Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Globálna analýza odpadových vôd odhalila znepokojujúce trendy v užívaní drog

Vo výsledkoch analýzy „zažiarili“ aj slovenské mestá.

Globálna analýza odpadových vôd odhalila znepokojujúce trendy v užívaní drog

Foto: Pixabay

Sedemročný projekt, ktorý spočíval v monitoringu nezákonného užívania drog v 37 krajinách prostredníctvom vzoriek odpadových vôd, ukázal, že v roku 2017 sa v Európe prudko zvýšilo užívanie kokaínu a Austrália má vážny problém s metamfetamínom.

V odbornej štúdii výskumníci zo 41 medzinárodných inštitúcií zverejnili svoje zistenia z analýzy vzoriek odpadových vôd od 60 miliónov ľudí za roky 2011 až 2017. Ide tak o najväčšiu štúdiu na svete, ktorá sa priamo zameriava na odpadové vody.

Vedci vo svojej štúdii zmapovali globálne užívanie štyroch nezákonných drog – amfetamínu, metamfetamínu, extázy a kokaínu.

Počas prvých troch rokov sa obmedzovali len na európske mestá, od roku 2014 monitorovali aj mestá v Austrálii, na Novom Zélande, Kolumbii, Martiniku, Kanade, USA, Južnej Kórei a Izraeli.

Hladiny postupne narastajú

Výsledky tak odhalili znepokojujúci trend v užívaní drog na celom svete. Vedci napríklad zistili, že v rokoch 2011 až 2017 bolo užívanie kokaínu najvyššie v Londýne, Bristole, Amsterdame, Zürichu či Ženeve, so zaznamenanými hladinami medzi 600 až 900 mg na 1 000 ľudí za deň. Užívanie kokaínu sa za päť rokov celkovo zvýšilo takmer o 13 percent.

Zaťaženie amfetamínmi bolo zase najvyššie v Belgicku, Holandsku a vo všetkých severoeurópskych krajinách vrátane švédskych miest a Reykjavíku na Islande.

Množstvo metamfetamínu vylúčeného v Australázii a Severnej Amerike bolo obrovské, ďaleko presahujúce úrovne vo východnej Európe, ktoré boli v tom čase stále vysoké.

Konferencia vodohospodárov

Holandsko zaznamenalo najväčšie hromadné hladiny extázy za sedem rokov štúdie, hoci nárast bol zaznamenaný aj v mestách ako Helsinki, Oslo, Amsterdam, Brusel a Barcelona.

Medzi mestá s najvyššou celkovou hladinou drog v Európe patria Antverpy, Amsterdam, Zürich, Londýn a Barcelona, zatiaľ čo na druhej strane škály dosahujú mestá v Grécku, Portugalsku, Fínsku, Poľsku a Švédsku najnižšie miery užívania drog.

Podobné výskumy sú aj na Slovensku

Vlani slovenskí výskumníci z STU zistili, že v povrchových vodách sa nachádza výrazné množstvo liečiv. Tie škodia hlavne vodným organizmom, ktoré sa v dôsledku vystavenia vplyvu niektorých látok začínajú správať netypicky.

„Bolo zistené, že najčastejšie sa v povrchových vodách vyskytujú liečivá ako valsartan, venlafaxín, telmisartan, metoprolol, tramadol, klindamycín, erytromycín, karbamazepín či diklofenak,“ konštatovali autori.

Okrem liekov a kofeínu výskumníci zistili aj prítomnosť už spomínaných drog, a to najmä metamfetamínu.

Pomáhajú odhaliť čierny trh

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ČOVdrogy

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.