Vo výsledkoch analýzy „zažiarili“ aj slovenské mestá.
Sedemročný projekt, ktorý spočíval v monitoringu nezákonného užívania drog v 37 krajinách prostredníctvom vzoriek odpadových vôd, ukázal, že v roku 2017 sa v Európe prudko zvýšilo užívanie kokaínu a Austrália má vážny problém s metamfetamínom.
V odbornej štúdii výskumníci zo 41 medzinárodných inštitúcií zverejnili svoje zistenia z analýzy vzoriek odpadových vôd od 60 miliónov ľudí za roky 2011 až 2017. Ide tak o najväčšiu štúdiu na svete, ktorá sa priamo zameriava na odpadové vody.
Vedci vo svojej štúdii zmapovali globálne užívanie štyroch nezákonných drog – amfetamínu, metamfetamínu, extázy a kokaínu.
Počas prvých troch rokov sa obmedzovali len na európske mestá, od roku 2014 monitorovali aj mestá v Austrálii, na Novom Zélande, Kolumbii, Martiniku, Kanade, USA, Južnej Kórei a Izraeli.
Hladiny postupne narastajú
Výsledky tak odhalili znepokojujúci trend v užívaní drog na celom svete. Vedci napríklad zistili, že v rokoch 2011 až 2017 bolo užívanie kokaínu najvyššie v Londýne, Bristole, Amsterdame, Zürichu či Ženeve, so zaznamenanými hladinami medzi 600 až 900 mg na 1 000 ľudí za deň. Užívanie kokaínu sa za päť rokov celkovo zvýšilo takmer o 13 percent.
Zaťaženie amfetamínmi bolo zase najvyššie v Belgicku, Holandsku a vo všetkých severoeurópskych krajinách vrátane švédskych miest a Reykjavíku na Islande.
.jpg)
Množstvo metamfetamínu vylúčeného v Australázii a Severnej Amerike bolo obrovské, ďaleko presahujúce úrovne vo východnej Európe, ktoré boli v tom čase stále vysoké.
Holandsko zaznamenalo najväčšie hromadné hladiny extázy za sedem rokov štúdie, hoci nárast bol zaznamenaný aj v mestách ako Helsinki, Oslo, Amsterdam, Brusel a Barcelona.
Medzi mestá s najvyššou celkovou hladinou drog v Európe patria Antverpy, Amsterdam, Zürich, Londýn a Barcelona, zatiaľ čo na druhej strane škály dosahujú mestá v Grécku, Portugalsku, Fínsku, Poľsku a Švédsku najnižšie miery užívania drog.
Podobné výskumy sú aj na Slovensku
Vlani slovenskí výskumníci z STU zistili, že v povrchových vodách sa nachádza výrazné množstvo liečiv. Tie škodia hlavne vodným organizmom, ktoré sa v dôsledku vystavenia vplyvu niektorých látok začínajú správať netypicky.
.jpg)
„Bolo zistené, že najčastejšie sa v povrchových vodách vyskytujú liečivá ako valsartan, venlafaxín, telmisartan, metoprolol, tramadol, klindamycín, erytromycín, karbamazepín či diklofenak,“ konštatovali autori.
Okrem liekov a kofeínu výskumníci zistili aj prítomnosť už spomínaných drog, a to najmä metamfetamínu.
Pomáhajú odhaliť čierny trh
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.