Kanadská štúdia ukázala, že ide o hlavný faktor, ktorý prispieva k budúcemu narušeniu konektivity vo voľne tečúcich riekach po celom svete.
Podľa vedcov z McGill University v kanadskom Montreale by potenciálne mohol byť plánovaným hydroelektrickým vývojom prerušený prirodzený tok v prípade viac ako 260 000 kilometrov riek po celom svete. Amazonka, Kongo a Iravadi sú pritom len zlomkom príkladov riek, ktorým v prípade plánovanej výstavby nových vodných elektrární hrozí strata voľného toku.
Štúdia ukázala, že plánované priehrady a nádrže sú hlavným prispievateľom k poklesu voľne tečúcich riek po celom svete. Poskytuje tiež komplexný zoznam vedeckých riešení na minimalizáciu vplyvov rozvoja vodnej energie na riekach.
„Použili sme súbor údajov o viac ako 3 700 potenciálnych vodných projektoch a vypočítali sme ich vplyvy na rieky na celom svete,“ hovorí profesor Bernhard Lehner z ústavu Global HydroLab v rámci McGill University, ktorý vytvoril základné globálne mapy riek. „Mnohým z dnešných zostávajúcich voľne tečúcich riek hrozí, že budú natrvalo transformované novou energetickou infraštruktúrou,“ dodáva.
Straty prevyšujú výhody
Štúdia navyše zistila, že všetky navrhované priehrady na voľne tečúcich riekach by spoločne vyprodukovali do roku 2050 menej ako dve percentá energie z obnoviteľných zdrojov potrebnej na udržanie nárastu globálnej teploty pod 1,5 °C, čo je len veľmi malý príspevok s potenciálne devastačnými dôsledkami pre zostávajúce voľne tečúce rieky a ľudí, ako aj voľne žijúce zvieratá, ktoré sú na nich závislé.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.