INISOFT
BELIMO

Solárne panely Source vytvárajú pitnú vodu zo vzduchu

Inovatívne solárne panely našli ďalšie využitie. Projekt s menovkou Zero Mass Water sľubuje, že ich hydropanely dokážu za deň vyprodukovať až 10 litrov pitnej vody.

Solárne panely Source vytvárajú pitnú vodu zo vzduchu

Solárne panely Zero Mass premieňajú vzdušnú vlhkosť na pitnú vodu. | Foto: Zero Mass Water

Solárne panely a kolektory sa vo svete využívajú predovšetkým na produkciu elektriny či tepla. Pred šiestimi rokmi však Arizonská štátna univerzita prišla s novým nápadom, ktorý by umožnil panelom premeniť vlhkosť vo vzduchu na pitnú vodu.

Myšlienka získavania vody zo vzduchu je už dlhší čas predmetom rôznych vedeckých štúdií a konceptov. Mnohí sa inšpirovali vedeckou fantastikou, keď napríklad v pôvodnej trilógii Hviezdne vojny prežívala rodina hlavnej postavy Lukea Skywalkera na púštnej planéte Tatooine vďaka tzv. "vaporátorom", čo boli zariadenia na získavanie vlahy z atmosféry.

Ďalším zdrojom inšpirácie sú rôzne návody na prežitie v suchých oblastiach, kde sa často využíva zrážanie vzdušnej vlhkosti a zber rannej rosy.

V našej atmosfére sa nachádza takmer 12 300 kilometrov kubických vody. Pri stopercentnej vlhkosti, vzduch s teplotou 40 stupňov Celzia obsahuje približne 51 mililitrov vody na kubický meter. Pri rovnakej vlhkosti a teplote 10 stupňov obsahuje vzduch iba 9,3 mililitrov.

Z toho vyplýva, že technológia, ktorá vyrába vodu zo vzduchu sa najviac hodí do teplých a vlhkých podnebí. Ak ochladíme vzduch zo 40 na 10 stupňov Celzia, mali by sme byť schopní vyťažiť tento rozdiel vo vode, čo je približne 41,7 mililitrov na každý kubický meter vzduchu.

VODOVODY A KANALIZACE 2019

Panely, ktoré spoločnosť nazvala Source využívajú hneď niekoľko materiálov na túto premenu. V strede sa nachádza klasický solárny kolektor, ktorý celé zariadenie poháňa. Proces je vďaka tomu sebestačný. Po stranách sú umiestnené špeciálne panely, ktoré vytvárajú teplo. Ďalší patentovaný pórovitý materiál umiestnený v paneli absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Následne Source túto vlhkosť vytiahne na povrch, kde sa premení na vodu. Tá potom stečie do 30-litrových zásobníkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Technológie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.