Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Globálna analýza odpadových vôd odhalila znepokojujúce trendy v užívaní drog

Vo výsledkoch analýzy „zažiarili“ aj slovenské mestá.

Globálna analýza odpadových vôd odhalila znepokojujúce trendy v užívaní drog

Foto: Pixabay

Sedemročný projekt, ktorý spočíval v monitoringu nezákonného užívania drog v 37 krajinách prostredníctvom vzoriek odpadových vôd, ukázal, že v roku 2017 sa v Európe prudko zvýšilo užívanie kokaínu a Austrália má vážny problém s metamfetamínom.

V odbornej štúdii výskumníci zo 41 medzinárodných inštitúcií zverejnili svoje zistenia z analýzy vzoriek odpadových vôd od 60 miliónov ľudí za roky 2011 až 2017. Ide tak o najväčšiu štúdiu na svete, ktorá sa priamo zameriava na odpadové vody.

Vedci vo svojej štúdii zmapovali globálne užívanie štyroch nezákonných drog – amfetamínu, metamfetamínu, extázy a kokaínu.

Počas prvých troch rokov sa obmedzovali len na európske mestá, od roku 2014 monitorovali aj mestá v Austrálii, na Novom Zélande, Kolumbii, Martiniku, Kanade, USA, Južnej Kórei a Izraeli.

Hladiny postupne narastajú

Výsledky tak odhalili znepokojujúci trend v užívaní drog na celom svete. Vedci napríklad zistili, že v rokoch 2011 až 2017 bolo užívanie kokaínu najvyššie v Londýne, Bristole, Amsterdame, Zürichu či Ženeve, so zaznamenanými hladinami medzi 600 až 900 mg na 1 000 ľudí za deň. Užívanie kokaínu sa za päť rokov celkovo zvýšilo takmer o 13 percent.

Zaťaženie amfetamínmi bolo zase najvyššie v Belgicku, Holandsku a vo všetkých severoeurópskych krajinách vrátane švédskych miest a Reykjavíku na Islande.

Množstvo metamfetamínu vylúčeného v Australázii a Severnej Amerike bolo obrovské, ďaleko presahujúce úrovne vo východnej Európe, ktoré boli v tom čase stále vysoké.

Konferencia vodohospodárov

Holandsko zaznamenalo najväčšie hromadné hladiny extázy za sedem rokov štúdie, hoci nárast bol zaznamenaný aj v mestách ako Helsinki, Oslo, Amsterdam, Brusel a Barcelona.

Medzi mestá s najvyššou celkovou hladinou drog v Európe patria Antverpy, Amsterdam, Zürich, Londýn a Barcelona, zatiaľ čo na druhej strane škály dosahujú mestá v Grécku, Portugalsku, Fínsku, Poľsku a Švédsku najnižšie miery užívania drog.

Podobné výskumy sú aj na Slovensku

Vlani slovenskí výskumníci z STU zistili, že v povrchových vodách sa nachádza výrazné množstvo liečiv. Tie škodia hlavne vodným organizmom, ktoré sa v dôsledku vystavenia vplyvu niektorých látok začínajú správať netypicky.

„Bolo zistené, že najčastejšie sa v povrchových vodách vyskytujú liečivá ako valsartan, venlafaxín, telmisartan, metoprolol, tramadol, klindamycín, erytromycín, karbamazepín či diklofenak,“ konštatovali autori.

Okrem liekov a kofeínu výskumníci zistili aj prítomnosť už spomínaných drog, a to najmä metamfetamínu.

Pomáhajú odhaliť čierny trh

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ČOVdrogy

Mohlo by vás zaujímať

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Je zložkový pohľad na odpad, teda pozeranie sa naň len optikou vodného zákona alebo len optikou zákona o odpadoch, dlhodobo udržateľný?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Susedné Česko chytá posilnenie ochrany vody prostredníctvom ústavného zákona. Odborníci z UK v Prahe analyzovali, z ktorých krajín si Česko môže brať príklad. Ich pozornosti neuniklo ani Slovensko.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.