Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Slováci vyvíjajú metódu monitoringu baktérií aj koronavírusov v odpadových vodách

Podľa vedcov zo Slovenskej akadémie vied môže byť pravidelné sledovanie patogénneho spoločenstva v kanalizáciách jedným z vhodných riešení, ako čeliť ďalším pandémiám v budúcnosti.

Slováci vyvíjajú metódu, ktorá dokáže monitorovať baktérie či koronavírusy v odpadových vodách

Ilustračné foto: Depositphotos

Vedci Slovenskej akadémie vied vyvíjajú detekčné metódy, ktoré majú slúžiť na monitorovanie výskytu baktérií a vírusov v splaškových vodách. Informovala o tom Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV s tým, že v odpadových vodách sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov a chemických prvkov, ktoré môžu slúžiť ako obrovská zásobáreň informácií o ľudskom zdraví a správaní.

V budúcnosti môžu byť podľa SAV súčasťou systémov včasného varovania, ktoré budú schopné detegovať nebezpečné a vysoko nákazlivé patogény.

Úspech zaznamenala aj Veolia

Podobnú metódu prednedávnom v praxi odskúšala už francúzska energetická a vodárenská spoločnosť Veolia. Tá sa však zamerala striktne na detekciu prítomnosti koronavírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách. Podľa spoločnosti môže z tejto metódy profitovať celá spoločnosť.

Veolia na základe skúseností získaných od apríla minulého roka vytvorila a vyvinula systém včasného varovania VIGIE COVID-19, ktorý deteguje prítomnosť stopových množstiev koronavírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách vo Francúzsku, čo je vlastne nepriamy odraz cirkulácie vírusu v populácii.

Cieľom je, aby mohli miestne orgány lepšie predvídať a monitorovať epidemiologické trendy v ich regióne.

Systém je tak dobrým doplnkom k cielenejším nástrojom epidemiologického merania, ktorý je o to reprezentatívnejší, že zohľadňuje celú populáciu, teda vrátane ľudí, ktorí neboli testovaní alebo sú bez príznakov.

Poskytuje údaje o epidemických trendoch v populácii

Ponuka VIGIE COVID-19 kombinuje detekčný nástroj a informačný panel pre interpretáciu a komunikáciu výsledkov.

Raz týždenne sa odoberá vzorka z prítoku do čistiarne odpadových vôd. Vzhľadom na svoje 24-hodinové trvanie zohľadňuje variabilitu odpadových vôd v priebehu dňa. Vzorky sa potom odošlú do partnerského analytického laboratória.

Vzorky sa následne analyzujú pomocou dvoch techník, RT-qPCR alebo ddPCR, ktorých vykonávanie na odpadových vodách je mimoriadne zložité. Detegujú špecifické fragmenty genómu (RNA) koronavírusu SARS-CoV-2, či už sú stále infekčné (aktívne) alebo nie.

Foto: Veolia

Informačný panel, ktorý je prístupný online, ukazuje, ako sa vírusové zaťaženie odpadovej vody v priebehu času zmenilo v celej oblasti, spolu s príslušnou úrovňou varovania. Poskytuje tak údaje o epidemických trendoch v populácii. Čím vyšší je počet ľudí postihnutých Covid-19, tým viac vírusu sa zistí v odpadových vodách.

Slováci si posvietia na širšie spektrum patogénov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.