Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Foto: Pixabay

Samosprávy čoraz viac podporujú vodozádržné opatrenia. Nedávno denník Voda-portal.sk informoval o tom, ako Košický samosprávny kraj schválil akčný plán programu obnovy krajiny, na realizáciu ktorého vyčlenil 100-tisíc eur. Jeho cieľom je najmä zadržiavanie zrážkovej vody a jej následné efektívne využívanie.

Nezaostáva však ani hlavné mesto. Minulý týždeň totiž magistrát zverejnil novú výzvu, ktorej cieľom je práve podporiť projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou, a tým aj celkové zlepšenie životného prostredia.

Ide o výzvu pre podávanie žiadostí o finančný príspevok na podporu malých projektov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou v Bratislave pre rok 2019 (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete na konci článku).

Maximálna podpora do 1 000 eur

Tento projekt však nie je žiadnou novinkou, úspechu sa teší už niekoľko rokov. Zároveň platí, že tak ako predchádzajúce roky, aj tento rok sa môžu záujemcovia uchádzať o finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov, maximálne však do 1 000 eur.

Téma udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou zaznela aj v rámci marcovej medzinárodnej konferencie „Bývanie v mestách 21. storočia“, ktorá sa uskutočnila v Bratislave.

Hlavné mesto si veľmi dobre uvedomuje, že v oblasti správnych a fungujúcich vodozádržných opatrení je nevyhnutné v prvom rade zvoliť vhodné urbanistické postupy.

„V mestských aglomeráciách nám pribúda obyvateľstvo a prepočty ukazujú, že do roku 2030 až 70% obyvateľov Slovenska bude žiť v mestách a mestských aglomeráciách. A preto má mesto veľkú zodpovednosť. Dnes sa musia spojiť všetci, čo majú čo hovoriť do rozvoja mesta, nielen architekti a urbanisti. Už nestačí diskutovať o tom, akú rolu má nezastavaný prírodný priestor, ako dôležitý je strom v meste, čo je to vegetačná strecha alebo čo prinášajú v zastavanom území vodozádržné opatrenia - dnes ich musíme realizovať. A mesto musíme plánovať v prvom rade z pohľadu tvorby nezastaviteľného priestoru, nie naopak,“ uviedla v marci vo svojom vystúpení hlavná architektka hlavného mesta SR Bratislavy, Ingrid Konrad.

Bratislava podporuje smart riešenia

Podľa magistrátu je táto grantová schéma nástrojom na aktívnu spoluprácu hlavného mesta s občanmi, ktorí takto môžu prispieť k zmierneniu vplyvov meniacej sa klímy vo svojom okolí.

„Aj rozumné hospodárenie s vodou vrátane tej zrážkovej je jedným z príkladov „smart“ riešení. Napríklad jednoduchým zachytením zrážkovej vody zo strechy domu do zberných nádob a jej využitím na polievanie zvyšujú občania svoju vodnú „sebestačnosť“ a zároveň šetria vzácnu pitnú vodu,“ zdôrazňuje Magistrát hlavného mesta SR.

Existujú však aj ďalšie osvedčené postupy. Jedným z nich je napríklad umožnenie zrážkovej vode vsiaknuť do zeme.

Tým dochádza k ochladzovaniu okolitého vzduchu pri jej vyparovaní, čo je vítané najmä počas horúcich letných mesiacov. Tento chladiaci efekt je možné dosiahnuť napríklad výmenou vodonepriepustných povrchov za priepustné či realizáciou zelených striech a fasád.

Nadväzuje na akčný plán

Grantová schéma nadväzuje na strategické dokumenty hlavného mesta (Stratégia adaptácie a Akčný plán adaptácie na nepriaznivé prejavy zmeny klímy na území hlavného mesta SR Bratislavy), ktoré varujú pred horúčavami, suchami a ďalšími extrémnymi prejavmi počasia a zdôrazňujú potrebu realizovať opatrenia, ktoré pomôžu znížiť s tým súvisiace riziká.

Akčný plán je vypracovaný na roky 2017 až 2020 a kladie si päť strategických cieľov. V prvom rade hodnotí zraniteľnosť mesta na zmenu klímy, rieši adaptáciu na zmenu klímy a miestne politiky mesta, ale snaží sa dosiahnuť aj cieľ klimaticky neutrálneho mesta.

Dôležitou súčasťou plánu je tiež zvyšovanie povedomia občanov, ale aj dôraz na participáciu a spoluprácu v tejto oblasti. Posledným cieľom je vyhodnotiť dosiahnuté úspechy v ostatných sférach.

Prostriedky smerujú z rozpočtu hlavného mesta (ako aj v prípade najnovšej výzvy), ale aj z európskeho programu Horizont 2020, Integrovaného regionálneho operačného programu, OPKŽP, ale aj z ďalších grantov.

Kto môže požiadať o príspevok

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.