Technológie založené na zásahu do genómu živočíchov by sa mohli využívať pre účely zachovania morského prostredia v kontexte meniacej sa klímy.
Genetické inžinierstvo má nevyužitý potenciál
Madeleine van Oppen, ktorá pôsobí v Austrálskom inštitúte morských vied a na Melbournskej univerzite, a Melinda Coleman z regionálneho vládneho Oddelenia primárnych priemyselných odvetví v Novom Južnom Walese tvrdia, že genetické technológie majú obrovský potenciál v oblasti ochrany morských živočíchov, ktorý však zatiaľ nie je využitý.
Dnes už nie je bez zásahu človeka žiadna časť oceánu a ľudská činnosť spolu s klimatickou zmenou majú negatívne vplyvy na dôležité ekosystémy, akými sú koralové útesy či porasty morskej trávy a chalúh.
Van Oppen a Coleman vo svojom článku navrhujú využiť genetické a genomické postupy, ktoré podľa nich môžu mať sľubné výsledky v oblasti ochrany a obnovy morí, a to prostredníctvom tradičných metód aj novších vedeckých teórií, napríklad asistovanou evolúciou.
DNA má už dnes mnohé využitia
Napríklad sekvenovanie DNA, teda metóda, ktorá slúži na zisťovanie poradia nukleových kyselín v určitom úseku DNA, umožňuje identifikovať nezákonne vylovené morské plody za účelom ochrany ohrozených druhov.
DNA vo vzorkách morskej vody sa čoraz častejšie využíva ako výhodnejšia alternatíva alebo doplnok k bežným prieskumom morskej biodiverzity, ktoré sa vykonávajú potápaním, a možno ju použiť aj na monitorovanie prepuknutia chorôb či šírenia invazívnych druhov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.