Podľa vedcov zo Slovenskej akadémie vied môže byť pravidelné sledovanie patogénneho spoločenstva v kanalizáciách jedným z vhodných riešení, ako čeliť ďalším pandémiám v budúcnosti.
Vedci Slovenskej akadémie vied vyvíjajú detekčné metódy, ktoré majú slúžiť na monitorovanie výskytu baktérií a vírusov v splaškových vodách. Informovala o tom Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV s tým, že v odpadových vodách sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov a chemických prvkov, ktoré môžu slúžiť ako obrovská zásobáreň informácií o ľudskom zdraví a správaní.
V budúcnosti môžu byť podľa SAV súčasťou systémov včasného varovania, ktoré budú schopné detegovať nebezpečné a vysoko nákazlivé patogény.
Úspech zaznamenala aj Veolia
Podobnú metódu prednedávnom v praxi odskúšala už francúzska energetická a vodárenská spoločnosť Veolia. Tá sa však zamerala striktne na detekciu prítomnosti koronavírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách. Podľa spoločnosti môže z tejto metódy profitovať celá spoločnosť.
Veolia na základe skúseností získaných od apríla minulého roka vytvorila a vyvinula systém včasného varovania VIGIE COVID-19, ktorý deteguje prítomnosť stopových množstiev koronavírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách vo Francúzsku, čo je vlastne nepriamy odraz cirkulácie vírusu v populácii.
Cieľom je, aby mohli miestne orgány lepšie predvídať a monitorovať epidemiologické trendy v ich regióne.
Systém je tak dobrým doplnkom k cielenejším nástrojom epidemiologického merania, ktorý je o to reprezentatívnejší, že zohľadňuje celú populáciu, teda vrátane ľudí, ktorí neboli testovaní alebo sú bez príznakov.
Poskytuje údaje o epidemických trendoch v populácii
Ponuka VIGIE COVID-19 kombinuje detekčný nástroj a informačný panel pre interpretáciu a komunikáciu výsledkov.
Raz týždenne sa odoberá vzorka z prítoku do čistiarne odpadových vôd. Vzhľadom na svoje 24-hodinové trvanie zohľadňuje variabilitu odpadových vôd v priebehu dňa. Vzorky sa potom odošlú do partnerského analytického laboratória.
Vzorky sa následne analyzujú pomocou dvoch techník, RT-qPCR alebo ddPCR, ktorých vykonávanie na odpadových vodách je mimoriadne zložité. Detegujú špecifické fragmenty genómu (RNA) koronavírusu SARS-CoV-2, či už sú stále infekčné (aktívne) alebo nie.
Foto: Veolia
Informačný panel, ktorý je prístupný online, ukazuje, ako sa vírusové zaťaženie odpadovej vody v priebehu času zmenilo v celej oblasti, spolu s príslušnou úrovňou varovania. Poskytuje tak údaje o epidemických trendoch v populácii. Čím vyšší je počet ľudí postihnutých Covid-19, tým viac vírusu sa zistí v odpadových vodách.
Slováci si posvietia na širšie spektrum patogénov
Zostáva vám 39% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.