Genetické inžinierstvo môže chrániť oceánske ekosystémy, tvrdia vedkyne | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
INISOFT

Genetické inžinierstvo môže chrániť oceánske ekosystémy, tvrdia vedkyne

Technológie založené na zásahu do genómu živočíchov by sa mohli využívať pre účely zachovania morského prostredia v kontexte meniacej sa klímy.

Genetické inžinierstvo môže chrániť oceánske ekosystémy, tvrdia vedkyne

Foto: Pexels

Genetické inžinierstvo má nevyužitý potenciál

Madeleine van Oppen, ktorá pôsobí v Austrálskom inštitúte morských vied a na Melbournskej univerzite, a Melinda Coleman z regionálneho vládneho Oddelenia primárnych priemyselných odvetví v Novom Južnom Walese tvrdia, že genetické technológie majú obrovský potenciál v oblasti ochrany morských živočíchov, ktorý však zatiaľ nie je využitý.

Dnes už nie je bez zásahu človeka žiadna časť oceánu a ľudská činnosť spolu s klimatickou zmenou majú negatívne vplyvy na dôležité ekosystémy, akými sú koralové útesy či porasty morskej trávy a chalúh.

Van Oppen a Coleman vo svojom článku navrhujú využiť genetické a genomické postupy, ktoré podľa nich môžu mať sľubné výsledky v oblasti ochrany a obnovy morí, a to prostredníctvom tradičných metód aj novších vedeckých teórií, napríklad asistovanou evolúciou.

DNA má už dnes mnohé využitia

Napríklad sekvenovanie DNA, teda metóda, ktorá slúži na zisťovanie poradia nukleových kyselín v určitom úseku DNA, umožňuje identifikovať nezákonne vylovené morské plody za účelom ochrany ohrozených druhov.

DNA vo vzorkách morskej vody sa čoraz častejšie využíva ako výhodnejšia alternatíva alebo doplnok k bežným prieskumom morskej biodiverzity, ktoré sa vykonávajú potápaním, a možno ju použiť aj na monitorovanie prepuknutia chorôb či šírenia invazívnych druhov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.