Macro Components
INISOFT
BELIMO

Inovatívny filter na fľašu zachytáva mikroplasty z pitnej vody

Kórejci vyvinuli jedinečný nástavec, ktorý po umiestnení na hrdlo fľaše filtruje nečistoty a zabezpečuje najvyššiu kvalitu vody.

Inovatívny filter na fľašu zachytáva mikroplasty z pitnej vody

Foto: Pexels, Karolina Grabowska

Mikroplasty v balenej vode

Kórejský startup Real Water predstavuje jedinečný uzáver, ktorý sa pripevňuje na fľašu s vodou. Z balenej vody dokáže odfiltrovať mikroplasty a ochrániť tak spotrebiteľa pred konzumáciou približne piatich gramov plastu týždenne.

Znečistenie vody a iných produktov určených na ľudskú spotrebu syntetickými polymérmi odborníkov trápi odkedy sa v roku 2018 prvýkrát v rámci výskumu Štátnej univerzity v New Yorku zistila prítomnosť mikroskopických kusov plastu v balenej vode od najpopulárnejších svetových značiek.

Jednoduchý, no jedinečne navrhnutý uzáver fľaše na vodu, ktorý prináša spoločnosť Real Water, pasuje na takmer všetky plastové fľaše a miliónom ľudí by mohol ušetriť zdravotné problémy spôsobené kontaminovanou vodou.

Kórejci v rámci štúdie zozbierali vzorky z dvestopäťdesiatich deviatich fliaš balenej pitnej vody od jedenástich rôznych značiek z Číny, Indonézie, Libanonu, Brazílie, Indie, Kene, Thajska, Mexika a USA.

Z výskumu vyplynulo, že týždenne môže jeden človek skonzumovať priemere takmer dvetisíc mikroplastov, čo predstavuje asi päť gramov plastu. Po zverejnení ich výsledkov požiadala o prieskum potenciálnych rizík pri pití takejto vody aj Svetová zdravotnícka organizácia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.