Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

LVS radí: Ako postupovať pri napúšťaní bazénov?

Aby pri napúšťaní bazénov nevznikali problémy, treba sa poradiť s vodármi. Vo všeobecnosti platí, že bazén by sa mal napúšťať pomaly mimo odberovej špičky.

LVS radí: Ako postupovať pri napúšťaní bazénov?

Foto: Pixabay

Liptovská vodárenská spoločnosť radí, ako postupovať pri napúšťaní bazénov. Prichádza letné obdobie, kedy obyvatelia, ktorí vyhľadávajú osvieženie, často situáciu riešia práve vybudovaním bazénov pri svojich domoch alebo kúpou nafukovacích bazénov s väčším objemom.

Po prvom väčšom oteplení sa potom ponáhľajú čo najrýchlejšie svoje bazény napustiť. To však môže spôsobiť vodárňam prevádzkové problémy.

Mimoriadne odbery

„Ak má zákazník s vodárňami zmluvný vzťah, pri napúšťaní vody z verejného vodovodu do bazéna ide o legálny odber, keďže voda bude fakturovaná. Zároveň však treba mať na pamäti, že ide o mimoriadny odber, pretože je nárazový. Vhodné je pred každým napúšťaním bazéna o tejto skutočnosti informovať vodárov, ktorí poskytnú informácie, ako správne pri tom postupovať,“ informoval Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti.

Výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský takisto pripomína, že verejný vodovod je v prvom rade určený na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou. Bazény ľudia napúšťajú sezónne. Z tohto dôvodu odporúča pred napúšťaním vodovodnú prípojku do bazéna najskôr prepláchnuť, aby počas samotného napúšťania tiekla do bazéna už len čistá voda.

Zároveň zdôrazňuje, že treba myslieť aj na ostatných odberateľov. Pri napúšťaní bazénov môže nastať v potrubí pokles tlaku vody, ktorý sa u nich prejaví tak, že im voda tečie pomaly.

Napúšťať mimo odberovej špičky

„Najlepšie je, keď ľudia bazény napúšťajú mimo odberovej špičky alebo v noci a nie naraz doplna. Napúšťanie si treba rozdeliť na etapy počas niekoľkých dní. Takýmto spôsobom sa zmenší riziko, že dôjde k zmene hydraulických pomerov vo vodovodnej sieti a zhoršia sa vlastnosti vody rozoznateľné zmyslovými orgánmi,“ konštatuje T. Benikovský.

A čo odberatelia, ktorí majú aj vlastné zdroje vody, napríklad studňu, jazierko či nádrž na zavlažovanie a chcú vodu z nich využiť pri napĺňaní bazéna?

T. Benikovský upozorňuje, že rozvody verejného vodovodu sa v žiadnom prípade nesmú prepájať s rozvodmi z iného zdroja, pretože môže dôjsť ku kontaminácii vody vo verejnom vodovode. Takéto konanie potom už riešia orgány činné v trestnom konaní.

Možnosťou sú aj cisterny

Vodárenská spoločnosť tiež upozorňuje obyvateľov, ktorí chcú napúšťať bazén z verejného vodovodu mimo správu LVS. Tí by mali situáciu konzultovať na obecnom úrade.

Zdôrazňuje, že v niektorých obciach na Slovensku, a to najmä tam, kde sú väčšie problémy s dostatkom pitnej vody, platí dokonca zákaz polievania záhrad a napúšťania bazénov v určitom období.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Táto metóda by mala odstrániť z vody aj tie najväčšie kontaminanty.