Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Kvalita európskych vôd určených na kúpanie je vysoká, Slovensko je stále pod priemerom

V minulom roku dosahovalo vynikajúcu kvalitu len 56,3 % slovenských vôd. Celoeurópsky priemer je pritom takmer o 30 % vyšší.

Kvalita európskych vôd určených na kúpanie je vysoká, Slovensko je stále pod priemerom

Foto: Pixabay

Viac ako 85 % lokalít určených na kúpanie v celej Európe, ktoré boli monitorované v minulom roku, spĺňali najprísnejšie normy kvality pre čistotu vody v Európskej únii.

Nedávno zverejnené výsledky Európskej environmentálnej agentúry (EEA) dávajú dobrý signál o tom, kde sa v lete pravdepodobne nájdu vody s najlepšou kvalitou kúpania (odkaz na celú správu nájdete na konci čánku)

„Naša správa potvrdzuje, že sa úsilie členských štátov za posledných 40 rokov, a to najmä v oblasti čistenia odpadových vôd, vyplatilo. Väčšina Európanov má dnes vynikajúcu kvalitu vody určenej na kúpanie. Je to však len jedna z mnohých zložiek, od riešenia plastového znečistenia až po ochranu morského života, na ktorých musíme pracovať, aby sme dosiahli zdravšie moria, jazerá a rieky,“ konštatuje Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ EEA.

Kontaminácia vody fekálnymi baktériami naďalej predstavuje riziko pre ľudské zdravie, najmä ak sa nachádza na miestach určených na kúpanie. Plávanie na znečistených plážach alebo jazerách môže viesť k rôznym zdravotným problémom.

EEA sa teší z progresu

Hlavnými zdrojmi znečistenia sú kanalizácia a odtok vody z fariem a poľnohospodárskej pôdy. Takéto znečistenie sa zvyšuje počas silných dažďov a povodní v dôsledku pretečenia odpadových vôd a znečistenej vody, ktorá odteká do riek a morí.

Požiadavky na vodu určenú na kúpanie sú stanovené v smernici EÚ o vode určenej na kúpanie. Implementácia jej pravidiel pomohla v posledných 40 rokoch výrazne zlepšiť kvalitu vody určenej na kúpanie po celej Európe.

Porovnanie v ukazovateli "vysoká kvalita vody" / Foto: EEA

Podľa prieskumu Európskej komisie a Európskej environmentálnej agentúry, ktorý bol vypracovaný v tomto roku, splnilo až 95,4 % z 21 831 lokalít vôd určených na kúpanie v 28 členských štátoch EÚ minimálne požiadavky na kvalitu podľa pravidiel EÚ.

Okrem toho správa skúmala aj 300 miest určených na kúpanie monitorovaných v Albánsku a Švajčiarsku.

Hodnotenie kvality vody určenej na kúpanie podľa smernice o vode určenej na kúpanie využíva hodnoty dvoch mikrobiologických parametrov: intestinálne enterokoky a Escherichia coli.

Kvalita vody určenej na kúpanie je klasifikovaná podľa úrovne zistených fekálnych baktérií ako „vynikajúca“, „dobrá“, „dostatočná“ alebo „slabá“.

Tam, kde je voda klasifikovaná ako „slabá“, by členské štáty mali prijať opatrenia, ako je zákaz kúpania, poskytovanie informácií verejnosti a prijímanie vhodných nápravných opatrení.

Kvalita sa zvýšila len mierne

Počet miest na kúpanie, ktoré spĺňajú najprísnejšie štandardy kvality, sa mierne zvýšil z 85 % v roku 2017 na 85,1% v minulom roku. Počet tých miest, ktoré spĺňajú minimálnu „dostatočnú“ úroveň, sa znížil z 96 % na 95,4%.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.