Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Čo s nefunkčnými bariérami na riekach? Kľúčové sú správne opatrenia

Podľa Európskej environmentálnej agentúry je takýchto bariér, ktoré už neplnia svoju funkciu, v Európe najmenej stotisíc.

Čo s nefunkčnými bariérami na riekach? Kľúčové sú správne opatrenia

Foto: Depositphotos

Zabezpečenie kontinuity riek je kľúčom k zlepšeniu ekologického stavu európskych vodných útvarov. Podľa Európskej environmentálnej agentúry (EEA) v súčasnosti zostáva len veľmi málo voľne tečúcich riek, pričom bariéry v nich spôsobujú značné tlaky na asi 20 % európskych povrchových vôd. V najnovšej správe, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku, sa zaoberá otázkou riečnych bariér a ich vplyvom na ekosystémy.

Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 si kladie za cieľ obnoviť do konca dekády najmenej 25 000 kilometrov voľne tečúcich riek, a to odstraňovaním bariér a obnovou nív a mokradí.

Správa EEA s názvom „Sledovanie bariér a ich vplyvov na európske riečne ekosystémy“ poskytuje prehľad hustoty bariér v európskych riekach, ich vplyvov a spôsobov, ako posilniť monitorovanie a informácie o fragmentácii riek.

Jednotlivé veľké bariéry, ako sú priehrady, ale aj niekoľko malých štruktúr, menia prirodzený tok rieky a vyvíjajú tlak na ryby a iné druhy, ako aj na miesta ich výskytu.

Bariéry tiež blokujú transport sedimentov, čo vedie k hromadeniu sedimentov proti prúdu a k nedostatku piesku a štrku po prúde. V dôsledku všetkých týchto faktorov môžu byť ekosystémy a ich procesy vážne ovplyvnené a môže dôjsť k závažnej zmene biotopu flóry a fauny vo vodnom prostredí, tvrdí EEA.

Okrem toho hromadenie organického materiálu a živín v nádržiach a v stojatých vodách z menších priehrad často vedie k zníženiu kvality vody, zmenám teploty, k poklesu miery rozpustnosti kyslíka a eutrofizácii.

Značný počet bariér neplní svoju funkciu

Z informácií uvedených v plánoch manažmentu povodí vyplýva, že bariéry používané na výrobu vodnej energie a ochranu pred povodňami sú najbežnejšími typmi na európskych riekach.

Za nimi nasledujú bariéry slúžiace na akumuláciu vody na zavlažovanie, pitné účely a priemysel. Účel mnohých bariér sa však uvádza ako neznámy.

Počet vodných útvarov, ktoré ovplyvňujú bariéry vybudované na rôzne účely / Foto: EEA

Ďalšou kategóriou sú bariéry, ktoré už neplnia svoju funkciu. Odhaduje sa, že existuje najmenej 100 000 takýchto prekážok, ktoré fragmentujú a zhoršujú kvalitu európskych riek.

Nedávna štúdia, ktorá je zameraná na mapovanie prekážok v Európe, dospela k záveru, že na európskych riekach je zaznamenaných približne 630 000 bariér vrátane malých bariér. Prostredníctvom terénneho výskumu však vedci odhadli, že skutočný počet by mohol presiahnuť aj jeden milión, pričom asi 10 % z nich je nevyužívaných.

V dôsledku toho v Európe zostáva len málo voľne tečúcich riek a aj naďalej pokračuje výstavba nových bariér. Podľa inej správy je vo výstavbe 128 bariér a na výrobu vodnej energie v EÚ je plánovaných 5 734 ďalších.

Okrem toho je zaznamenaných 4 105 navrhovaných vodných elektrární na Balkáne a v Turecku, kde sa nachádza veľa zvyšných voľne tečúcich riek v Európe, pričom niektoré z navrhovaných elektrární sa podľa EEA nachádzajú v chránených územiach.

Problémom je najmä kumulatívny vplyv menších bariér

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Podľa vedcov by malo ísť len o stopové koncentrácie tohto prvku.

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie dokáže absorbovať až 98 % znečistenia.

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Občianske združenie hovorí, že výstavba v II. pásme stále pokračuje. Oslovilo preto ministra životného prostredia.