Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Mikroplasty ovplyvňujú kolobeh živín a hladinu kyslíka v oceáne, naznačuje štúdia

Nemeckí vedci skúmali následky konzumácie mikroplastov zooplanktónom na vodné ekosystémy. Narušiť môže rovnováhu celého potravinového reťazca.

Mikroplasty ovplyvňujú kolobeh živín a hladinu kyslíka v oceáne, naznačuje štúdia

Foto: Depositphotos

Skúmali zooplanktón

Plastov v oceáne neustále pribúda a následky, ktoré táto skutočnosť môže predstavovať, sa ťažko odhadujú a zatiaľ nie sú úplne preskúmané.

Vedci z GEOMAR, Helmholtzovho centra pre výskum oceánov, ktoré sídli v nemeckom meste Kiel, v novej štúdii po prvýkrát preukázali, že konzumácia mikroplastov zooplanktónom môže mať významný vplyv na morský ekosystém, aj keď sa drobné plastové čiastočky vyskytujú nízkych koncentráciách.

Výsledky štúdie, ktorá bola publikovaná v medzinárodnom časopise Nature Communications, tiež naznačujú, že zmeny, ku ktorým následkom výskytu mikroplastov v morskom prostredí dochádza, sa môžu odraziť úbytokom kyslíka v oceáne.

Vplyv mikroplastov na potravinový reťazec

Je známe, že plastové zvyšky v oceáne predstavujú hrozbu pre veľké morské cicavce, ryby a morské vtáky, ktoré si ich mýlia s potravou, ktorá môže vyzerať podobne, napríklad plastové tašky s medúzami.

Rovnaký problém predstavujú aj mikroplasty, ktoré si za potravu môže zameniť zooplanktón, alebo ich požiť náhodne, napríklad keď sa drobné plastové častice zlúčia s organickými časticami.

Priame následky, ktoré má požitie mikroplastov na zooplanktón, ešte nie sú dostatočne preskúmané, a do oveľa menšej miery vedci rozumejú širším následkom, ktoré na ekosystémy môže mať zooplanktón, časť stravy ktorého nahrádzajú mikroplasty.

Nemecký výskumný tím ako prvý vo svojom výskume použil model systému Zeme, pomocou ktorého vytvoril simuláciu toho, ako by zooplanktón, ktorý požíva mikroplasty, mohol ovplyvniť oceánsky potravinový reťazec a kolobeh živín.

Z výsledkov vyplýva, že aj nízka koncentrácia mikroplastov môže mať na ekosystémy veľký vplyv. „Tento vplyv je už dostatočný na to, aby zasiahol do globálneho cyklu živín,“ hovorí Dr. Karin Kvale, hlavná autorka štúdie.

„Naše zistenia sú významné, keďže vo vedeckej komunite už dlho panuje skepsa ohľadom otázky, či je koncentrácia mikroplastov v oceáne taká vysoká, aby mala nejaký vplyv na kolobeh živín,“ dodáva.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dôvera v bezpečnosť pitnej vody je celosvetovo nízka, ukázala analýza

Dôvera v bezpečnosť pitnej vody je celosvetovo nízka, ukázala analýza

Viac ako polovica respondentov si myslí, že je možné, že v dohľadnej dobe utrpí zdravotné komplikácie kvôli vode z vodovodu.

Vyčistená voda nespĺňa limity. ČOV chcú zrekonštruovať a rozšíriť

Vyčistená voda nespĺňa limity. ČOV chcú zrekonštruovať a rozšíriť

Projekt na západnom Slovensku má riešiť situáciu v čistiarni odpadových vôd, ktorá je podľa prevádzkovateľa v havarijnom stave.

Štát ide vodárňam rozdeliť desiatky miliónov eur na úpravne vody. Môžu žiadať o eurofondy

Štát ide vodárňam rozdeliť desiatky miliónov eur na úpravne vody. Môžu žiadať o eurofondy

Podpora sa dá využiť na výstavbu nových úpravní, ako aj na modernizáciu a intenzifikáciu existujúcich prevádzok.

X
X
X
X