INISOFT
BELIMO

Nízka cena a 100% účinnosť. Nové zariadenie na výrobu pitnej vody.

Vedci vytvorili nový typ solárneho destilátora, ktorý svojou účinosťou a nízkymi nákladmi na výrobu i prevázku predbehol všetky ostatné koncepty.

Nízka cena a 100% účinnosť. Nové zariadenie na výrobu pitnej vody.

Zdroj: Huaxiu Chen/University of Buffalo

Nedávno sme vás informovali o využívaní slnečnej energie na výrobu vody pomocou hydropanelov Source od start-upu Zero Mass Water. Takéto riešenia však obnášajú nemalú investíciu a tiež treba rátať s ich obmedzenou životnosťou.

Portál Inhabitat.com nedávno informoval, že výskumníci na univerzite v Buffale vytvorili vysoko efektívne zariadenie, ktoré využíva slnečné svetlo a čierny papier s potlačou uhlíka na výrobu a čistenie vody zo vzduchu. Papier je usporiadaný trojuholníkovo, čo umožňuje odparovanie a absorpciu vody s takmer 100% účinnosťou. 

Jednoduchá a lacná technológia by mohla byť nasadená v regiónoch, kde je čistá pitná voda nedostupná, alebo v oblastiach, ktoré boli postihnuté prírodnými katastrofami. "Naša technógia je schopná produkovať pitnú vodu rýchlejším tempom, než je teoreticky vypočítané pri prirodzenom slnečnom svetle," povedal vedúci výskumník Qiaoqiang Gan vo vyhlásení pre portál Futurity.org. 

Koncept solárnej destilácie, ktorý využíva slnečné svetlo a rafinuje vodu je starobylý. Aristoteles opísal podobnú techniku už pred viac ako 2000 rokmi. Rozdiel je v schopnosti nového zariadenia dosiahnuť veľmi vysokú účinnosť. 

"Keď sa pri využívaní slnečnej energie odparuje voda, časť energie sa stratí, keď teplo unikne do okolitého prostredia," vysvetlil Gan. "Kvôli tomu je proces účinný na menej ako 100 percent. Náš systém má spôsob, ako čerpať teplo z okolitého prostredia, čo nám umožňuje dosiahnuť takmer dokonalú efektivitu." Šikmá orientácia uhlíkového papiera je kľúčom k dosiahnutiu tejto účinnosti. Umožňuje spodným okrajom nasiaknuť vodu, zatiaľ čo vonkajší povlak absorbuje slnečné teplo, ktoré sa využíva pri odparení.

Výskumný tím vo svojom dizajne uprednostnil jednoduchosť a prístupnosť. "Väčšina vedeckých skupín, ktoré pracujú na technológiách odparovania za pomoci slnečného žiarenia sa pokúša vyvinúť pokročilé materiály, ako sú kovový plazmón, či nanomateriály na báze uhlíka," povedal Gan. "Zamerali sme sa na použitie extrémne nízkorozpočtových materiálov a stále sme schopní dosiahnuť rekordné výsledky."

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.