Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

EEA zverejnila správu o kvalite vôd na kúpanie. Výsledky vás príliš nepotešia

Celoeurópsky priemer nasvedčuje tomu, že voda na kúpanie je naozaj kvalitná a nehrozia nám žiadne zdravotné riziká. Slovensko však skončilo takmer na úplnom chvoste.

EEA zverejnila správu o kvalite vôd na kúpanie. Výsledky vás príliš nepotešia

Foto: Pixabay

Plánujete si už letnú dovolenku pri mori alebo niekde inde pri vode? V tom prípade máme pre vás dobrú správu. Väčšina európskych vôd na kúpanie dosahuje výbornú kvalitu. Vyplýva to z najnovšieho monitoringu, ktorý uskutočnila Európska environmentálna agentúra (odkaz nájdete na konci článku).

Napriek tomu, že kvalita v celoeurópskom meradle dosahuje pomerne vysokú mieru, Slováci sa nemajú príliš čím chváliť. Ocitli sme sa takmer úplne na chvoste.

Veď posúďte sami. Prinášame vám porovnanie naprieč celou Európskou úniou. Výsledky tak poskytujú dobrý prehľad toho, kde si môžete cez leto naplánovať pobyt vo vode bez toho, aby ste sa báli zdravotných následkov.

Mierny pokles kvality

EEA však zdôraznila, že oproti predchádzajúcemu meraniu sa kvalita mierne zhoršila. Napriek tomu viac ako 85 % lokalít určených na kúpanie splnilo stanovené normy pre výbornú kvalitu vôd. Tie sa predovšetkým sústreďujú na podiel znečisťujúcich látok.

V porovnaní s minulým rokom je však zhoršenie naozaj len minimálne. Zatiaľ čo v roku 2016 spĺňalo minimálne požiadavky na kvalitu vody stanovené európskou smernicou 96,3 % miest, v roku 2017 sa stav zhoršil o 0,3 %.

Voda, ktorá by sa dala nazvať ako „vysokokvalitná“, sa v roku 2016 nachádzala v 85,5 % monitorovaných miest. Minulý rok sa stav zhoršil o pol percenta.

Ak však porovnáme výsledky napríklad s rokom 2012, môžeme vidieť naozaj značné zlepšenie, keďže vtedy čísla dosahovali len niečo cez 81 %.

Podľa EEA však mierny pokles spôsobil predovšetkým vplyv letného dažďa na výsledky skúšky a zmenená metodológia v Rumunsku a Švédsku.

Čo sa meralo

„Znižovaním znečistenia vody zlepšujeme životné podmienky európskych občanov, ale aj zvierat a rastlín. Ale nemôžeme zaspať na vavrínoch. Ak má voda na kúpanie zostať čistá, tvorcovia politík sa jej musia vytrvalo venovať. Preto je pravidelné monitorovanie a hodnotenie lokalít na kúpanie tak dôležité,“ uviedol výkonný riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.

Smernica Rady o kvalite vody určenej na kúpanie stanovuje presné hodnoty pre dané ukazovatele. Ide o mikrobiologické požiadavky, ako je napríklad miera koliformných a fekálnych baktérií, fekálnych streptokokov, salmonely a črevných vírusov.

Okrem toho sa tiež zameriava na fyzikálno-chemické parametre, ako je pH, farba, výskyt minerálnych olejov, fenolov, rozpustného kyslíka, amoniaku, dusíku, ale aj iných zložiek. Nemôžeme tiež zabudnúť na také škodlivé látky, akými sú pesticídy, ťažké kovy, kyanidy a dusičnany.

Podľa správy splnilo minimálne požiadavky na kvalitu takmer všetkých 21 801 lokalít na kúpanie po celej Európe, z ktorých 21 509 sa nachádza v 28 členských štátoch EÚ. Kvalitu vôd na kúpanie v 292 lokalitách monitorovalo aj Albánsko a Švajčiarsko, ktoré nie sú členmi Únie.

„S radosťou môžeme vyhlásiť, že pokiaľ ide o vodu na kúpanie, európsky duch spolupráce žije a prináša občanom hmatateľné výsledky. Keď k tomu pripočítate naše nedávno navrhované kroky, ako odstrániť plasty z morí, európske moria, pláže a jazerá zažívajú dobrý rok,“ zhrnul nadšene výsledky európsky komisár pre životné prostredie Karmenu Vella.

Výsledky si môžete porovnať

Kvalita vody na kúpanie sa za posledných 40 rokov od prijatia spomenutej smernice výrazne zvýšila. Je to najmä vďaka účinnejšiemu monitorovaniu a manažmentu, ktoré priniesla nová legislatíva.

Tá viedla k obrovskému zníženiu neupravených alebo čiastočne upravených komunálnych a priemyslových odpadových vôd, ktoré končili práve vo vodných zdrojoch.

Foto: EEA

Spolu s najnovšou správou za rok 2017 EEA tiež zverejnila aktualizovanú interaktívnu mapu, ktorá zobrazuje výkon každého miesta určeného na kúpanie. Sprístupnené sú aj aktualizované správy o jednotlivých krajinách, ako aj ďalšie informácie o samotnej smernici.

Podľa údajov, ktoré zverejnila EEU môžeme vidieť, že kvalita u nás sa rokmi znižuje. Zatiaľ čo v roku 2014 dosahovalo aspoň dostatočnú kvalitu (vrátane výbornej) až takmer 91 % miest a nedostatočnú kvalitu štatistiky nezaznamenali, v roku 2017 bola dostatočná kvalita len v 87,5 % monitorovaných území a slabá kvalita v 3,1 % miest. Slabšie výsledky nám priniesol najmä západ Slovenska.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Poukazuje na to najnovšia štúdia. Zistenia tak naznačujú, že doterajšie klimatické modely boli až príliš optimistické.

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.