INNOGY
BELIMO

OSN: Starnúce priehrady predstavujú rastúce riziká

Organizácia predpovedá do roku 2050 nárast trendu vyraďovania veľkých priehrad z prevádzok. Väčšina z nich sa nachádza v Ázii.

OSN: Starnúce priehrady predstavujú rastúce riziká

Foto: Depositphotos

Veľké infraštruktúrne projekty zadržiavania vody po celom svete postupne starnú. Univerzita OSN, ktorá je jedným z výskumných programov OSN, považuje tento trend za objavujúce sa globálne riziko. Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú vypracoval kanadský Inštitút pre vodu, životné prostredie a zdravie v rámci Univerzity OSN (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Podľa autorov bola väčšina z 58 700 veľkých priehrad na celom svete postavená v rokoch 1930 až 1970 s projektovanou životnosťou 50 až 100 rokov s tým, že veľké betónové priehrady s vekom 50 rokov by mali s najväčšou pravdepodobnosťou začať prejavovať známky starnutia.

Medzi tie patrí narastajúci počet porúch, postupné zvyšovanie nákladov na opravy a údržbu priehrad, zvyšovanie sedimentácie nádrží a strata funkčnosti a účinnosti priehrady.

Správa hovorí, že priehrady, ktoré sú dobre navrhnuté, postavené a udržiavané, môžu pokojne dosiahnuť 100 rokov bezproblémovej služby, ale predpovedá nárast trendu odstavovania priehrad z prevádzok, čo je fenomén, ktorý v USA a Európe rastie, keďže ekonomické a praktické obmedzenia bránia starnúcim priehradám v modernizácii.

Autori v správe poskytujú prehľad starnutia priehrad podľa svetových regiónov a primárnych funkcií, ako je zásobovanie vodou, zavlažovanie, ochrana pred povodňami, vodná energia a rekreácia.

Ďalej podrobne opisujú zvyšujúce sa riziko, ktoré predstavujú staršie priehrady, rastúce náklady na údržbu, klesajúcu funkčnosť v dôsledku sedimentácie, výhody obnovy alebo zmeny dizajnu prírodného prostredia a celospoločenské vplyvy, ktoré musia politici zvažovať pri rozhodovaní o tom, čo urobiť.

Štúdia tiež zdôrazňuje skutočnosť, že zvyšujúca sa frekvencia a závažnosť povodní a iných extrémnych environmentálnych udalostí môže prekonať konštrukčné limity priehrady a urýchliť proces jej starnutia. Rozhodnutia o odstavení z prevádzky je preto podľa autorov potrebné prijímať v kontexte meniacej sa klímy.

Väčšina priehrad bola vybudovaná v polovici 20. storočia

Autori zároveň konštatujú, že na problém starnutia veľkých priehrad dnes naráža relatívne malý počet krajín, keďže 93 % všetkých veľkých priehrad na svete sa nachádza iba v 25 krajinách.

Výstavba veľkých priehrad prudko vzrástla v polovici 20. storočia a vrcholila v 60. až 70. rokoch, a to najmä v Ázii, Európe a Severnej Amerike, zatiaľ čo Afrika dosiahla svoj vrchol až v 80. rokoch. Počet novopostavených veľkých priehrad následne nepretržite a postupne klesal.

Podľa správy je nepravdepodobné, že svet bude svedkom ďalšej veľkej revolúcie v stavbe priehrad, ako tomu bolo v polovici 20. storočia, avšak v tom čase postavené priehrady budú postupne prejavovať známky starnutia.

Čína má 23 841 veľkých priehrad (40 % z celkového počtu na svete), pričom 32 716 veľkých priehrad (55 % z celkového počtu na svete) sa nachádza iba v štyroch ázijských krajinách, a to v Číne, Indii, Japonsku a Kórei. Väčšina z nich však v blížiacej sa budúcnosti dosiahne hranicu 50 rokov. To isté platí o mnohých veľkých priehradách v Afrike, Južnej Amerike a východnej Európe.

Krajiny s najvyšším počtom priehrad / Foto: Univerzita OSN

Medián veku väčších priehrad sa podľa mapy Univerzity OSN pohybuje v rozpätí 50 až 75 rokov.  Existujú však aj výnimky. Napríklad niekoľko veľkých priehrad starších ako päť storočí sa nachádza v Českej republike aj v Japonsku.

Tempo výstavby veľkých priehrad za posledné štyri desaťročia dramaticky pokleslo a čiastočne ďalej klesá, keďže najlepšie vhodné umiestnenia takýchto priehrad na celom svete sa postupne zmenšovali, vzhľadom na to, že takmer 50 % globálneho objemu riek je už rozdrobených alebo regulovaných priehradami.

Rovnako podľa OSN existujú veľké obavy ohľadom environmentálnych a sociálnych vplyvov priehrad, a to najmä veľkých variantov. V súčasnosti sa tiež objavujú nápady a postupy týkajúce sa alternatívnych druhov skladovania vody, riešení založených na prírode, ako aj druhov výroby energie mimo vodnej energie.

Medzi zdokumentované prípady zlyhania priehrad starých 50 až 100 rokov patria priehrada Panjshir Valley v Afganistane, priehrada Ivanovo v Bulharsku, priehrada Situ Gintung v Indonézii, priehrada Kantale v Srí Lanke, priehrada Kelly Barnes Dam v USA, ale aj v iných krajinách. Tieto prípady mali za následok 10 až 200 smrteľných nehôd a multimiliónové ekonomické škody.

Ako je na tom Európa?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.