Macro Components
INISOFT
INECS

Lobisti sa snažili oslabiť rámcovú smernicu. Argumentovali zásahmi do priemyslu

Od zámeru však nakoniec upustili a Rada pre životné prostredie sa zhodla na tom, že smernicu nie je potrebné oslabovať.

Lobisti sa snažili oslabiť rámcovú smernicu. Argumentovali zásahmi do priemyslu

Foto: Pixabay

Ministri životného prostredia EÚ vo štvrtok (5. marca) diskutovali o tom, či je smernica EÚ o ochrane vôd stále aktuálna.

Európska priemyselná lobby sa však na poslednú chvíľu snažila presvedčiť ministrov, aby niektoré návrhy zmiernili. Informovala o tom nemecká pobočka EURACTIV.

Smernica skomplikuje život priemyslu, tvrdia lobisti

V liste z 27. februára, ktorý lobistická organizácia BusinessEurope zaslala chorvátskemu ministrovi životného prostredia Tomislavovi Ćorićovi, združenie zdôraznilo, že súčasné stanovisko Európskej komisie k smernici o vode nezodpovedá ambíciám stanoveným v Európskej zelenej dohode, a je potrebné ho zmeniť a doplniť.

Podľa nich by prísne nariadenia o ochrane vôd bránili stavebným projektom, ktoré sú v záujme ochrany klímy. „Preto vás vyzývame, aby ste túto záležitosť ďalej prešetrili,“ píše sa v dokumente.

V liste lobisti uvádzajú, že súčasný základný predpoklad smernice o vode, podľa ktorého žiadny stavebný projekt nemôže zhoršiť kvalitu vody v okolitých vodách, sťažuje „priemyselné zlepšenia“.

Oslabiť smernicu chceli viaceré subjekty

V rámci „kontroly spôsobilosti“ sa uskutočnila verejná konzultácia, v ktorej sa tisícky vedcov a státisíce občanov vyjadrili proti zmenám v smernici o ochrane vôd.

Významný vplyv však mala aj druhá strana. Priemyselné združenia, a to najmä z Nemecka, sa vyslovili v prospech odloženia cieľového roku 2027 a umožnenia ďalších výnimiek v ochrane vôd.

Okrem toho navrhli zmierniť základné pravidlo, že v odôvodnených prípadoch by sa nemalo tolerovať žiadne zhoršenie kvality vody.

Priemysel aj poľnohospodárstvo, samozrejme, pociťuje akékoľvek regulácie negatívne. Práve preto lobisti vyvíjali počas celého procesu na národné vlády silný tlak, aby situáciu zmenili.

Tlak vyvíjali aj určité vlády

Lobistické skupiny pritom v snahe oslabiť rámcovú smernicu neboli osamotené, pričom podobné ciele sledovali aj niektoré národné vlády.

Dôvody sú viaceré. Určité štáty EÚ majú príliš nízke ambície v oblasti vodnej politiky a nie sú ochotné investovať. Nevytvárajú žiadne analýzy, ktoré by preukázali, ako by z dosiahnutia cieľov smernice profitovala celá spoločnosť.

Ďalším dôvodom je jednoducho strach národných vlád z toho, že sa im do roku 2027 nepodarí dosiahnuť všetky ciele.

To by mohlo potenciálne znamenať spustenie konania o porušení zo strany Komisie. Práve z tohto dôvodu volali členské štáty po oslabení požiadaviek smernice a vyššej flexibilite pre národné vlády.

Podľa štúdie organizácie na ochranu životného prostredia WWF boli pozície priemyselnej lobby v niektorých členských štátoch EÚ prijímané s pomerným porozumením. Štúdia zdôraznila najmä Nemecko, Holandsko, Belgicko, Luxembursko a Fínsko.

Až 60 % vodných útvarov je v zlom stave

Za pozadím listu sa ukrýva dvojročná „kontrola spôsobilosti“ smernice o vode, ktorú Európska komisia dokončila v decembri.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Poukazuje na to najnovšia štúdia. Zistenia tak naznačujú, že doterajšie klimatické modely boli až príliš optimistické.

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.