlavných prekážok predovšetkým prebujnený rezortizmus. Dôležité je tiež kombinovať všetky druhy opatrení a zohľadňovať miestne pomery.

Odborníci odpovedajú: Ako udržať vodu v krajine?

Foto: Pixabay

S prebiehajúcimi klimatickými zmenami sa rozprúdila živá diskusia o tom, ako vyriešiť problémy pretrvávajúceho sucha. Mnohé regióny sa sťažujú, že aj keď občas zaprší, voda rýchlo odtečie a čoskoro je opäť všade jej nedostatok.

Politici často poukazujú na potrebu investícií do vodohospodárskej infraštruktúry a posilnenia schopnosti krajiny zadržiavať vodu. Mnohí odborníci však poukazujú na to, že je nutná koncepčná zmena krajiny.

Ako sa dá teda udržať voda v krajine? Podľa ekologičky Martiny Paulíkovej neexistuje jednoznačná všeobecná odpoveď na to, aké sú najlepšie riešenia.

Vždy záleží od miestnych pomerov. Treba zohľadniť, či je možné vsakovanie alebo aspoň regulácia odtoku, či je potrebné urobiť technické opatrenia alebo zelené (prírode blízke).

Prekročme rezortizmus

Ideálna situácia je podľa nej kombinovať všetky tri typy opatrení, o ktorých budeme bližšie písať v článku, a neuprednostňovať bez rozumného dôvodu napríklad iba technické opatrenia. Absolútne neefektívne je spoliehať sa len na to, že príroda to nejako zariadi.

„Zadržanie vody v krajine znamená brať do úvahy rôzne dôsledky neriešenia, respektíve zlého riešenia tejto tematiky – najmä dve strany toho istého problému, ktorými sú sucho a povodne (ktoré sa nedajú od seba oddeliť),“ vysvetľuje pre Voda-portal.sk ekologička Martina Paulíková.

„Dobré“ zadržanie vody v krajine tak podľa nej znamená tiež prekročiť slovenský „rezortizmus“, pretože riešením je iba integrovaný manažment povodí.

Malo by sa teda plánovať a robiť opatrenia v rámci prirodzených hraníc v krajine (povodia) a nerozhodovať osobitne o sídelnej krajine, poľnohospodárskych či lesných pozemkoch, a to bez nadväznosti a koordinácie.

Tri typy opatrení

Vo všeobecnosti je možné pri zadržiavaní vody v krajine použiť tri typy opatrení, na ktoré sa zameriava aj adaptačná stratégia Slovenska.

Podľa Paulíkovej sú tak najúčinnejšie mäkké či neštrukturálne opatrenia. Konkrétne ide o plánovanie, rôzne strategické dokumenty či územné plány.

Typickým opatrením je napríklad zákaz stavať v inundácii riek, kde existuje obrovská pravdepodobnosť povodne. Ďalej sem môžeme zaradiť reguláciu výmery spevnených nepriepustných plôch v intraviláne. Tým zabezpečíme, že sa mesto neprehrieva, a tým voda neodtečie z územia preč.

Mäkkými opatreniami znižujeme riziko, aby vôbec problémy nastali. Keď aj nastanú, ich vplyv na danom území bude veľmi obmedzený, manažovaný, a teda minimálny. Tu je dôležité, aby sme boli pripravení a vedeli rýchlo a správne reagovať.

Nasledujú zelené, čiže prírode blízke opatrenia. Mnohí ich poznáme pod spojením „zelená infraštruktúra“.

V tomto prípade ide o obnovu a revitalizáciu mokradí, zelených plôch a fragmentov prírodných lokalít, výsadbu funkčnej zelene, ktorá podporuje výpar vody. Okrem toho tu môžeme zaradiť všetky prvky založené na infiltrácii zrážkovej vody.

Technické opatrenia treba minimalizovať

Posledné sú technické opatrenia, a teda rôzne hrádze, nádrže či poldre. Tie by podľa Paulíkovej mali byť vzhľadom na ich cenu a potrebu systematickej finančne národnej starostlivosti realizované naozaj len v odôvodnených prípadoch.

Dôležitá je hlavne ich kombinácia s predchádzajúcimi dvoma typmi opatrení. Odborníčka však zdôrazňuje, že pri takejto stratégii je dôležité brať do úvahy to, že niekedy sa ňou „prenáša“ problém na iné územie.

Môže sa tak stať v prípade, keď v snahe chrániť územie pred povodňami regulujeme rieky, čím prenášame riziko povodní na nižšie položené územia.

V niektorých prípadoch môžeme dokonca spôsobiť negatívne vplyvy na životné prostredie, ktorých dosah môže byť niekedy väčší, ako bol pôvodne zamýšľaný pozitívny vplyv.

„Napríklad sociálne, ekonomické a environmentálne dlhodobé negatívne vplyvy niektorých nádrží „donútili“ v zahraničí staviteľov ich po desaťročiach odstrániť, hoci mali napríklad pozitívny vplyv na ochranu pred povodňami,“ vysvetľuje Paulíková.

Opatrenia aj pre IKEU

Ekologička pracuje aj pre Nadáciu Ekopolis, v rámci ktorej spolupracuje s IKEA Components v Malackách. Ich cieľom je riešiť opatrenia na zadržanie vody v tejto časti Slovenska.

„IKEA totiž chce svoje prevádzky riešiť ako tzv. water positive, a Malacky by mali byť taký pilotný pokus, ako na to,“ opisuje projekt Paulíková.

Ide o modeláciu vývoja spevnených plôch v priemyselnom areáli IKEA, ktorá preukazuje, ako veľmi sa v krátkom čase zvýšil ich podiel.

Spevnenie plôch v IKEI / Foto: Martina Paulíková

V prípade IKEY to v praxi znamená, že ak v roku 2005 z plochy odtekalo približne milión litrov vody a vsakovalo sa do podzemných vôd, tak dnes zo spevnených plôch odteká len tristotisíc litrov za rok.

„Preto napríklad IKEA už dnes používa časť vody späť v technológii, ide robiť vsakovanie zrážkovej vody z jednej veľkej plochy a rieši, aké ďalšie vodozádržné opatrenia by sa dali urobiť v ich prevádzke,“ dodáva odborníčka.

Zamerať sa na úroveň povodí

Na otázky Voda-portal.sk odpovedala aj Ľubica Midriaková Zaušková zo Slovenskej agentúry životného prostredia. Tá v podstate taktiež súhlasí s nadrezortnými opatreniami v danej oblasti.

„K otázkam súvisiacich s vodou musíme pristupovať komplexne, takzvaným krajinnoekologickým prístupom, čo znamená okrem iného aj integrovať opatrenia viacerých rezortov. Takýto prístup si vyžadujú najmä dôsledky klimatickej zmeny – extrémy počasia,“ vysvetľuje špecialistka na hodnotenie krajiny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Podľa vedcov by malo ísť len o stopové koncentrácie tohto prvku.

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie dokáže absorbovať až 98 % znečistenia.

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Občianske združenie hovorí, že výstavba v II. pásme stále pokračuje. Oslovilo preto ministra životného prostredia.