Macro Components
INISOFT
BELIMO

Ako udržať čistú a priezračnú vodu v bazéne

V stupňujúcich sa horúčavách nám príjemé ochladenie poskytujú bazény, ktorých ekonomické varianty sú dnes cenovo dostupné takmer pre každého. Prečítajte si rady, ako sa o ne správne starať od začiatku až do konca sezóny.

Ako udržať čistú a priezračnú vodu v bazéne

Stpetersburgpools.com

  • Téma |  06.06.2018 |  Zuzana Žúžiová

Či už ste investovali do veľkého zapusteného bazéna, alebo si vystačíte s lacnejšími variantami, každý z nich potrebuje na svoju prevádzku správnu starostlivosť. Prinášame vám užitočné rady, ktoré vám zabezpečia zdravotne neškodnú krištáľovo čistú vodu a radosť z kúpania po celé leto.

Spustenie prevádzky

Ak nemáte prestrešený alebo fóliou prekrytý bazén, pred začatím sezóny je nutné ho vypustiť. V opačnom prípade môžete tento krok vynechať a vybrať hrubé nečistoty pomocou sieťky alebo robotického vysávača. Ďalej je potrebné vyčistiť steny a dno bazéna pomocou špeciálnych prípravkov. Nezabudnite na ochranné pomôcky ako sú gumenné rukavice a vodotesná obuv, ktorá nerobí šmuhy.

Fóliové bazény vyžadujú po vyčistení dôkladnú kontrolu povrchu. V prípade jeho poškodenia je potrebné trhliny zalepiť špeciálnymi záplatami.


Foto: Eatdrinkrunplay.com

Pieskovú filtráciu treba pred začiatkom sezóny vyčistiť pomocou funkcie prepierania. Každých 3-5 rokov sa odporúča filtračný piesok úplne vymeniť. Po dôkladnom zapojení technológií môžno bazén dopustiť a prejsť ku kontrole vody. Počas prvých 24 hodín od napustenia by mala filtrácia bežať nepretržite.

Sezóna - kontrola vlastností bazénovej vody

Kontrola vody kvapkovými testermi sa odporúča aspoň raz týždenne, počas letných horúčav je ideálne kontrolovať ju aj dvakrát. Aby bola voda v bazéne neškodná a všetky používané prostriedky fungovali správne, musí sa hodnota pH pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Vyššie pH môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly a znížiť účinnosť chlórových prostriedkov.

Pri hodnotách pod 7,0 môže zase dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov a blednutiu materiálov. V oboch prípadoch môže dojsť k podráždeniu očí alebo pokožky. Na úpravu pH smerom nadol alebo nahor sa používajú špeciálne prípravky.

Vhodné je raz mesačne sledovať aj tvrdosť (obsah vápnika a horčíka) bazénovej vody, ktorá nesmie byť vyššia ako 18 °N. Na tento účel možno takisto zakúpiť kvapkové testery a špeciálne prípravky na jej úpravu. Kontrola je vhodná aj po napustení, resp. každom ďalšom dopustení bazéna.

Foto: Pinkdolphinpoolcare.com

Odporúčané hodnoty bazénovej vody podľa Mountfield.sk:

Tvrdosť: nie viac ako 18 °N

pH: v rozmedzí 7,0 – 7,4

Alkalita: v rozmedzí 80 – 120 ppm

Voľný chlór: v rozmedzí 0,3 – 0,6 mg/l

Aktívny kyslík: v rozmedzí 4 – 20 mg/l


Dezinfekcia

Najdôležitejším ošetrením bazénovej vody je dezinfekcia. Najbežnejšie sú chlórové prostriedky, ktoré možno dostať v tekutej, sypkej i tabletovej forme. Ideálne sú tablety s postupným uvolňovaním, ktoré sa odporúča umiestniť do na špeciálneho zásobníka (plávajúceho alebo pevného).

Obsah chlóru vo vode by sa mal pohybovať na úrovni 0,3 až 0,6 mg/l. Jeho hodnoty je tiež potrebné kontrolovať aspoň raz týždenne kvapkovým testerom. V období horúčav možno ušetríť náklady na bazénovú chémiu používaním prípravku, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu voľného chlóru z bazénovej vody tým, že ho na seba čiastočne naviaže.

Ľudia s rôznymi alergiami, astmatici, ako aj ľudia s citlivými očami a jemnou pokožkou ocenia bazénovú dezinfekciu bez chlóru. Z chemických prostriedkov sú najbežnejšie tie na báze aktívneho kyslíka. Pozor, tieto prípravky nikdy nemiešajte s chlórovými, dochádza totiž k ich vzájomnej reakcii a následnej strate účinnosti.


V poslednom čase sa stali veľmi obľúbenými aj tzv. salinátory. Ide o zariadenie s mikroprocesorom, v ktorom prebieha riadená elektrolýza produkujúca zo slanej vody prírodný chlór, ktorý následne zneškodní baktérie aj riasy. Voda má približne desaťnásobne nižšiu koncentráciu soli ako v mori a nedráždi oči ani pokožku.

UV lampy, ktoré sa používajú aj napr. na úpravu balenej vody účinne a bezpečne dezinfikujú vodu v bazéne pôsobením ultrafialového žiarenia typu C. Zariadenie je pre ľudský organizmus neškodné a spoľahlivo ničí baktérie, plesne a riasy.

Ďalším osvedčeným prístrojom, ktorý sa okrem bazénov využíva aj na úpravu pitnej vody je ionizátor. Dezinfikuje elektrolytickým dávkovaním iónov medi a striebra. Hlavným aktívnym dezinfekčným prostriedkom je v tomto prípade meď, vďaka čomu vo vode nie je cítiť chlór.

Pre náročných sú praktickou pomôckou automatické dávkovacie stanice, ktoré vyhodnocujú kvalitu bazénovej vody a podľa nameraných hodnôt do nej samy dávkujú optimálne množstvo bazénovej chémie.

Mechanické čistenie

Bazénová filtrácia musí mať výkon dostatočný natoľko, aby celý objem bazéna prefiltrovala každý deň za 6 až 8 hodín. Pri nadmernej záťaži a vysokých teplotách by to mala zvládnuť za 3 až 4 hodiny. Tiež by ste mali počítať s výkonovou rezervou pre pripojenie vysávača či solárneho ohrevu. Dôležitá je aj jemnosť filtrácie. Pieskové filtrácie mávajú jemnosť 30 až 50, filtračné vaky dokonca 6 mikrónov (µm).

Dennú starostlivosť predstavuje odstraňovanie napadaných nečistôt sieťkami. Dno a steny bazéna by sa mali čistiť raz týždenne bazénovými kefami. Skvelými pomocníkmi sú bazénové vysávače. Poloautomatické modely sa cez skimmer (hladinový zberač nečistôt) pripájajú k pieskovej filtrácii a po zapojení fungujú samostatne. Väčší komfort poskytujú automatické vysávače, ktoré sa pripájajú len do elektrickej siete. Postačí naprogramovať ich a vložiť do bazéna.

Foto: Atlaspoolcare.com

Pri zakalení vody niekedy nepomáha ani úprava tvrdosti a hodnoty pH. V tom prípade použite flokulant (vločkovač) alebo prejasňovač bazénovej vody. Po aplikácii prípravku je potrebné vodu nepretržite filtrovať až do jej úplného vyčistenia. Počas filtrovania je nutné kontrolovať priechodnosť filtrácie a v prípade potreby filtračnú náplň prepláchnuť.

Zazimovanie bazéna

Po ukončení sezóny je vhodné bazén zazimovať najneskôr v čase, keď priemerné denné teploty začnú trvale klesať pod + 10 ° C a nočné sa blížia k nule.

Vodu je potrebné zbaviť všetkých mechanických nečistôt z hladiny aj dna bazéna. Následne treba skontrolovať hodnotu pH a koncentráciu dezinfekčnej látky. Ďalej je potrebné prepláchnuť filter a vypustiť vodu až pod úroveň skimmera a pod spätné trysky. Ak po vypustení vody zostanú na stenách bazéna nečistoty, odstráňte ich ešte pred zaschnutím a na jar vás bude čakať menej práce.

Foto: Bioguard.com

Vodu z filtračnej nádoby vypustite cez vypúšťací ventil. Všetky súčasti filtračnej jednotky a odpojiteľné hadice uložte na suché miesto chránené pred mrazom. Pri zapustených bazénoch, ktoré majú potrubie uložené v zemi je potrebné z potrubia vodu vysať vysávačom na mokré vysávanie.

Väčšina nadzemných a zapustených bazénov neutrpí nijaké škody, aj keď voda v nich počas zimy zamrzne. Ak však pripravujeme nový bazén na prvé zazimovanie, je vhodné si tento údaj overiť u predajcu. Bazény betónové či obložené obkladom je potrebné na zimu celkom vypustiť.

Prezrieme bazénovú fóliu, či nie je poškodená. Prípadné dierky alebo prasklinky zalepíme špeciálnou lepiacou súpravou určenou na opravy fólie PVC.

Zásadným krokom je ošetrenie bazénovej vody špeciálnym zimným prípravkom. Nebráni síce zamrznutiu vody, ale v náročnom zimnom období ju konzervuje, zabraňuje rastu vodných rias a vzniku zákalov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Čína sa chystá vybudovať obrovské zariadenie na výsev mrakov v Himalájach. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete.

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Je pritom dokázané, že jej úprava výrazne znižuje náklady na stočné a šetrí životné prostredie. Využívať ju môžeme v domácnosti, na zavlažovanie, ale aj ako energetickú alternatívu.